Ana Sayfa / Sağlık / Göz Tembelliği Nedenleri ve Tedavisi

Göz Tembelliği Nedenleri ve Tedavisi

Göz tembelliği nedir

Göz tembelliği çocukların erken döneminde iyi bir şeklide görmemesi ile oluşan bir problemdir. Gözlerden birinin görürken diğerinin aynı seviyede görememesi ile meydana gelen duruma göz tembelliği adı verilmektedir. Çoğunlukla tek gözde görülmektedir. Toplumda %2-3 oranında görülen bir rahatsızlıktır.

Normal Görme nasıl gelişir

Aslında yeni doğanlar görebilirler. Ancak görmeleri zaman içerisinde artar. Eğer gözlerinden bir tanesini yeterince kullanamaması halinde görmesi de gelişmeyeceği için aksine azalabilecektir. 8 yaşından sonra gözün görme sistemi gelişimini tamamlar. Bu dönemden sonra olası bir görme bozukluluğu artık değiştirilemeyecektir.

Her iki gözde de sorunsuz görme normal gelişim için gerekli bir faktördür. Bazı meslekler de her iki gözdede tam görme şartı vardır, ayrıca gözlerden birinin kaybedildiği durumlarda diğer gözün durumu kişinin yaşantısını sürdürebilmesi için çok önem kazanacaktır. Bundan dolayı  göz tembelliğinin tanısı erken bir dönemde konmalı ve mutlaka tedavi edilmelidir.

Gözler ne zaman kontrol edilmelidir

Bütün çocuklar 6 aylık olana dek en az 1 kere çocuk doktoru tarafından muayene edilmesi gereklidir. Çocuk doktoru muayenesi sonuçları normal ise 2 yaşına kadar muhakkak göz doktoru kontrolünden geçirilmelidir.

Göz Tembelliğinin sebebi nedir

Göz tembelliği gözlerin normal görmesini engelleyecek ve gelişmesini engelleyecek durumlarda ortaya çıkan bir göz kusurudur. Birçok hastada göz tembelliğinin nedeni genetiktir. Bu yüzden yakın akrabalarında amblyopi bulunan çocukların göz tembelliği problemine yakalanması çok yüksektir, erken yaşlarda muayene edilmesi gereklidir.

Göz Tembelliğinin en önemli nedenleri nelerdir

1-Şaşılık: Şaşılık en sık görülen sebepler arasındadır.

2-Gözlük numarasındaki farklılık: Kırılma kusurları gözlük ile düzeltilebilmektedir. Bu faktör en zor teşhis konulan göz tembelliği nedenidir ve sıkı bir takibin yapılması gereklidir.

3- Göz dokularında bozulma: Katarakt yada görüntünün net olmaması gibi durumlarda göz tembelliği gelişmektedir.Bu faktör en ağır göz tembelliği tipi olarak kabul edilir.

Göz tembelliğinin tedavisi

Çocuğun düzgün, hiçbir problem olmayan gözü günde en az 2 saat süre ile kapatılması ile yapılan bir tedavidir. Çocuğun hasta olan,zayıf gören gözünü kullanmaya alıştırılması gereklidir. Gözlük yardımı ile de görme arttırılabilmektedir ama tek başına yeterli olmayan durumlarda ise kapama tedavisi ile tedavi sürdürülmektedir

  • Göz tembelliği tedavi edilmediği durumlarda ise;
  • Göz tembelliği bulunan gözde görme azlığı oluşabilir.
  • Derinlik hissi kaybedilir.
  • İyi gören gözün kaybedilmesi durumunda hayatının geri kalan kısmında ciddi bir şekilde görme sorunu yaşayabilir.

Bir önceki yazımız olan Göz Kuruluğunun Belirtileri ve Tedavisi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Evde Ek İş İlanları