Ana Sayfa / Dini Bilgiler / Hamilelikte Oruç Tutmak Hamile Kadının Oruç Tutması Farz Mıdır?

Hamilelikte Oruç Tutmak Hamile Kadının Oruç Tutması Farz Mıdır?

Oruç tutmak İslam dinin yapılması gereken farzlarından üçüncüsüdür. Ramazan aylarında bir ay boyunca oruç tutmak farzdır. Tutmamak ise büyük günahlardan sayılır. Oruç, niyet edilerek gün ağarınca imsak vaktinden güneş batıncaya kadar yememek, içmemek ve cinsel ilişkiden uzak durarak yapılan bir ibadet çeşididir. Oruç yalnızca insanın kendisini aç susuz bırakması değildir. Oruçtan maksat olan sabır, şükür etmek ve nefsin terbiyesidir. Sinir sistemimiz vücuttaki yeri çok önemlidir. Sinir sistemimizin bozulması demek hareket ve duyu kabiliyetimizi kaybetmek demektir. Yılın belli döneminde vücudu kontrollü olarak aç bırakmanın bu sinir hücrelerini yenilediği ve onardığı görülmüştür. Yani oruç tutmak sağlık açısından sinir hücrelerini onarımı açısından önem arz etmiştir.

Ayrıca oruç tutabilmek insanın imanının da kuvvetli olmasından kaynaklanmaktadır. İmanlı olan kimse suç ve günah işleyemez. Her şeyin bir zekâtı vardır. Vücudun zekâtı açlıktır. Aç kalmak insanın arzularının kırılmasına, sabrının artmasına sebep olur. Çok yiyenin gafleti artar kendi arzularına zapt etmesi zor olur. Açlıkta insanın terbiyesi kolaylaşır. Anne adaylarının oruç tutması uzmanlara göre doktorunun onayı ve hamilelikte hiçbir tehlikesi olmadığı takdirde tutulabilir. Bunda herhangi bir sakınca elbette yoktur. Bu dönemde anne adayının tüketmesi gereken besinler bebeğin beslenme gereksinimlerini en iyi karşılayacak şekilde belirlenmelidir.

Sağlıklı bir anne adayının meyve, sebze, tahıl grubu, et, süt ürünleri bulunmalıdır. Kalp hastalıkları, diyabet ve tansiyon gibi rahatsızlıkları olan annelerin kesinlikle doktor tavsiyesi almadan oruç tutmaları sakıncalıdır. 3. ve 5. aylarda rahat bir hamilelik geçirenler için en iyi dönemlerdir. Bebeğin hızla büyüdüğü aylarda kilo aldığı dönemdir ve bu aylarda hem şeker düşmesi hem aşırı sıvı kaybı olabileceğinden oruç tutmak sakıncalı olabilir ve bazı durumlarda bebeğin kaybına bile neden olabilir. Bu dönemlerde oldukça dikkatli olunması şarttır. Hamilelikte tutulmayan oruçlar için kaza etme niyetinde olmalıyız. Daha sonra aynı tutamadığınız bazı oruçlar gibi bu süreçte de tutulmayan oruçları kaza etmelisiniz. Hamileliğin ilk üç ayında oruç tutmak tavsiye edilmez.

Gebelikte Oruç Tutmak Bebeğe Zarar Verir mi?
Hamilelikte oruç tutmakisteyen anneler mutlaka sahura kalkmalı ve dengeli beslenmeliler. Aşırı yağlı yiyeceklerden kaçınmalılar. Eğer emzirme dönemindeyseniz sağlıklı beslenme ilkelerine uymanız gerekir. Emzirme döneminizde artan kalori ihtiyacınızı gidermek için meyve ve tam tahıllı ekmeklerden yaralanabilirsiniz. Özellikle bir alerjiniz bulunmuyorsa mutlaka süt ve süt ürünlerini tüketmeye çalışın. Yumurta, et, tavuk, kuru baklagillerin her çeşidinden mutlaka yiyin. Çok şekerli ve yağlı besinlerden de uzak durun. Özellikle emzirme döneminizde sütünüzün azalmaması için 3 litre veya daha fazla su tüketin.

Hamileliğin ilk 3 ayında bulantı ve kusmalar görüldüğü için bu dönemlerde oruç tutulamaz. Bebeğin iç organlarının oluştuğu bir sürece girildiğinden önemli bir süreçtir. İlk üç ay oruç tutmak işleri daha da kötüleştirebilir. Düşük riski olan hamilelerin bol sıvı tüketmeleri gerekir. Oruç tutması önerilmez. Kanaması olan hamilelerin oruç tutması tavsiye edilmez. Gebeliğe bağlı şeker hastalığı olan anne adalarının diyabet hastalığı durumu söz konusu olduğu için oruç tutulması tavsiye edilmez.

Gebeliğe bağlı tansiyon yüksekliği ve düşüklüğü durumlarında oruç tutmak için riskli durumdur tutulması tavsiye edilmez. Hamilelikte sıvı alınması oldukça önemlidir. Vücuttaki sıvının azalması erken doğum riskini de arttırır. Yapılan çalışmalar göstermiştir ki her ne kadar rahatlatıcı olsa da ramazan ayının yaz aylarına denk geldiği dönemlerde oruç tutulma süresinin daha uzun olması havaların çok daha sıcak olması nedeniyle anne adaylarının doktorlarına danışmadan oruç tutmalarını tavsiye emiyoruz.

Bir önceki yazımız olan 2019-2020 Fitre Miktarı Ne kadar? Fitre Kime Verilir Ne Zaman başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Evde Ek İş İlanları