Ana Sayfa / Dini Bilgiler / Gusülsüz mü dolaşıyorsunuz? Gusül Abdestinin Şartları Nelerdir?

Gusülsüz mü dolaşıyorsunuz? Gusül Abdestinin Şartları Nelerdir?

GUSÜL NEDİR?

Sözlük anlamı olarak bir şeyi su ile yıkamak kasıt edilmektedir. Fıkıh dini ilim literatüründe ise bütün vücudu temiz su ile yıkama işlemine bu isim verilir. Fıkhen abdeste küçük temizlik, abdest için gerekli hallere ise küçük kirlilik denilmektedir. Gusül ise büyük temizlik olarak adlandırılır ve guslü gerektiren durumlara da büyük kirlilik denilir. Türkiye’de yaygın isimlendirilmesi ise boy abdestidir. Gençler arasında gusülsüz olanlara argo tabir ile bu cenabet diye dalga geçilmektedir. İşi rast gitmeyen insanlara da genelde böyle denilmektedir. Peki gusül abdesti nasıl alınır şartları nelerdir yazımızı okumaya devam edin. Gusül abdestinin ana şartları ağıza burna su verilmesi ve bedenin tamamen yıkanmasıdır. Niyet dahil diğer şartlar zorunlu değildir fakat diğer şartları eksik olan bir gusül eksik olur tam anlamı ile gerçekten ruhani bir fayda sağlamak da isteniyorsa kesinlikle sünnetlere ve adaplarına dikkat edilerek gusül abdesti alınmalıdır. Gusül abdesti alınmadan önce dikkat edilmesi gereken bir diğer husus ise içeride biriken sıvının çıkmasını sağlamaktır. Bunun için gusül abdesti almadan önce 15 dk beklemek yerinde olacaktır. Daha sonra tuvalete gitmek ve 15-20 adım atılması oldukça yerinde hareketlerdir. Çok aceleniz var ise tuvalete gidiniz ve evde kadın erkek baya bir adım atınız böylece sıvının içeriden çıkması sağlanmış olur.

GUSÜL ABDESTİ NASIL ALINIR?

 1. Euzü besmele eşliğinde sol ayak ile banyoya girilir.
 2. Kalbinizden veya diliniz ile ” Niyet ettim Allah’ım rızan için gusül abdesti almaya” diye niyet edilir.
 3. Niyet sonrası öncelikle eller ve avret yerleri yıkanarak temizlenmelidir.
 4. Bedeninizde her hangi bir alanda kir ve pislik varsa oraları temizlenir.
 5. Kirlilikleri temizledikten sonra gusül öncesi namaz abdesti alınması sünnet bir davranıştır ve oldukça yerindedir.
 6. Namaz abdesti alındıktan sonra ağza üç kere dolu dolu su verilerek gusül almaya ilk adım atılır her defada ağzı boğaza kadar şiddetli şekilde gargara yapmak yerindedir ağzın içindeki her alanın ıslanması farzdır, fakat oruçlu iseniz boğaza su kaçma ihtimaline karşı dikkatli olunuz. Ayrıca ıslak yer kaldı diyerek sürekli vesvese yapmak kesinlikle uygun değildir.
 7. Burna 3 kere sağlam su çekilir. Buradaki ölçüde burnu sızlatacak şekilde neredeyse genze gidecek şekilde olmasıdır çünkü burnun içinin de tamamen ıslanması gerekmektedir. Vesveseye mahal verilmemelidir.
 8. Daha sonra tüm vücut ıslanacak şekilde yıkanmalıdır. Burada dikkat edilmesi gereken yerler göbek delikleri, küpe delikleri, oturuyorsak derinin kapattığı alanlar, göz pınarları gibi ıslanması unutulacak yerlere dikkat edilmelidir.
 9. Sünnete uygun olarak alınan gusül abdestinde önce başa, sonra sağ omuza, sonra ise sol omuza su dökülür. Hepsi 3’er kez yapılır.
 10. Ayak altında su birikmişse ayakların yıkanması uygundur. Gusül abdestinden sonra ayakların soğuk su ile yıkanması sünnettir.
 11. Gusül abdesti bittiği zaman sağ ayak ile banyodan çıkılır. Kuru yer kaldı diyerek sürekli vesvese yapılıyorsa bu şeytani bir durumdur önemsemeden banyodan çıkılır.

  Bir namazı kaçıracak kadar gusülsüz durmak haramdır. Boy abdestimiz yokken yiyecek yememeye dikkat etmeliyiz. Haftada bir kez gusül abdesti alınması Allah Teala’nın kulu üzerinde hakkıdır. Cuma günleri gusül alınması çok faziletli bir ameldir. Gusül abdestini riayet ederek alırsanız Allah celle ve şanühü size her kılınız adedince sevap yazar günahlarınız su ile birlikte dökülür.

Bir önceki yazımız olan Abdest Nedir? Abdest Nasıl Alınır? Abdest Bozan Durumlar başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Evde Ek İş İlanları