Hepatit A Nedir ve Tedavisi

Hepatit A virüslerin meydana getirdiği bir hastalıktır. Konakladığı organ sadece karaciğerdir. Hepatit A viral hepatitler, halk arasında sarılık denilen rahatsızlığın en hafif olanıdır. En az öldürücü etkisi olan fakat çok yaygın olan bir hastalıktır. Hafif geçen bir hastalıktır. Çocuklarda daha sık olarak rastlanmaktadır. Bulaşması su yolu ile olduğu için salgın hastalık hale gelmesi kaçınılmazdır.

Hepatit A belirtileri

Hepatit A, diğer hepatit enfeksiyonlardan farklı olarak daha çok 12 yaş ve altında görülmektedir ve belirtisiz seyreder. Genelde 12 yaş üzerinde belirtiler göstermeye başlar. Bu dönemden sonra tehlikeli sonuçlar olacağı için aşı olunmasında yarar vardır.

Belirtileri;

  • Bulantı
  • Kusma
  • Aşırı halsizlik
  • Kokuya karşı soğukluk
  • İshal
  • Karın ağrıları meydana gelmektedir.

Bu belirtilerden sonra idrar renginde koyulaşma, 1-2 gün sonra da göz aklarında sarılaşma ve daha sonra da bütün vücudun sararması gözlenir.

Hepatit A nasıl bulaşır?

Hepatit A su ile bulaşmanın yanı sıra, Hepatit A geçiren kişiden de bulaşması muhtemeldir. Hepatit A taşıyıcılarından kesinlikle bulaşmaz. Bunların yanı sıra Hepatit A dışkı ile de etrafa bulaşmaktadır. Hastalık oluşmadan 10 gün önce hastalığın bulaşma riski çok yüksektir. Hepatit A nın bulaşacağı yerler; kapı kulpları, tuvaletler, lavabolar.

Korunmak için ise hijyen kurallarına uymak yeterli bir yöntemdir.

Hepatit A nasıl tedavi edilir?

Hepatit A hafif geçen bir rahatsızlıktır. Çok nadir olarak görülse de karaciğer yetmezliğine bile nende olabilir. Hasta sağlık merkezine başvurmadan önce karaciğerin nasıl etkilendiğine baktırması gereklidir. Eğer karaciğerde ciddi zararlara yol açmışsa, bir takım tedavi yöntemleri uygulanır. En son çare olarak ta karaciğer nakli yapılabilir.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button