Hukuk Bölümü Dersleri Nedir Hukuk Bölümü Maaşı Ne kadar Ve Nitelikleri

Hukuk Bölümü Taban Puanı, Hukuk Bölümü İş Olanakları, Hukuk Bölümü Kaç Yıl, Hukuk Bölümü Okumak, Hukuk Bölümü Hakkında Genel Bilgi
Hukuk bölümü, toplumlar ve insanlar arasındaki ilişkileri sağlıklı bir şekilde yürütebilmek amacı ile çıkan sorun ve anlaşmazlıkları çözüme ulaştırabilmek için yasalar ve kurallar çerçevesinde denetleyecek, düzenleyecek kişileri yetiştirmek amaçlı eğitim veren bölümdür. Her yıl milyonlarca öğrenci üniversiteye geçiş sınavına girmektedir. Hukuk bölümü birçok öğrenci tarafından tercih edilmektedir. Hukuk bölümü düşünen adaylar için bölüm hakkında ders içerikleri, çalışma alanları, maaşları ile ilgili bilgileri sizlerle paylaşacağız.

HUKUK BÖLÜMÜ DERSLERİ
Hemen hemen her şehirde bulunan Hukuk Fakülteleri 4 yıllık Lisans bölümüdür. Belli başlı verilen dersler; hukuka giriş, roma hukuku, ceza hukuku, anayasa hukuku, temel hukuk, borçlar hukuku, medeni hukuk gibi dersler okutulmaktadır. Bu derslere ek olarak felsefe, psikoloji, mantık, siyasi tarih, siyaset bilimi, uygarlık tarihi, iktisat gibi dersler bölüm içinde okutulmaktadır. Hukuk öğrencileri 3. Sınıfta ise yönelecekleri alanlara bağlı olarak Kamu hukuku veya Özel hukuk alanlarındaki derslere yönelerek eğitim hayatlarını sürdürmektedirler.

BÖLÜMÜN GEREKTİRDİĞİ NİTELİKLER

  • Felsefe, Mantık, Sosyoloji ve Türkçe derslerinde başarılı olmak
  • İkna yeteneğine sahip olmak
  • Güçlü seziye ve güçlü bir hafızaya sahip olmak
  • Soğukkanlı, sabırlı ve mücadeleci olmak
  • Araştırmacı ve dikkatli bir yapıya sahip olmak
  • Sabırlı ve anlayışlı olmak
  • Okuma ve okuduğunu anlama, analiz etme becerilerine sahip olmak

HUKUK BÖLÜMÜ ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ İMKANLARI

Hukuk fakültesinde 4 yıllık lisans programını başarılı bir şekilde tamamlayan kişiler Avukat, Hakim veya Savcı unvanı ile çalışmaktadırlar. Bunların yanı sıra girecekleri birçok sınavlara bağlı olarak müfettiş, kamu kuruluşlarında uzman, kaymakamlık gibi meslek dallarını seçebilmektedirler. Aynı zamanda isteklerine bağlı olarak kendi Hukuk Danışmanlığı ofislerini açarak Danışmak olarak görev yapabilirler. Savcı veya hâkim olmak isteyen öğrenciler stajlarını Adalet Bakanlığında yapmaları gerekmektedir. Her lisans mezununun yaptığı gibi akademik çalışmalarda bulunarak akademik personel olarak görev yapabilmektedirler. Hukuk bölümü geniş çalışma alanlarına sahip olduğundan dolayı en avantajlı bölümlerden biridir. Mezun olduktan sonra herhangi bir alana yönelmeniz durumunda prestijli işler sizi beklemektedir.

Kamu kurum ve kuruluşlarında Avukatlık yapacak kişiler için maaş oranı 4.000 ile 4.600 arasında değişiklik göstermektedir. Şirket gibi çalışma alanları ve danışmanlık hizmeti gibi alanlar için net bir maaş belirlenememektedir. Kazanacağınız davalara göre ücretler değişiklik göstermektedir. Hakim ve savcı maaşları ise 4.500 ile 9.000 TL arasında değişiklik göstermektedir. Kariyerinizde yükselişe bağlı olarak bu maaş ücretleri artmaktadır.

Avukatın Görevi; Avukatlık serbest yürütülen bir meslektir. İnsanların hukuki sorunları ile uğraşmaktadırlar. Avukatlar kendisine başvuran kişilerin sorunlarını dinleyerek davanın açılmasını sağlar. Savunmayı hazırlar, davayı takip eder ve sorunu çözmeye çalışır.

Savcının Görevi; Savcılar, oluşacak suç haberinin kendilerine ulaşması durumunda devlet adına araştırmalarda bulunan kişilerdir. Yaptıkları araştırmalar doğrultusunda gerekli soruşturmayı yürüterek, devletin kanun ve yasalarına uygun bir şekilde herhangi bir suçun olup olmamasını araştıran savcılar, gerekli deliller ile soruşturma açarak faillerin ceza alması için gerekli çalışmaları yürüten devlet memurudur. Cumhuriyet adına görev yapan kişilere ise Cumhuriyet Savcısı denir.

Hakimin Görevi; Hakimler iki gruba ayrılmaktadır. Kişiler, devlet ve kamu kuruluşları arasında oluşacak anlaşmazlıkları inceleyen kişilere Yargı hakimi denir. Kişiler arasında çıkan uyuşmazlıklar hakkında karar verenlere de Adli yargı hakimi denmektedir. Hakimler, kendisine gelen dava dosyalarını inceler. Dava ve davalı tarafları ve avukatlarını, tanıkları dinler. Sunulan bilgi veya belgeleri dava dosyasına ekleyerek değerlendirme yapar. Kanıtlar ve verilen ifadelerden yola çıkarak dava hakkında hüküm veren kişilerdir.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button