Dini Bilgiler

Hamileyken Okunacak Dua

Hamilelik her anlamda zor bir dönemdir. Anne ve doğacak bebeğin sağlığı çok önemlidir. Bu dönemde her ikisinde manevi desteğe ihtiyacı vardır. Dua etmek alınacak manevi desteklerin en büyüğü ve en anlamlısıdır. Doğacak olan çocuğun sağlıklı dünyaya gelebilmesi için ve vatanına, ailesine, ümmetine faydalı bir insan olması adına Allah’tan dilekte bulunmak; bunula beraber annenin sağlıklı bir şekilde doğum yapabilmesi adına yardım istemek önemlidir.

Hamileyken Hangi Dua Okunur?

Doğacak olan çocuğun ahlaklı bir mümin olarak doğması ve yetişmesi adına anne ve babanın, hatta hısım akrabaların ve tanıdıkların etmesi gereken dualar vardır. Bunun için Allah’a her fırsatta bol bol dua etmeliler, her şeyi ondan beklemelidirler. Bunun için Araf suresinin 189. Ayeti kılınan her namazdan sonra okunabilir. Ayrıca Furkan suresi 76. ayet de okunması iyi olur. Hamileyken okunan dualar yardımıyla doğacak olan çocuk salih olur.

Hamileyken Dua Okumanın Faydaları

Sadece hamile iken değil, fırsat bulduğumuz her an her şey için Allah’a dua etmeliyiz. Unutmayalım ki Cenab-ı Allah’ın bizim dualarımıza ihtiyacı yoktur, anacak bizim her zaman O’nun şefaat ve mağfiretine ihtiyacımız vardır ve olacaktır. Hamileyken dua okunmanınpek çok faydası vardır. Doğacak olan çocuğun bahtı açık olur ve ameli düzgün işler. Ömrü boyunca şeytanın şerrinden korunmasına yardım eder ve ailesine, ümmetine düzgün işler yapar.

Hamileyken Dua Okumak Yeterli Midir?

Elbette sadece dua okuyarak sağlıklı, hayırlı bir evlat dünyaya getirmek olmaz. Hamileyken dua etmekle beraber anne sağlığına son derece dikkat etmeli ve abdesti olmadan dolaşmamaya özen göstermelidir. Yediklerine, içtiklerine son derece dikkat etmeli ama bunların yanında mutlaka her fırsatta dua etmelidir. Özellikle Yasin suresini abdest aldıktan sonra her gün mutlaka okuması çok faydalı olacaktır.

Sadece başımıza bir bela musallat olduğunda, sağlık sorunu yaşadığımızda veya bir beklentimiz olduğunda değil, bulduğumuz her fırsatta Allah’a bol bol dua etmeliyiz. Hamileyken dua okumak içimizden geliyorsa, doğumdan sonra da evladımızın istikbali için sık sık dua etmemizde fayda vardır.

 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu