Ana Sayfa / Genel / İlk Görüşmede Etkileyici İzlenim Nasıl Bırakılır?

İlk Görüşmede Etkileyici İzlenim Nasıl Bırakılır?

İş görüşmesi, özel görüşmeler ve daha pek çok görüşmede etkileyici izlenim bırakmak sizin için önemli konulardan biri haline gelecektir. İşe alınmanızı ya da ikili görüşmelerinizde başarılı bir iletişim kurmayı ve kendinizi ifade etmenizi sağlayacak olan etkileyici izlenim için birkaç püf noktasına dikkat etmeniz gerekir.

  1. Dış Görünüş

Görüşmelerde isteseniz de istemeseniz de dış görünüşünüz sizi ele veren en önemli durumdur. Bir restorana gittiğinizde karşınıza çıkacak kişi eşofmanlarla gelmişse genellikle onun rahat biri olduğunu ya da spor yapmaktan hoşlanan biri olduğunu düşünebilirsiniz. Hafta sonu bir restorana gittiğinizde takım elbise ile görüşmeye gelen birini gördüğünüzde işini ciddiye alan biri olduğunu düşünebilirsiniz.

Başarılı bir izlenim bırakmak için yerine göre giyinmelisiniz. İş görüşmesine eşofmanla ya da plaj kıyafeti ile çıkamazsınız.

  1. Konuşmanız

İzlenim bırakırken dış görünüşünüz kadar konuşmanız da dikkat çekecektir. Ses tonunuz ne olursa olsun sakin konuşmanız ya da hızlı konuşmanız ilk izlenimi değiştirebilecek bir güçtür. Konuşmalarınızdan insanlar sizin laubali mi, geçimsiz mi, cömert mi, hoşgörülü mü olduğunuzu kolaylıkla kavrayabilirler. Bu nedenle konuşmalarınızı her zaman sakin, ılımlı ve rahat tutmaya özen gösterin. Heyecanlı konuşmalar, ukala çıkışlar ve kendini beğenmiş hareketler izleniminizi bozacaktır.

  1. Hareketlerin

Etkileyici izlenim bırakmak için davranışlarınıza dikkat edin. Kibar ve ölçülü olmaya özen gösterin. Konuşmaları ele geçirmek ve bütün konuyu kendiniz üzerinden anlatmanız hareketlerinizi ölçüsüz ve sıkıcı bulmalarına neden olacaktır. İsteksiz duruş, insanları beğenmeyen hareketler yapmanız da izleniminizi sorunlu hale getirecektir.

  1. Göz Teması Kurun!

Etkileyici olabilmek için ilk olarak göz teması kurmanız gerektiğini unutmayın. Karşınızdaki insanla gözlerinizi ara ara karşı karşıya getirin. Sizi dinlemek zorunda kaldıkları gibi etkilenmeyi de sağlayacaktır.

  1. Samimi Davranın!

İyi bir izlenim bırakmak için karşınızdaki kişiye karşı samimi davranın. Yalansız, olduğunuz gibi olmaya çalışın. Kendinizi farklı biri gibi anlatmak ve göstermek istediğinizde samimiyetsiz olur ve karşınızdaki kişi üzerinde herhangi bir etkileşim bırakmayacaktır. Samimiyetsiz olmamak adına sıcak kanlı olmaya ve kendinizi doğru ifade etmeye dikkat edin.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Evde Ek İş İlanları