Google Adsense Başvurusu Yapmadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

Google Adsense Başvurusu Yapmadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bildiğimiz günümüzde Google Adsense, özellikle web sitesi sahipleri için en önemli gelir kaynaklarından birisi durumunda. İnternet sektörü, bundan 10 yıl öncesine nazaran her geçen gün çok daha hızlı bir şekilde büyüyor. Dolayısı ile Google şirketinin kendi hizmetleri ile alakalı değer yargılarında da değişmeler meydana geliyor.

Google Adsense başvuru şartları konusunda da bundan yıllar yıllar öncesine nazaran çok ciddi değişmeler meydana geldi. Öncelikle Google şirketinin web sitelerini sıralarken ve hizmetlerinden yararlanmasını sağlarken nelere dikkat ettiğine bakalım.

Genel Olarak Google SEO ve Web Sitesi Değerleme Kriterleri

Bizler bu anlamda sizleri yeni açmış olduğunuz bir web sitesi üzerinden bilgilendirmek istiyoruz. Genel olarak Google arama motorunun web sitelerinde aradığı kriterler aşağıdaki gibidir;

  1. Alan adınız, web sitenizin içeriğini anlatan bir jenerik ya da keyword bir alan adı olmalıdır. SEO puanı açısından son derece önemlidir. Keyword Density için ise etkisi büyüktür. Alan adı aynı zamanda ne kadar kısa ise o kadar otoriter olacaktır.
  2. Özgün ve mobil uyumlu (responsive) tasarımlar, Google için olmazsa olmazlardan birisi olmuştur. Özgün tasarım olmasa bile mobil uyumu, AMP adı ile ayrı bir sektör haline gelmiştir.
  3. Güncel ve özgün içerik olmazsa olmazdır. Web sitenizdeki içeriklerin çalıntı olmaması ve sitenizin sürekli olarak güncel olması en büyük kriterdir.
  4. Ziyaretçinin sayfada kalma süresi yine önemlidir. Sitenize dahil olan ziyaretçi, sitenizde ne kadar fazla zaman geçiriyor ise o kadar okunuyorsunuz ve faydalı içerik yayınlıyorsunuz demektir.
  5. Sitenizin açılış hızı yine Page Speed Insights hizmetinden yararlanarak düzeltebileceğiniz önemli bir unsurdur.

Google Adsense Başvurusu Yapmadan Önce Nelere Dikkat Edilmelidir ?

Google Adsense başvurusu ile alakalı olarak şirket, kısa bir zaman dilimi içerisinde yaptığı algoritma güncellemeleri ile birlikte kurallarını çok daha sıkı bir hale getirdi. Artık Adsense onayı alabilmek için web sitelerinde dikkat edilen kriterler, aslında SEO kriterlerine denk kriterlerdir. Önem sırasına göre bu başlıklar üzerinde durmak istiyoruz.

ÖZGÜN VE GÜNCEL İÇERİK

Google, uzun yıllardır yaptığı SEO algoritmik güncellemeleri ile listeleme mantığını özgünlük ve güncellik kriterlerini ön planda tutarak yapar. Adsense onayı için de yine aynı şekilde bu değerler önemlidir.

Web sitenizin içeriğinin benzersiz (özgün) olması ve keyword density kurallarına dikkat edilerek içerik hazırlanması, hem hit artışı hem de SEO açısından verim sağladığı gibi aynı zamanda Adsense içinde olmazsa olmazlardan birisidir. Sitenizin günlük olarak özgün içerikler ile desteklenmesi ise sizler için her zaman daha büyük avantaj olacak.

İNDEKS RAKAMLARINIZ

Adsense onayı alırken artık en çok dikkat edilen detaylardan birisi de Google dizinine kayıt edilmiş olan index rakamlarınızdır. Geçmiş yıllarda ki gibi 15 – 20 index ile ya da içerik ile Google Adsense onayı alabilmeniz mümkün olmayacaktır.

Güncellik yine burada net bir şekilde devreye gidiyor. Bir gün 24 saat ve bu 24 saate yayarak içerik planlaması yapıp yayın yaparsanız index rakamlarınız en verimli şekilde artar ve Adsense kriterleri içinde önemli bir adımı gerçekleştirmiş olursunuz.

İSTİKRARLI GÜNLÜK HİT RAKAMLARINIZ

Bundan yıllar öncesinde 15 – 20 kişi anlık dönüşüm ile Google Adsense onayı alındığı görülmüştür. Ancak reklam ağı büyüdükçe Google şirketinin boş sitelere ayıracak zamanı kalmadı. Haliyle artık doğrudan nitelikli hit sahibi olan web sitelerine reklam yayınlayarak Google Adwords sisteminin verimliliğini arttırmayı hedeflemiştir.

Sitenizin günlük hit rakamlarının ortalama düzeyde ve istikrarı yakalamış olması gerekmektedir. Örnek olarak sitenizin ziyaretçisi 100 kişi ise bu 100 kişi ziyaretçinin 1 hafta boyunca korunması istikrar demektir.

TELİF HAKKI İÇERMEYEN VE İSTİSMAR YARATMAYAN İÇERİKLER

Google, reklam vereceği siteleri içerik anlamında da değerlendirir. Sitenizin içeriğinde Google listeleme kurallarına aykırı olan çıplak kadın fotoğrafları gibi içeriklerin yer alması, Adsense onayı almanıza engel olacaktır.

Aynı zamanda son dönemlerde özellikle ve özellikle burç yorumları ile alakalı içeriklerin yer aldığı web sitelerinin Adsense onayı alamadığı gözlemlenmiştir.

VERİMLİ BAŞLANGIÇ DÜZEYİNDEKİ BACKLİNK ÇALIŞMALARI

Web sitenizin yukarıda yer alan kriterleri yerine getirmesi zaman alacaktır. Bu süreç içerisinde hit artışı ve verimlilik için backlink çalışması yapmanız gerekecektir. Çöp sitelerden uzak, gereksiz profil backlink ya da forum tanıtımı gibi etkisi olmayan backlink çalışmalarından kaçının.

İçeriğiniz ile uyuşan ve çöp olmamış web sitelerinden alacağınız tanıtım yazıları dahi sizlere her anlamda fayda sağlayacaktır.

Adsense rehberi kategorimizin bu yazısında google adsense basvurusu yapmadan önce dikkat edilmesi gerekenler nelerdir bunları anlatmaya çalıştık.Aklınıza takılan soruları sorup bizlerden yardım alabilirsiniz.

Sizler için faydalı olacağını düşündüğümüz bir diğer konumuz ise Google Adsense Başvurum Reddedildi makalesidir.

Çekinmeden tüm sorularınızı sorabilirsiniz.Sormak istediklerinizi detaylı bir şekilde anlatabilirseniz yardımcı olmaya çalışırız.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button