Dini Bilgiler

Gusül Abdesti Nasıl Alınır?

Abdest dinimizde son derece önemlidir. Temizliğe verdiği önemle bilinen İslam dini, bu konuda hassas düzenlemeler içerir. Bu düzenlemenin başında elbette abdest gelir. Namaz abdesti yanında, cinsel ilişkiden sonra ya da cünüp olunan diğer hallerde gusül abdesti mutlaka almak gerekir.

Gusül Abdesti AIırken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

  • Gusletmek, diğer adıyla boy abdesti almak isteyen kişi önce niyet etmeli ve önce sol adımını atmak suretiyle banyoya girmelidir. “Niyet ettim Allah rızası için boy abdesti almaya” şeklinde yapılan niyet unutulmamalıdır.
  • Eller bileklere varana dek bir güzel yıkandıktan sonra, edep yerleri sol el kullanılarak dikkatlice temizlenir.
  • Diğer aşamada sağ avuç yardımı ile ağıza üç kere su alındıktan sonra her defasında ağzında gargara şeklinde çalkalar. Ancak kişi oruçlu ise orucun bozulmamasına dikkat etmeli ve su yutmamalıdır.
  • Ardından yukarıdaki işlemin tersi yapılır; yani sol avuca su alınarak üç kere gargara yapılır.
  • Bundan sonra izlenecek yol, namaz öncesi alınacak abdestle aynıdır.
  • Son olarak, baş tarafından başlamak üzere önce sağ ardından sol omuza üçer defa su dökülür. Her su dökülüşün ardından vücudun her yerini iyice ovalamak önemlidir. Bilinen tabirle, iğne ucu kadar kuru yer kalmamasına özen gösterilmelidir.
  • Bıyık, saç ve sakal dipleri zor su aldığından, suyun bunların dibine ulaştığından emin olana kadar yıkanmalıdır.
  • Ayrıca göbek ve küpe deliklerinin arası da gusül abdesti alınırken dikkat edilmesi gereken yerlerdir.

Gusül Abdestinin Farzları

El- Maide suresinde bildirildiği kadarı ile, vücutta kuru yer kalmayana dek tamamen yıkanması şarttır. Bu tüm alimlerin üzerinde hemfikir olduğu bir husustur. Ancak bazı mezhepler ayrıntılar konusunda birbirlerinden ayrılır. Örneğin Hanefi ve Hanbeli mezhebine tabi olanlar ağız ve burunun iç kısmını vücudun dış kısmından saymışlardır. Hanefiler ise niyet etmeyi sünnetten sayarken, diğer mezhepler farz olarak değerlendirir. Bu mezhepler arasında uzun zamandır süre gelen bir tartışmadır.

Bu konuda kafa karışıklığı yaşamamak için, vücutta su değmedik yer kalmayana dek yıkanmasına dikkat edilmelidir.

 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu