Ana Sayfa / Sağlık / Kadın / İlişkiden Ne Kadar Sonra Hamile Kalınır?

İlişkiden Ne Kadar Sonra Hamile Kalınır?

ilişkiden ne kadar sonra hamile kalınır

İlişkiden Ne Kadar Sonra Hamile Kalınır?

Çiftlerde özellikle merak edilen konular arasında ilişkiden ne kadar sonra hamile kalınır? Sorusu yer almaktadır. İki adet dönemi arasındaki yumurtlama sürecinde özellikle sperm ile gerçekleşen birleşme sonucunda gebelik oluşmaktadır. Bu nedenle özellikle yumurtlama döneminin en verimli olduğu zamanda gerçekleşecek olan ilişkilerde hamile kalma oranı daha yüksektir.

İlişkiye girecek olan dönemin özellikle yumurtlama dönemine denk gelmesi durumunda herhangi bir sorun olmaması halinde gebelik oluşabilir. Başarı şekilde gerçekleştirilecek olan birleşmenin ardından en geç 14 gün içerisinde gebelik oluşumu biyolojik şekilde gerçekleşir.

Hamile Kalma Sürecini Neler Etkiler?

Hamile kalmak isteyenler de özellikle ilişkiden ne kadar süre sonra hamile kalınır? Sorusu merak edilen konulardan biridir. Başarılı şekilde gerçekleşecek olan birleşmenin ardından en geç 14 gün içerisinde hamilelik gerçekleşebilir. Bu nedenle iki hafta gecikme olması durumunda yapılacak olan kontroller ile kişinin hamile olup olmadığının belirlenmesi sağlanabilir.

Özellikle adet bitimine 14 gün kala ilişkinin gerçekleştirilmesi durumunda hamilelikte başarı oranı daha fazla artmaktadır. Bu nedenle gebeliğin başarılı şekilde gerçekleşmesini isteyenler en uygun dönemde ilişkiye girerek başarı oranını arttırabilirler. Yumurtlama döneminde doğru zamanda ilişkiye girilmesi hamile kalma başarısını etkiler.

İlişkiden Sonra Gebe Olduğu Ne Zaman Anlaşılır?

Çiftler arasında yaşanan ilişkinin ardından özellikle oluşacak gebeliğin takibinin sağlanması için 1 hafta geçmiş olması gerekir. 1 hafta sonrasında özellikle kişilerin hamile kalıp kalmadığının belirlenmesi sağlanabilir. Yapılacak olan kontroller sonrasında gebeliğin oluşması halinde kanda yapılan test ile anlaşılması mümkündür.

7-10 gün sonra yapılacak olan kan testlerinde gebeliğin olup olmadığı belirlenebilir. Özellikle kan testi yerine gebelik testi yaptırmak en az iki hafta beklemesi gerekir. Kan testinde yapılacak olan kontroller sırasında daha kısa süre içerisinde gebeliğin belirlenmesi sağlanırken gebelik testinde net bir sonuç alınabilmesi için iki hafta beklenmesi gerekir.

İlişki sonrasında özellikle belirtilerin görülmesi durumunda ilişkiden ne kadar sonra hamile kalınır? Sorusunun cevabını bilenler bu süre zarfında yapacakları kontrol sayesinde bilgi alabilirler. En doğru sonuca varmak isteyenler mutlaka uzman doktora danışmalıdır.

Son olarak bir önceki yazımız olan Hemoroid Kaşıntısı Nasıl Geçer? başlıklı makalemizde hemoroid belirtileri, Hemoroid kaşıntısı nasıl geçer ve hemoroid nasıl geçer hakkında detaylı bilgiler verilmektedir. İncelemeniz sizin için faydalı olabilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Evde Ek İş İlanları