Ana Sayfa / Genel / İç Anadolu Bölgesinin Halk Oyunları Nelerdir

İç Anadolu Bölgesinin Halk Oyunları Nelerdir

Türkiye Cumhuriyeti yani ülkemiz üzerinde farklı bölgeler yer almaktadır. Bu görülmeye değer ve birbirinden değerli bütün bölgelerimizin kendilerine özgü olarak farklı kültürleri bulunmaktadır. Özelliklede en çok dikkat çeken ve insanları kendisine büyük bir hayranlıkla bakmasına sebep olan geleneklerimiz arasında bulunan halk oyunlarıdır. Bu yazımız üzerinde sizlere iç Anadolu bölgesinin halk oyunları nelerdir sorusunun cevaplarını detaylı bir şekilde yanıtlamaya çalışacağız. Ülkemizde yer almakta olan İç Anadolu bölgemiz üzerinde onlarca farklı halk oyunlarını bulundurmaktadır. Bu halk oyunları bulunmuş olduğu bölgeden eskiden beri süre gelmiş olan geleneksel kültürler arasında yer almaktadır.İç Anadolu bölgemizin halk oyunları nelerdir? Sorusunun en güzel yanıtlarından iki tanesi ise horon ve halay oyunları olarak bilinmektedir.

İç Anadolu bölgemizde yaygın bir şekilde oynanmakta olan ve hemen hemen ülkemizin bütün bölgelerinde aktif bir şekilde oynanmakta olan halay oyunu en başta yer almaktadır. Halay genellikle Doğu Anadolu, Orta Karadeniz, İç Anadolu ve Güneydoğu Anadolu yerlerinde oynanmakta olan ve eski kültürlerden günümüze kadar gelen en coşkulu oyunlarımız arasında bulunmaktadır. İkinci sıraya almış olduğumuz ve özellikle Karadeniz bölgesinde yaygınlık gösteren Horon oyunu bulunmaktadır. Horun oyunu belli kişiler tarafından açılış günlerinde veya etkinlik zamanlarında eksiltmeden oynanmakta olan oyunlar arasında yer almaktadır. Karadeniz halkının vazgeçilmez oyunları arasında bulunan hatta Karadeniz’in simgesi haline gelmekte olan horun oyunu oldukça zevkli oyunlarımız arasında bulunuyor.

Halay ve Horun oyunlarından sonra farklı bölgelerimizde sık olarak oynanmakta olan ve özellikle Erzincan, Erzurum Bayburt ve Gümüşhane ilerinde yaygınlık göstermekte olan Bar oyunu saymış olduğumuz bölgenin vazgeçilmez oyunları arasında yer almaktadır. Hora oyunu ise kıvrak bir şekilde oynanmakta olan genellikle Trakya bölgesinde oynanan oyunlar olarak bilinmektedir. Karşılaşma Oyunu kadın ve erkeklerden oluşan ve kadrolar halinde oynanmakta olan bu oyun düğünlerde yan yana oynanmakta olan oyunun kalıplaşmış bir hali olarak karşımıza çıkmaktadır. Kaşık oyunu oynamakta olan kişilerse ellerinde bulunmakta olan kaşıklarla çalınan ritimlere ayak uyduran kişilerden oluşmaktadır. Zeybek oyunumuza benzeyen Kaşık oyunu kendisine has özellikleri bulunmaktadır.

 

 

Halay: Ülkemizde en fazla Güneydoğu Anadolu, Doğu Anadolu, Orta Karadeniz, İç Anadolu ve Çukurova bölgelerinde oynanmaktadır. Halay oynanış şekli bakımından yan yana dizilerek bir çember oluşturmak suretiyle farklı el ve ayak hareketleriyle oynanır.

Horon: Genellikle Doğu Karadeniz bölgesinde oynanır. Fakat İç Anadolu bölgesinde de sık sık karşımıza çıkabilir. Düğün, nişan, asker uğurlaması ve yayla şenlikleri gibi toplu eğlencelerde oynanılır.

Bar Oyunu: Erzincan, Erzurum, Bayburt ve Gümüşhane illerinde çok fazla oynanmaktadır. Genellikle davul ve zurnayla oynanan Bar oyunu kadın ve erkek olarak ikiye ayrılır. Erkek barları 16 kadın barları ise 12 oyundan oluşur.

Hora Oyunu: Genellikle Trakya Bölgesi’nde oynansa da İç Anadolu Bölgesi’nde de oynayanlar vardır. Kıvrak bir şekilde oynanan hızlı bir oyundur.

Karşılama Oyunu: Kadın ve erkeklerin beraber oynadıkları bir oyundur. Düğünlerde karşılıklı ve yan yana oynanan oyunların kalıplaşmasıyla karşımıza çıkmıştır.

Kaşık oyunu: Bu oyunu oynayan kişiler ritim tutmak için ellerinde kaşık bulundururlar. Bu oyunlarda zeybek oyununa benzer bazı özelliklerde yer almaktadır.

Bengi oyunu: Davul ve zurnanın özel bir ritmiyle geniş halkalar şeklinde oynanılır. Bengi ilk olarak bir savaş sonu kutlama oyunu olarak oynanmaya başlamıştır.

 

Ülkemizde bulunmakta olan her bölgeye ait yüzlerce farklı zenginlikler bulunmaktadır. İç Anadolu bölgesinde ve doğu Anadolu Bölgemizde oldukça sık rastladığımız geleneksel şey ise oynamış oldukları oyunlardır. Bu oyunlar eskilerden beri gelenek haline gelmiş atalarımızdan bizlere yad olarak kalmış oyunlar olarak bilinmektedir. İç Anadolu bölgesinde yer almakta olan oyunlar genellikle heyecan ve tarz yaratacak şekilde oynanmaktadır. Bu oyunları şu şekilde sıralayabiliriz. Halay, Horun Oyunu, Zeybek Oyunu, Bar Oyunu, Hora Oyunu, Karşılama Oyunu, Kaşık Oyunu, Bengi Oyunu Mengi Oyunu, Semah Oyunu ve Teke oyunu olarak geçmektedir. Bu oyunlar genellikle kalabalık ve gruplar halinde insanlar karşısında oynanmaktadır. Dahaçok bulunmuş olduğunuz yerde gösterilmiş olan sevinç ve duygular sonucunda oynanmakta olan oyunlar olarak bilinmektedir.

İç Anadolu Bölgesinin Halk Oyunları Nelerdir

İç Anadolu bölgemizde sık olarak oynanmakta olan oyunları sizlere yukarıdaki yazımızda isimlerini belirttik. Şimdi bu oyunların nasıl oynandığını detaylı bir şekilde anlatmaya çalışacağız. Halay oyunu genellikle belli gruplar halinde belirlenmiş olan kişiler tarafından oynanmaktadır. İç Anadolu bölgemizde her ne kadar aktif bir şekilde oynanıyorsa Doğu Anadolu bölgesinden de sık bir şekilde tercih edilmekte olan bir oyun olarak bilinmektedir. İnsanlarımız sevinçli günlerinde veya düğünlerde halay oyununu tercih etmektedirler. Zeybek oyunu ise genellikle tek bir kişi tarafından ortaya oynanmaktadır. Tabi istenilirse daireler şeklinde karşılıklı olarak da oynayabilirsiniz.

İç Anadolu Bölgesinde Oynanan Oyunlar

Karadeniz bölgesinde yaygınlık göstermiş olan horon oyunu tüm halk tarafından büyük bir sevinçle oynanmaktadır. Öyle bir sevilen horun oyunu Karadeniz halkının simgesi haline gelmeyi başarabilmiştir. 7’den 70’e bütün insanların sıkılmadan oynayabilecekleri bir gelenek haline gelmiştir. Sık olarak Artvin, Trabzon, Samsun, Ordu ve Rize taraflarında aktif olarak oynanmaktadır. Disiplinli oyunlar arasında bulunmakta olan Bar oyunu toplu olarak ve genellikle düz ya da yarım ay şeklinde oynanmaktadır. Bu oyun genellikle Erzurum, Kars, Ağrı, Gümüşhane, Bayburt, ve Erzincan yörelerinde sık olarak oynanmaktadır. Karşılama oyunu yine aynı olacak şekilde İç Anadolu bölgesinde yaygınlık kazanmış şekilde oynanmaktadır. İki kişi tarafından karşılıklı olarak oynanmakta olan bir oyundur.

yorumlayın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Evde Ek İş İlanları