Ana Sayfa / Teknoloji / Görünmez Zırh Üretildi

Görünmez Zırh Üretildi

Görünmez Zırh Üretildi

Neredeyse evrendeki her madde ve canlı cansız varlıklar kısaca her şey ısı dalgaları yayarlar,  arabalar, elektrikli aletler, iletişim hatları, insan vücudu, taş su kaya dağlar ve aklınıza gelebilecek her şey, belli miktarda ısı yayar. bu ısı farklılıklarını tespit etmek için, termal kameralar özellikle askeri ve güvenlik alanlarında kullanılmaya başlandı. Termal kameraların gözünden hiç bir şey kaçmadı, ta ki yeni buluşa kadar…

Advanced Engineering Materials dergisine göre, Madison’daki Wisconsin Üniversitesi’nden bir grup araştırmacı;  nesneleri kızılötesi menzilinde görünmez kılan bir malzeme üzerinde yıllarca çalışmışlar ve sonunda termal kameralardan saklanmayı başaracak yepyeni bir malzeme üretmişler. Profesör Hungzhun Jiang liderliğindeki bir bilim adamları ekibi buluşun arkasındaki esas beyin. Yeni malzeme görünüş olarak metale çok benziyor. 1 milimetreden daha az kalınlığa sahip tabakaları, 2.5 ila 15.5 mikrometre dalga boyuna sahip kızılötesi radyasyonun yaklaşık% 94’ünü emiyor. Buluş, örneğin insan vücudunun ısıyı aktif olarak transfer ettiği orta ve uzak kızılötesi aralıklarında en etkilidir.

Yukarıda açıklanan etkiyi elde etmek için bilim adamları, son zamanlarda popüler olan metamalzemeleri, yani siyah silikon kullanmışlardır. Küçük çubukların yoğun bir yığını gibi mikroskop altında görünüyorlar ama bu malzeme pürüzsüz bir malzemedir. Ancak bir grup bilim adamı materyali geliştirdi, daha yüksek barlar oluşturdu ve onlara gümüş nanopartiküller ekledi. Bu yapı nedeniyle, malzeme kızılötesi aralığında radyasyonu emebilir.

Askeri Alanda Kullanılabilir

Böyle bir icadın askeri teçhizatı kamufle etme aracı olarak orduya mükemmel şekilde hizmet edeceğini tahmin etmek zor değildir. Ancak, gelişme sırasında uzmanlar küçük bir ek bilgi ile daha ortaya çıktı. Metamaterialda küçük kızılötesi radyatörler kuruldu. Bu gelişim, düşmanı yanıltıcı kızılötesi ışınların da bu malzeme tarafından üretilebiliyor olmasıdır. Yani bir koordinatta bulunan bir asker, bu malzemeyi giydiğinde, başka bir noktada görünerek düşmanı yanıltabilir.

Termal Kameralar Nasıl Çalışır

Gözlerimiz, güneş ya da başka bir ışık biçimi tarafından aydınlatılan nesneler arasındaki karşıtlığı görerek çalışır.  Termal kameralar nesnelerden gelen ısı enerjisini görerek çalışır. Tüm nesneler – canlı veya cansız varlıklar termal kameraların bir görüntüyü tespit etmek için kullandıkları ısı enerjisine sahiptir. Bu nedenle termal kamera her zaman tam karanlıkta bile çalışabilir.

Son olarak bir önceki yazımız olan Amazon Oyuncak Satmayacak başlıklı makalemizde amazon, CloudPets satışları ve oyuncak satışı hakkında detaylı bilgiler verilmektedir. İncelemeniz sizin için faydalı olabilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Evde Ek İş İlanları