Gırtlak Kanseri Belirtileri ve Tedavisi

Gırtlak kanseri ses kısıklığına neden olduğundan dolayı erken bir bulgu veren kanser çeşididir. Gırtlak kanserinin bir diğer özelliği ise kansere neden olan kötü Hutlu tümöre bir sınırlandırma getirmesidir. Bu sınırlama ile diğer organlara yayılmasını önlemektedir. Gırtlak kanseri bu iki özelliği ile tedavisi oldukça başarılı sonuçlar vermektedir.

Gırtlak kanserinin nedenleri

Gırtlak kanserinin nedeni şuanda bilinmemektedir. Gırtlak kanserine yakalananların %95’i sigara tüketiminden dolayıdır. Sigara içenlerin, içmeyenlere göre gırtlak kanseri olma ihtimali 35 kat daha fazladır. Bunun yanında alkol tüketimi de gırtlak kanserine neden olmaktadır. Alkol tüketen kişilerinde gırtlak kanseri olma riski oldukça fazladır. Aynı zamanda tahriş gücü yüksek gazlar, iltihaplar, aşırı sesi tahriş etmekte gırtlak kanserinin nedenleri olarak sayılmaktadır.

Gırtlak kanserinin en öncül belirtileri:

  • Boyunlarda şişlikler
  • Seste kısıklık
  • Yiyecekleri ve içecekleri yutmada zorlanma
  • Boğazda ağrılar meydana gelmesi

Gırtlak kanserinde risk grupları

Gırtlak kanserini erkeklerde daha sık rastlanmakla birlikte, 50-60 yaş arası kişilerde görülme olasılığı çok yüksektir. Bunun yanında aşırı sigara ve alkol tüketen kişilerde gırtlak kanserinin risk grubundadırlar.

Gırtlak kanserinde tedavi nasıldır

Gırtlak kanseri tedavisi ilk olarak kanserli bölgenin alınması ile yapılmaktadır. Cerrahi yöntemin yetersiz olduğu durumlarda ise röntgen ışınlarından yararlanılır. Eğer cerrahi yöntem sonunda ses tellerinde herhangi bir hasar söz konusu ise hastaya suni gırtlak yerleştirilerek sorun giderilir.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button