Hamilelik döneminde dikkat etmeleri gereken sağlık önlemleri

Anne olma heyecanını yaşayan hamilelik döneminde anne adaylarımızın dikkat etmeleri gereken sağlık önlemleri annelik hissini tatmaya hazırlanan ve o dünyanın en değerli varlığına kavuşacağı anı iple çeken anne adaylarına sağlıklı bir bebek dünya getirmeleri temennimiz ile yazımıza başlayalım. Dokuz ay on gün sürecek bu süreç içerisinde annelerde göz görünür değişiklikler meydana gelir. Bunun en belirgini de hızla alınan kilodur. İçerisinde bir gelecek büyüttüğünü düşünürsek bu gayet normal elbette ki ama bazen bu değişiklikleri şaşkınlıkla ve zor kabul edebilen kadınlarımız da vardır. Psikolojik olarak bu değişime anlam veremeyip ruhsal bozukluklar yaşanabilir bazen fakat unutulmamalıdır ki bu süreç geçicidir bebeğinizi kucağınıza aldığınızdan itibaren kısa süre içinde eski fiziksel ve ruhsal sağlığınıza döneceksiniz. Gebelik çokta herkesin uymadığı genelde sürpriz olarak gelişen bir olaydır fakat önceden planlanıp bir uzmana başvurup sizin için en uygun zamanda bu gebeliği başlatmanız en sağlıklı olanıdır. Hamilelik öncesi fazla kilolarda da kurtulmalıdır. Hamileliğiniz ilk üç haftası dikkat edilmesi gereken en riskli dönemdir. Bu dönemde yemenize içmenize hareketlerinize sağlığınıza en çok dikkat etmeniz gereken dönemdir. Bu ilk süreçte sigara alkol gibi zararlı maddelerden uzak durmalısınız. Mutlaka doktor kontrollerinizi aksatmadan yerine getirip bebeğinizin karnınızdaki gelişimini takip etmelisiniz.

Her anne adayı gebeliği süresince düzenli bir şekilde doktor kontrollerine gitmelidir ve buna önem vermelidir. Kontrolleri sürekli aynı doktor tarafından yaptırmanızı tavsiye edebilirim çünkü her seferinde ayrı bir doktora gitmeniz bebeğinizin gelişiminin takibi evresinde çok ta mantıklı ve sağlıklı olmayabilir aynı doktor tarafından izlenip kayıt altına alınması daha doğru bir davranış olur. Bu kontrollerin en büyük sebebi gebelik esnasında bir sorun yaşanırsa bu sorunların tespit edilip hem bebek hem de anne ile ilgili sorunun çözümlenmesidir. Gebelik süreci boyunca kadınların alması gereken belirli kilo vardır kilolu bir bayan iseniz ayda sadece bir kilo almanız gerekir. Zayıf biri iseniz iki ya da üç kilo fazlanız olabilir. Hamilelik süreci boyunca alınması gereken en uygun kilo ayda bir kilodur. İlk aylarda mide bulantıları yaşayabilirsiniz öğünlerinizi ara öğünlerle birlikte günde üç değil de daha sıklaştırarak beş altı öğüne çıkartırsanız bu sorun ortadan kalkacaktır. Çok fazla sıvı besinler tüketmek yerine katı ve kur yiyecekleri tercih etmelidir anne adayı. Tatlı besinler tükettiğinizde bulantı olmuyorsa tatlı da yiyebilirsiniz. Gebeliği boyunca ağızdan beslenemeyecek kadar bulantı ve kusma sıkıntısı yaşayan adayların hastaneye gidip damar yolu ile beslenmeleri sağlanmaktadır.

Hamileliğin ilk aylarında az ya da çok baş arıları yaşanabilir bu durum normaldir fakat altıncı aydan sonra gelen baş ağrıları için doktorunuzla görüşmeniz gereklidir bu konuyu hafife almamalısınız. Gebeliğiniz boyunca hem sizin hem de bebeğin sağlığı ve gelişimi açısında attığınız her adıma yediğiniz her besine özen ve dikkat etmeniz gerekir. Doktorunuzun takibinin yanı sıra bu süreç boyunca sizde kendinizi yakından tanımalı gün ve gün gerçekleşen değişimlerinizi duygu geçişlerinizi ağrı ve sancılarınızı takip edip şüphelendiniz konularda doktorunuza danışıp fikir almalı ve yaşadığınız durumun normal bir durum olup olmadığını sormanız gerekir. Asla kendi başınıza herhangi bir ilaç kullanmamalısınız. Kendinizin ve bebeğinizin hayatını riske atacak hareketlerden kaçınmalısınız. Sağlıklı bir bebek dünyaya getirmek ve aynı zamanda kendi sağlımızdan da olmak istemiyorsan kesinlikle doktorumuzun söylediklerinin dışına çıkmadan bire bir uyarak hem rahat hem de gayet sağlıklı risksiz bir gebelik geçirebiliriz.  Hamilelik döneminde anne adaylarımızın dikkat etmeleri gereken sağlık önlemleri sırası ile sizlerle paylaşmaya çalıştık.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button