Ana Sayfa / Sağlık / Kadın / Hamilelikte Adet Sancısı

Hamilelikte Adet Sancısı

hamilelikte adet sancısı

Hamilelikte Adet Sancısı

      Hamilelikte adet sancısı benzeri sancılara sıkça rastlanmaktadır. Bunların farklı sebepleri olabilir veya kanama ile birlikte hamileliğin ilk döneminde gerçekleşir ve hamilelik kanıtlanmamışsa adet kanaması olarak nitelendirilebilir. Bazı durumlarda ise rahim hale 28 günlük döngüyü devam ettirebilir. Bazende düşük gerçekleşiyordur ama kadın hamile olduğunu bilmediği için adet sancısı olduğunu düşünebilir.

Aslın da bu sancıların gerçekleşme sebebi döllenmiş yumurtanın uterusa yerleşme aşamasıdır. Rahim, bağları ve zarları genişliyor ve hacmi artıyor, ayrıca çevre dokulara baskı uyguluyor bu da adet sancısı gibi hissediliyor.

    Hamilelikte adet sancısı, karın ağrısı, bel ve kasık ağrısı şeklinde ilk haftalarda oluşması gayet normaldir. Halk arsında bebek tutunuyor denir.(12ila 20. Haftaya kadar) Hamileliğin daha sonrasında ise düşük veya erken doğum riski ortaya çıkabilir. Kasılmalara veya sancının şiddetine, kanama miktarına dikkat edilmeli ve mutlaka doktora danışılmalıdır.

Adet Sancısının Diğer Sebepleri

Hamilelikte adet sancısı gibi hissedilen sancıların bir sebebi de kabızlık olabilir. Ani hareketler ve gerinmelerde sancıya sebebiyet verebilir. Dikkat edilmesi gereken önemli diğer bir konuda dış gebeliktir. İlk dönemlerde yaşanan sancılar dış gebelik sebebiyle gerçekleşebilir.

İlerleyen dönemde belirli aralıklarla yaşanan sancılar, karın bölgesinin altında kramplarla birlikte oluyorsa,mutlaka doktorunuza danışın. Bu sancıların sebebi erken doğum veya düşük olabilir. Plesantadan kaynaklanan kanamalar olabilir. Bu kanama, adet kanamasına göre daha açık renklidir. Parça parça bir kanamanız varsa düşük yapıyor olabilirsiniz.

Riskli durumların dışında tüm hamileliklerde -şiddetli olmayan- sancı, kasılma, karın ağrısı gibi durumlar normal karşılanabilir.

Hamilelikte Adet Sancıları Nasıl Giderilir?

      Hamilelik adet sancısı benzer sancıları rahatlatabilmek için hafif egzersizler yapabilirsiniz. Ağrılarınızı hafifletmek için düzenli bir uyku uyumanız ve dinlenmeniz çok önemli. Kahve gibi uyarıcı etkisi olan içeceklerden uzak durmalısınız. Yağlı ve ağır, hazmı zor yiyecekler yemeyin. Ayakları sıcak tutmanın da bu sancıları hafifletmede etkili olduğu söylenir. Siz genel olarak kendinizi üşütmeyin ve terletmeyin. Sonuç olarak kendinize iyi bakın, yeterli miktarda su tüketin. Balık ve yumurta gibi gıdaları diyetinizden eksik etmeyin.

  • Muz
  • Tarçın
  • Safran
  • Zencefil çayı
  • Papatya çayı
  • Böğürtlen çayı gibi bitkisel içeriklerin de sancıları hafifletti söylenmekte.

 

Son olarak bir önceki yazımız olan Hamilelikte Cinsel İlişki Ne Zaman Bırakılmalı? başlıklı makalemizde gebelikte cinsel ilişki ne zaman bırakılmalı, hamilelikte cinsel ilişki ve hamilelikte cinsel ilişki ne zaman bırakılmalı hakkında detaylı bilgiler verilmektedir. İncelemeniz sizin için faydalı olabilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Evde Ek İş İlanları