Dini Bilgiler

Hastalıklara Karşı Okunacak Duâlar

HASTALIKLARA KARŞI OKUNACAK DUÂLAR

“Her nefis ölümü tadacaktır” Ankebut Suresi 57. Ayetidir. İnsan ölümlü bir varlıktır, tüm canlılar gibi de nihai son olan ölümle tanışacaktır. Kaderimizde ne varsa onu yaşayacak ve ne bir nefes fazla ne bir nefes az, vaktimiz geldiğinde öleceğiz. Hastalık konusu ömrümüz boyunca etrafımızda dolaşan, dönem dönem bizi yenen bir durumdur. Mevsimsel, özel virüsler gibi durumlarla hasta olabiliriz. Onun dışında göz olması (nazar) gibi durumlar da insanı hasta edebilmektedir. Hastalıklara karşı en iyi ilaç önceden tedbir almaktır. Soğuk bir havada dışarı incecik çıkıp hasta olup ilaçlarda derman aramak yerine daha sıkı giyinerek hastalığa önlem alırsak daha doğru davranmış oluruz. Hasta olduğumuzda muhakkak tıbbi olarak bir doktora başvurmamız gerekir. Doktorların uyguladığı tedaviye uymalıyız.

Tıbbi çareler dışında da kalbimizi dualara kapatmamalıyız. Sonuçta hastalığı veren de Allah, onu geçirecek olan da Allah’tır. Bu sebeple şifayı ilaçlarda değil de Allah’ta aramak daha doğrudur. Hastalık dinen güzel bir durum olarak görülmüştür. Hasta olduğumuz süre içerisinde var olan günahlarımızın döküldüğü bilinmektedir. Örneğin ilaç kullanımı esnasında “Bismi’llâhi’ş-Şâfî Hüve’llâh” denmelidir. İlaç içildikten sonra “elhamdülillah” denilmelidir. Şüphesiz ki hamd şükürden üstündür. Bu işlemlerden sonra besmele çekip yedi kere art arda şu dualar okunmalıdır.

Hastalık durumunun geçmesi için tıbbi çareler süresince dinen de yardım isteyebilirsiniz. Dua Rabbimizle aramızdaki bağı güçlendirecek ve ondan dilediklerimizi isteyebileceğimiz en güzel yoldur. Özellikle hastalık halinde Ayet’ül Kürsi, Cinn Suresi ve üç kez Fatiha okunması sonunda hastalığın geçmesi adına dua edebilirsiniz.

Özellikle hastalık halinde günde yedi kere okumanız gereken sureler şunlardır;
– Lokman Suresi
– Yasin Suresi
– Hucürât Suresi
– Tekâsur Suresi
– Asr Suresi
– Kureyş Suresi
– Leheb Suresi
– İhlas Suresi

Sureler okunduktan sonra 422 kere “Ya Şâfi” denilir. Şüphesiz ki hastalığın geçmesine de neden olacak tek şey Allah’ın rızasıdır. Dua içten bir şekilde edilmeli ve bu hastalık halinden kurtulmak istenmelidir. Başkası veya kendiniz için şu şekilde dua edebilirsiniz;
“Ya Rabbi! Sen şifa vericisin. Bu hastaya (bana) şifa ver. Onu (beni) iyi edecek ancak Senin şifandır. Ey Allah’ım! Öyle bir şifa ver ki bir daha acı ve üzüntü görmesin (görmeyeyim)”

Eğer kalp hastası bir tanıdığınız varsa onun için de İnşirah Suresi bir bardak suya okunur. Sonrasında bu su küçük yudumlarla hasta kimseye içirilir. Allah’ın izniyle hastalığın geçmesi için dua edilir.

Haşr suresini bir kağıda yazıp su şişesinin (sürahinin) içine atılır. Yazının silinmesinden sonra bir hafta boyunca bu su içilir.

Allah yar ve yardımcınız olsun.

İnsanlar günlük hayatlarında farklı hastalıklara yakalanabiliyorlar. Bu hastalıklardan kurtulmak için değişik yöntemler bulunmaktadır. En iyisi dualar ederek bu hastalıklardan kurtulmaktadır. Tabi hastalıkların ilerleyiş süreçleri içerinde tedavi yöntemleri değişiklik gösterebilmektedir. İlerlemekte olan bir hastalığın tek çaresi dualar ederek tedavilerine devam etmektir. İnsanlar bu hastalıklardan kurtulmak için dinimizde kendilerine yönelmiş olan duaları okuyabilmektedirler. Bu dualar kişilerin bulunmuş olduğu durumlardan kendilerini çıkartarak refaha kavuşturmaktadır. İnsanlar bulunmuş oldukları hastalıklardan korunmak için hastaneler gitmektedir. Fakat hastalığın ilerleyiş süreci artmış ise hastanelerde yapılacak bir şeyin olmadığını bildirmektedirler. İnsanlarda bu durumlarda Allaha sığınarak kendisinden şifa isteyerek dua edebilirler.

Hastalıklara Karşı Okunacak Dualar

Hastalıklardan korunmak içinde dualar söyleyebilirsiniz. Yani bir hastalığa kapılmamak için okunacak olan yüzlerce dua bulunmaktadır. Dinimizin bizlere sunmuş olduğu bu dualar insanları kötülüklerden koruyarak daima iyi yolda ilerlemelerini arz etmektedir. Kul euzübirabbil – felak ayetini üç kere okuyup avuçlarına üfleyen insanlar başlarına gelecek olan hastalıklara karşı önlem almış bulunmaktadır. Burada Allah’ın ismi anıldığı için ortamda yer almakta olan bütün kötülükler ve hastalıklar yok olmaktadır. Ayetlerde şöyle ekleyerek devam eder. Kim Allah’ın ismini anarsa o gün içerisinde bulunan bütün kötü karşılaşmalardan korunabilmektedir. Gökten ve yerden hiçbir şey kendisine zarar veremez. Yani dualar insanlar üzerinde etkisi oldukça fazla olan ayetlerden oluşmaktadır. Allah yolunda ilerleyen bütün müminler bu duaları ederek kendilerini koruyabilmektedirler.

Duaların İnsanlar Üzerinde Etkisi

İnsanlar günlük hayatlarında veya farklı durumlarda karşılaşmış oldukları şerlerden korunabilmek için daima Allaha sığınmaktadırlar. Dinimizde yer almakta olan ayetler ve dualar insanların bu kötülüklerden korunabilmesi için rehberlik etmektedirler. Kötülüklerden korunmak için dinimizde geçerli olan duaları okuduğunuz zamanlarda bütün halsizliklerden ve sizin adınıza yapılmış olan oyunlardan korunmuş oluyorsunuz. İnsan oğlu beşerdir şaşar bu yüzden sadece başları belaya girdikleri zamanlarda Allah’ı anmaktadırlar. Böyle durumlarda da Allah müminleri kırmayarak istemiş oldukları duanın ihtiyacını kendilerine vermektedir. Bu yüzden ne olursa olsun her zaman Allaha sığının ve sizden istemiş olduğu günlük namaz ve zikirlerinizi mutlaka yapın.

 

İlgili Makaleler

6 Yorum

  1. Karaciger sirozu icin ne duası etmeliyiz yardim edermisiniz

  2. Amin cümlemizin günahlarını affeylesin yüce rabbim.Dua kategorilerine ağırlık vermeye başlıyoruz önümüzdeki hafta günlük 2 adet olacak şekilde dua kategorisinde yazı paylaşılacaktır.İnşAllah daha çok kişi okur daha çok kişi dua eder ve bizlerde bu kişilerden nasipleniriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu