Dini Bilgiler

Hastayken Okunacak Dualar

Hastalık döneminde kişiler vücut olarak yorgun oldukları gibi manevi olarak da sorunlar yaşayabilirler. Hastalığın verdiği rahatsızlık ile sıkıntı içerisinde olan ve çektiği acılardan dolayı ne yapacağını bilemeyen kişiler için hastayken okunacak dualar oldukça etkili olmaktadır. Kişinin manevi olarak rahatlamasını ve hastalığın etkilerini ortadan kaldırmasını sağlamak adına dualar kişiler için zırh görevi görür. Çevrenizde hasta olan kişileri gördüğünüzde bu duaları okuyabileceğiniz gibi hasta olduğunuz durumlarda da yine bu duaları okuyabilirsiniz.

  • Ya Şafii İsmini Zikretmek

Hasta kişilere şifa yalnızca Allah’tan gelecektir. Kişiler hasta olduklarında Allah’a dua ederken AllahuTeala’nın Ya Şafii ismi ile dua ettiklerinde şifa istemiş olurlar. AllahuTeâla ise bu isminin hürmetine kişilere maddi ve manevi şifa vermektedir.

  • Yunus’un Duası

Hastayken okunacak dualar arasında Hz. Yunus’un münacatı oldukça tesirlidir. Gece vakti, kimsenin olmadığı bir yerde balığın karnında kalan Hz. Yunus şu duayı yapmıştır.

‘’La ilahe illa entesübhanekeinniküntüminez zalimin.’’

Anlamı: (Rabbim) Senden başka ilah yoktur. Sen bütün noksanlıklardan münezzehsin. Muhakkak ki ben nefsine zulmedenlerden oldum.

Hz. Aişe’den rivayet edildiğine göre bir kişi keder, sıkıntı ve hastalıkla karşı karşıya kaldığında bu duayı üç kere okumalıdır.

  • Peygamber Efendimiz (s.a.v.) yakınında bir hasta görmesi halinde Felak ve Nas surelerini okuyarak kişinin vücuduna doğru üflemiştir. Hastalık anında bu sureler okunarak ağrıyan bölgeye sürmek ve ya üflemek şifa olacaktır.
  • Tövbe Suresi

‘’Ve yeşfisuduragavminmü’minin’’

Anlamı: AllahuTealamü’min olan bir topluluğun gönlüne şifa versin ve gönüllerini ferahlatsın.

Bu dua sık sık yapıldığında hem kişi kendisi için hem de çevresindeki diğer hastalar için dua etmiş sayılır.

  • İsra Suresi

‘’Ve nunezziluminelkur’animahuveşifaun ve rahmetunlilmu’minine’’

Anlamı: ‘’Bu indirdiğimiz Kur’an-ı Kerim mü’minler için şifadır, rahmettir.’’ Bu ayeti kerime sık sık okunduğunda kişiye büyük bir şifa bahşedecektir. Manevi olarak rahatlatacak olan bu dua aynı zamanda Kur’an okuyan mü’minin daha da şifa bulacağına işaret eder.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu