Google Adsense Başvurum Reddedildi, Ne Yapmam Gerek?

Google Adsense Başvurum Reddedildi, Ne Yapmam Gerek?

Web sitenizden en nitelikli şekilde para kazanmak istiyorsanız Google Adsense bu anlamda olmazsa olmazlarınızdan birisi olacaktır.Ancak artık arama motoru algoritmasında yaşanan değişimler ve Google Adwords nitelikli reklam verenlerinin artış göstermesi ile birlikte Adsense üyesi olacak web siteleri de çok ince elenip sık dokunmaya başladı.

Google Adsense başvurum reddedildi diyorsanız bu süreçten sonra izlemeniz gereken birçok farklı adım olabilir. Çünkü şirket, başvurunuzu birçok farklı nedene bağlı olarak reddeder ve bunu da sizlere red maili içerisinde belirtir.

Google Adsense Başlıca Başvuru Red Nedenleri

Şirket, başvurunuzu aldıktan sonra enine boyuna bir inceleme yürütüyor ve sonunda red kararı veriyor. Bu karar, sizlere son derece açıklayıcı bir mail ile bildiriliyor ve hatayı düzeltmeniz için aslında bir nevi imkân tanınıyor. Başvuru reddinin nedenleri genellikle şu şekildedir;

Siteniz Devre Dışıydı Veya Kullanılamıyordu: Bu hatanın nedeni, web sitenizi gönderdikten sonra Google yetkililerinin inceleme amacı ile sitenize girmiş olması ve sitenizin o arada sunucu kaynaklı ya da tasarım sorunları nedenli kapalı olması sonucunda tarafınıza sunulan hatadır.

Sitenizin İçeriğiyle İlgili Bir Sorun Vardı: Sitenizin içeriğinde Google politikalarını ihlal eden sorunlar tespit edilmiştir. Bu sorunların ne olduğu sizlere tam olarak izah edilmez. Program ve içerik politikalarına uyumluluğu kontrol etmek size bağlıdır.

Başka Bir E-Posta Adresi Altında Zaten Bir Hesabınız Var: Bu uyarıyı genellikle daha önceden açılmış olan bir Adsense hesabı ile sizin bilgilerinizin uyuşması akabinde alırsınız ve bu sorunun çözümü ne yazık ki yoktur. Başka birisinin bilgileri ile başvuru yapmak alternatiftir.

Yetersiz Trafik: Web sitenizin trafiğinin istikrarlı ve istenilen düzeyde olmaması durumunda alacağınız red sebebidir.

Google Adsense Başvurusunun Reddinden Sonra Yapılması Gerekenler

Yukarıda vermiş olduğumuz sebepleri iyi analiz etmek önemlidir. Google Adsense, başvurunuzu reddederken sizlere sebebini açıklar ancak detay vermez. Genel olarak bu sorundan kurtulmanız için izlemeniz gereken yollar aşağıdaki gibidir;

  1. Google Adsense başvuru red maili ile birlikte tarafınıza açıklanmış olan red sebebini dikkate alarak sitenizdeki sorunları baştan aşağı analiz etmeniz ve sorunları Google Program ve İçerik Politikaları kapsamında düzeltmeniz gerekir.
  2. Web sitenizi en azından 1 ay boyunca özgün ve güncel içerik ile desteklemelisiniz. Bu süreç içerisinde nitelikli backlink çalışması yapmanız iyi olacaktır.
  3. Sitenizin çalışma hızı ile alakalı sorunlar var ise sunucu değişikliği önerimizdir.
  4. İmkânınız var ise sitenizi SSL üzerinde çalıştırmak yine fayda sağlayacaktır.
  5. Başvuru reddinden sonra her ne olursa olsun kısa süre içerisinde yeniden başvuru yapmayın. Bu, zaman içerisinde siteniz için olumsuz intiba anlamına gelir. Belirli bir zaman içerisinde sitenizi Google kriterlerine göre geliştirin ve yeniden başvurun.

 

Adsense rehberi kategorimizin bu yazısında  tarzı çok sık sorulan sorulardan birini çözüme kavuşturmaya çalıştık.Google adsense basvurum reddedildi,ne yapmam gerek sorununun çözümü ya da konuyla alakalı diğer sorunlarınız hakkında çekinmeden her türlü soruyu sorabilirsiniz.

Adsense rehberi kategorimizde yer alan başka bir önemli yazımız da google adsense basvurusu yapmadan once dikkat edilmesi gerekenler  yazımıza ulaşıp yazıyı okumanız başvuru sürecinizi önemli düzeyde etileyecektir.

 

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button