Ana Sayfa / Gezi Rehberi / Gökçeada ve Çevresi Gezi Rehberi

Gökçeada ve Çevresi Gezi Rehberi

Gökçeada ve Çevresi Gezi Rehberi

Gökçeada sakin bir tatil geçirmek isteyenler için son derece dingin ve mükemmel bir tatil yeri. Bakir doğası, Rum köyleri ve sakin koyları ile çok eski medeniyetleri ağırlamış olan bu Gökçeada ilginç efsanelere de konu olmuştur.  Son derece zengin su kaynakları ile yaban hayat ve onlarca sessiz koya ek olarak 8.000 yılı aşkın bir tarihi vardır Gökçeada’nın. 1970 yılına kadar İmroz ismiyle anılan Gökçeada’nın antik ismi İmbros’tur. Bu kelimenin karşılığı birçok kaynakta çorak topraktaki bereket tanrısı olarak geçmektedir. Homeros’un yazmış olduğu İlyada Destanı’nda İmroz’un bahsi birçok kez geçmiştir.

Gökçeada’ya gelenlerin görmeden gitmemesi gereken diğer yerler ise Marmaros Şelalesi , Aydıncık Plajı, Gökçeada Sualtı Milli Parkı, Yıldız Koy, Gizli Liman, Yuvalı koyu, Laz Koyu, Kaya Mezarı, Kaleköy, Yeni Bademli Höyük. Gökçeada’da birden fazla otel seçeneği bulunmaktadır. Bu seçenekler içinde ilginç bulabileceğiniz yerler; Zeytindalı Hotel, En Bati House, Gökçeada Bağevleri. Tercihen merkeze yakın ekonomik otellerde kalmak isteyen bireyler için Suna Apart Hotel, Huzur Pension isimli yerleri tavsiye ederken bu yerlerden daha da ekonomik otellerde kalmak isteyenler için;  Elite Aparments, Gökçeada İmbros Organik Hotel, Gökkuşağı Apart’ta kalabilirsiniz.

Gökçeada tatiline çıkmak isteyenler için booking.com da zaman zaman indirimli otel fırsatları veriliyor. Takipte kaldığınız takdirde daha da indirimli bir şekilde tatile çıkabilirsiniz.

Kaşkaval Burnu ( Peynir Kayalıkları)

Kuzu limanının sol tarafında yer alan Kaşkaval Burnu ilginç kaya oluşumları ile oldukça ilgi çekici bir tarihi yerdir. Üstü üste yığılmış peynir kalıpları gibi görünen ayrıca bir efsanede yer alan bu kayaları ziyaret etmek için kullanabileceğiniz tek ulaşım yolu denizdir. Kaşkaval Burnu’na tekne ile Kaleköy limanından açılarak 15 dakika da varırken Kuzu Limanından ulaşım 5 dakika sürmektedir.

Tuz Gölü

Gökçeada’nın doğu kanadında kalan Tuz gölü Aydıncık ve Kefalos plajları arasında bulunur. Yalnız deniz suyu ile yağmurlarla beslenen Tuz Gölü, Türkiye’nin tuz ihtiyacının %40’ını tek başına karşılamaktadır.  Yaz mevsiminde buharlaşan suyun ardından gölün üzerinde kalan tuz tabakası, meteorolojik suların yer altından süzülüp daha evvelden oluşan tuz domlarını eriterek yüzeye taşıması ile oluşur. Birden fazla kuş türüne ev sahipliği yapan Tuz Gölü, kış mevsiminde flamingoları da ağırlamıştır.

Tepeköy Çınaraltı

Gökçeada’nın merkezine olan uzaklığı 11 kilometre olan Tepeköy, Gökçeada’nın en yüksek köyüdür. Her yıl Ağustos ayının 15’inde kurulan Meryem Ana Panayırı’na da ev sahibi rolünü üstlenen Tepeköy’ün orta yerinde adanın nadide eseri Rum Tavernası bulunmaktadır. Tepeköy’de yer alan Tarihi Kilise ile eski Rum Mezarlığı görülmesi gereken yerler listesindedir. Tepeköy civarında bulunan piknik alanı olarak geçen Çınaraltı ise önemini, anıt değerinde olan ve devlet tarafından koruma altına alınmış olan 625 yaşında bir çınar ağacından almıştır. Bu ünlü mesire yerinin bir ayrı özelliği ise Antik çeşmeden akmakta olan kaynak suyu ile tüm bunları kutsar nitelikte insanı etkileyen manzarasıdır.Çökçeada’ya  yolunuz düşerse uğramadan gitmeyin.

Rum Köyleri

Yüz yılar boyu varlığını sürdüren  ve günümüzde de Gökçeada’ya otantik bir hava veren  Zeytinli, Dereköy, Bademli  köyleri tarihi değerleri sebebiyle kentsel sit alanı olarak belirlenmiş ve devlet tarafından koruma altına alınmıştır. Rum Köylerinin meydanlarında bulunan kiliseler, kahveler, çamaşırhaneler, taş yollar yüz yıllar boyu sağlamlığını koruyabilmiş yapılardan birkaçıdır. Rum Köyleri’nin ulaşımı toplu taşıma araçları ile oldukça zorludur. Bu nedenle Rum köylerini ziyaret etmek isteyen bireylerin kişisel araçları ve yahut taksi tutmaları önerilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Evde Ek İş İlanları