Huzursuz Bacak Sendromu Nedir?

Huzursuz Bacak Sendromu Nedir?

Hastalar şikâyetlerini açıklamakta zorluk çekseler de Huzursuz Bacak Sendromu bacaklarda ağrı, karıncalanma, bacağı germe isteği, ayaklarda ateşlenme, bacakların uyuşması, bacakları hareket ettirme arzusu gibi özellikleri olan bir rahatsızlıktır. Bu sendromda bulunan kişiler bacakları kopuyormuş gibi ağrı duyarlar ve uyumada sıkıntı çekerler. Huzursuz bacak sendromu özellikle geceleri ortaya çıkar ve sendromda olan kişiler hareketsiz kalamazlar ve acı çekerler. Genellikle yürümek zorunluluğu duyarlar ya da masaj yapılmasını isterler.

Hastaların bazıları huzursuz bacak sendromunu bilemedikleri için yaşadıkları sıkıntıları varis ve romatizma ağrıları ile karıştırırlar, bazen devamlı hareket isteğini hiperaktivite bozukluğuna bağlarlar. Bu da tedavinin ne yazık ki gecikmesine neden olur.

Huzursuz bacak sendromu çoğunlukla kadınlarda görülür. Her yaşta görülme ihtimali vardır ancak otuz yaş üzerinde diğerlerine oranla daha fazla ortaya çıkar. Tıbbi olarak karşılığı olmasa da başak, ikizler ve yay burçları bu hastalığa daha fazla yakalanırlar.

Huzursuz Bacak Sendromunun Belirtileri Nelerdir?

Ayak bileğinden diz kapağına kadar olan bölgede uyuşma, sızı, ateşlenme, karıncalanma ve ağrı gibi sorunların belirmesi, ayak bileklerinden başlayarak bacakları oynatma isteği, bu isteğin gün içinde hareket halinde değil de genellikle akşamüzeri dinlenme halindeyken yada oturma zorunluluğu olan uzun yolculuklarda ortaya çıkması, bacakların harekete geçirilmesi sonrasında ya da masaj yaptırıldığında bacaklardaki şikâyetlerin geçici olarak azalması ya da sona ermesi rahatsızlığın belirtileri olarak gösterilebilir.

Huzursuz Bacak Sendromuna Ne Sebep Olur?

Mevcut araştırmalar huzursuz bacak sendromunun sebeplerini kesin bir şekilde ortaya koyamamıştır. Olası sebepler olarak demir eksikliği, böbrek yetmezliği, yanlış ilaç kullanımından kaynaklı hormonal bozukluklar, diyabet tedavisi, psikolojik rahatsızlık ilaçları gösterilmektedir. Kadınlarda gebeliğin, genetik hastalıkların, süreklilik gösteren hastalıkların, madde bağımlılığının huzursuz bacak sendromuna yakalanma ihtimalini güçlendirdiği söylenmektedir.

Huzursuz Bacak Sendromu’nun Tedavisi Nedir?

Öncelikle sendroma bağlı şikâyetler başladığında kalkıp bir müddet yürümek, masaj yapmak veya yaptırmak, duş almak, bacaklardaki ağrıya odaklanmamak için dikkat dağıtıcı başka aktivitelerde bulunmak geçici olarak rahatlamayı sağlayacaktır.

Hastalığın sebebi hekimler tarafından belirlenirse doktorların uygun gördüğü ilaçlar kullanılmalıdır. Örneğin rahatsızlık hormonal bozukluk ise, ilaç kullanımı denetlenebilir. Ancak belirgin bir sebebi yoksa kişi bunun olası sebepleri üzerinde düşünmeli ve bunları düzeltmeye çalışmalıdır. Kafein tüketiminin azaltılması, sigara kullanılıyor ise bırakılması, içki tüketiminin olabildiğince azaltılması, düzenli spor yapılması, uyuma süre ve zamanlarının disipline sokulması, stresten uzak durulması, vücudun dinlenme ihtiyacının yeterince sağlanması, günlük yeteri kadar su içilmesi, b12 vitamini alınması faydalı olacaktır. Günümüzde ozon terapisi de sendromun giderilmesinde oldukça iyi sonuçlar veren bir seçenek olarak karşımıza çıkmaktadır.

Yukarıdakilerin yanı sıra eşek baklasının kabuğundaki yeşil kısmın yenmesi, sabah akşam bir çay kaşığı hayıt tohumu  ya da hardal tohumu tüketilmesi, uyku çayı içilmesi gibi yöntemler de önerilmektedir.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button