Hemoroid Kremi Fitili ve Basur Tedavisi İlaçları

Hemoroid Kremi Fitili ve Basur Tedavisi İlaçları

Halk dilindeki adıyla basur olarak bilinen, tıp dilinde ise hemoroid olarak adlandırılan bu hastalık toplardamarların genişleyip dışarı çıkması ile oluşur. Bu hastalığa yakalanan kişilerin hemoroidi çok ileri boyutlarda değil ise krem ve fitil gibi tedavilerle kontrol altına alınır. Fakat hastaların hemoroidi ileri seviyede ise hastanın ameliyat olması gerekmektedir. Peki ya hemoroide neler neden olur? Hemoroid, özellikle hamile kadınlarda görülen bir rahatsızlıktır. Bunun yanı sıra çok fazla alkol tüketen kişilerde, çeşitli meslek grupları şoför pilot gibi mesleklerle uğraşan kişilerin başına daha çok gelmektedir.

Hemoroid Belirtileri Nelerdir?

İlk olarak hemoroidin başlıca belirtisi dışkılama yaparken zorlanma hissidir. Bunun yanı sıra makatta oluşan kanama, rektal kanama, makatta oluşan ağrı, makatta oluşan şişlik ve el ile hissedebilecek büyüklükte bir çıkıntıdır.

Ağızdan Alınan İlaçlar

Daflon tablet: Makat bölgesindeki toplardamarları daraltarak şişlik ve ağrıyı azaltır ayrıca kanamayı da azaltır. Çok önemli bir yan etkisi yoktur. Sürekli kullanımda günlük 2 tablet önerilir. Ağrının arttığı dönemlerde ise günlük 4-6 arası alınması uygundur. Ceravita kapsül: Toplardamarları büzüştürerek ağrıyı ve şişliği azaltır. Bağırsakları düzenleyerek rahat dışkılamayı sağlar. Bilinen bir yan etkisi yoktur ayrıca hamileler de kullanabilir. Doxium tablet: Mikrodolaşımı düzenleyerek toplardamar dönüşünü gevşetir. Hamileler kullanamazlar. Bir diğer kullanılan ilaç ise ağrı kesicidir. Ağrı kesiciler, türü ne olursa olsun kişide çok fazla ağrı olduğu zaman kullanılır ve etkisini birkaç saat devam ettirir.

Krem Şeklindeki Hemoroid İlaçlarıir

Kortos krem: İçinde bulunan kortizon sayesinde şişlik oluşumunu ve kaşıntıyı azaltır. Kortizonun ciltte oluşturabileceği farklı sorunlar nedeni ile çok fazla kullanılması önerilmemektedir. Günde en fazla iki defa uygulamak doğrudur Proctolog krem.: Kaşıntı ve şişliği azaltmaktadır. Kortizon içermediğinden dolayı yan etki oluşturmadan uzun süre kullanılabilir. Günde iki defa uygulanarak kullanılabilir. Bir diğer krem ise Anestol kremdir bu krem ise boğulmuş basur, makat çatlağı, cilt yanığı gibi ağrılı durumlarda kullanılır. İçinde bölgesel uyuşukluğu sağlayan maddeler olduğu için kullanan kişinin ağrısını dindirir ve birkaç saat boyunca etkisini yitirmez. Bu kremi ise günde 1 ile 3 aralığında kullanmak uygundur. Hedensa pomat: İçerisinde bulunan bölgesel uyuşturucular nedeniyle uygulanan bölgenin ağrısını ve şişliğini almaktadır. Ayrıca içerisinde bulunan mentoller sayesinde bir ferahlık hissi verir ve de uygulanan bölgeyi serinleterek rahatlatır. Bu ilaç hem dışarıdaki hemoroide uygulanabiliyor hem de kanül ile içerideki hemoroide sıkılarak uygulanabiliyor. Hemoralgine pomat: İçerdiği uyuşturucu sayesinde ağrıyı ve şişliği azaltır ve bir rahatlama sağlar. Ayrıca damarları büzüştürerek kanamayı azaltmaktadır. Dış tarafta bulunan sorunlu bölgeye ve kanül ile içerideki sorunlu bölgeye uygulanabilir. Hemoralgine pomatı ise günde iki defa uygulamak uygundur. Procto-Glivenol krem: Bulundurmuş olduğu bazı maddelerden dolayı sürüldüğü alana uyuşukluk hissi vererek daha rahat bir gün geçirmeinze yardımcı olmaktadır. Ağrıyı, şişliği ve de kaşıntıyı azaltarak daha rahat etmenizi sağlamaktadır. Bilinen herhangi bir yan etkisi yoktur . Procto-Glivenol kremi ise günde iki defa uygulayarak ağrılarınızı dindirebilirsiniz.

Fitil Şeklindeki Basur İlaçlar

Kortos fitil (supozituvar): Kortos krem gibi içinde bulundurduğu kortizon sayesinde şişlik ve kaşıntıyı azaltır. Kortizon bulundurduğu için günde 2 kere kullanılmalıdır. Procto-Glivenol (supozituvar): İçermiş olduğu bölgesel uyuşturucu ile ağrıyı azaltır. Şişlik ve kaşıntıya iyi gelir. Günde iki defa uygulanabilir. Proctolog bir diğer ismiyle supozituvar olarak bilinen bu fitil makat bölgesinde oluşan kaşıntı ve şişlik hissini azaltmaktadır. Kortizon maddesini içermediğinden dolayı bilinen herhangi bir yan etkisi yoktur Günde iki defa vücudunuza almak önerilen kullanım sayısıdır.

 

                                                                   Daflon 500 Mg Tablet

                                                                       Doxium Kapsül

                                                                   Kortos Basur Fitil

                                                              Kortos Basur Kremi

                                                        Procto-Glyvenol Basur Fitil

                                                        Procto-Glyvenol Basur Kremi

                                                               Proctolog Basur Fitil

                                                              Proctolog Basur Kremi

                                                       Ultraproct Pomat Basur Kremi

                                                        Venoruton  Fort Basur Kapsül

                                                       

 

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button