Ana Sayfa / Sağlık / Kadın / Günde Kaç Kalori Almalıyım?

Günde Kaç Kalori Almalıyım?

Günde Kaç Kalori Almalıyız?
Hanımların en büyük sıkıntılarından biri kilo problemidir. Genellikle erkekler bunu göz önünde tutmasalar da hanımların en çok dert ettikleri mevzu vücutlarının belli bölgelerinde yer alan fazla yağlar, kötü görüntü ve bunlarla beraber baş gösteren diyet listeleri ve diyete uyma problemleri ile karşı karşıya kalınır. Kilo verirken yapılan en büyük yanlışlardan biri bilinçsiz bir şekilde rastgele diyet listelerine bakılarak ya da haftada 5 kilo verdiren diyet gibi kelimelere adlanılarak diyet yapılmasıdır. Yanlış olan ikinci bir durum da günde 1000 kalori almalıyım gibi genel bir anlayış biçimidir. Peki, günde kaç kalori almalıyım?

Her insanın vücut yapısı, vücut metabolizma hızı, yaşam biçimi, hareketlilik ve spor düzeyi, hastalıkları ve beslenme alışkanlıkları her insanda farklı farklı olmaktadır. Bu neden ile de herkes için genellenmiş olan günde şu kadar kalori almalıyım gibi bir tabir asla olmamalıdır. Kişi günde kaç kalori alması gerektiğini bir diyetisyen eşliğinde kilosu, metabolizma hızı ve beslenme alışkanlıklarına göre bir uzman yardımı ile düzenlenmiş olması gerekir.

Bunun dışında da yenilen her besinin belli bir kalori hesaplaması bulunmaktadır. Örneğin yağlı bir kaşar peyniri ile tuzsuz bir lor peynirinin kalorisi birbirinden farklı olacak ve de tabi ki lor peynirinin kalorisi kaşar peynirine oranla daha az kaloriye sahip olacaktır. Bu durumda uzmanlar tarafından esasında tavsiye edilen konu dengeli beslenmek ve bu esnada bir besini fazlası ile tüketmemekten geçmektedir. Kişi akşam yemeğinde yediği tabak porsiyonunu bile küçülterek zayıflamayı başarabilmektedir. Eğer yemeye düşkün bir kişilik yapısına sahip iseniz işe önce yemek istediğiniz besini mümkün olduğunca kalorisi az olarak yemeye çalışmakla başlayabilirsiniz.

Örneğin patates kalori değeri son derece yüksek olan bir karbonhidrattır. Patates yağda kızartma işlemi ile patates kızartması olarak tüketildiği durumda kalori son derece yüksek olacakken patates yağsız olarak fırına verildiğinde ya da haşlaması yapıldığında son derece sağlıklı ve az kalorili bir hal alacaktır. Bu nedenle günde kaç kalori almalıyım sorusunun altında esasında bir de yiyecekleri pişirme yöntemi yatmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Sağlıklı ve mutlu bir yaşamın sırları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Evde Ek İş İlanları