Ana Sayfa / Dini Bilgiler / Gerdek Gecesi Okunacak Dualar

Gerdek Gecesi Okunacak Dualar

Yeni evlenen çiftlerin ilk kez birbirleriyle cinsel ilişkiye girecekleri geceye “gerdek gecesi” denir. Bu gece gerek erkek gerekse kadın için son derece önemlidir; zira tam anlamıyla birbirlerine eş olacaklardır ve bu yüzden heyecanlılardır. Bu heyecanları yatışması adına çiftlere pek çok nasihat edilir. Anne ve babalar, akrabalardan yakın olanları son derece önemli tavsiyelerde bulunur. Bu gecenin heyecan ve zorluğunun üstesinden gelebilmek için dualar da mevcuttur.

Gerdek Gecesi Dini Vazifelerimiz Nelerdir?

Hayatın her alanında olduğu gibi diğer adı “zifaf gecesi” olan gerdek gecesinde de yerine getirilmesi gereken dini vazifelerimiz vardır. Bunların başında namaz kılmak gelir. İki rekat olarak kılınacak bu namazdan önce gelin ve damat abdest almalıdır. Namaz sırasında dikkat edilecek husus, kadının erkeğin 2 adım arkasında namaza durmasıdır. Bu yeni evlilerin birlikte uyum içinde yapacakları ilk amel olacağı için önemlidir. Mümkün olduğunca birlikte secdeye eğilmeliler, beraber başlayıp beraber bitirmeye dikkat etmelilerdir.

Dinimizin Evliliğe Bakışı Nasıldır?

Evlilik İslam dinince son derece önem verilen bir müessesedir. Bu sayede aile olmanın, ümmet olarak çoğalmanın gerekliliği yerine getirilmiş olur. Kadın ve erkek arasındaki cinsi hisler, Cenab-ı Allah’ın emrettiği bir düzen ve kurallar çerçevesinde gerçekleşir. Bu sayede aşkın en temiz ve saf özellikleri ortaya çıkmış olur. Evlilik dinimizde özel bir yere sahiptir. Bu yüzden de ayet ve hadislerle teşvik edilmektedir.

Gerdek Gecesi Okunan Dualar Ne İşe Yarar?

Kuşkusuz her duanın yüce Allah katında bir değeri ve karşılığı vardır. Gerdek gecesi eşlerin birlikte edeceği dualar da, samimi ve içten olduğu takdirde kabul edilecektir. O gece edilen duaların neticesinde mutlu ve huzurlu bir evlilik hayatı geçirmeleri mümkün olabilir. Ayrıca rabbimizden hayırlı ve sağlıklı çocuklar vermesi dilenmeli, beraber geçirilecek bir hayat da niyaz edilmelidir. Gerdek gecesi edilen dualar sayesinde evin bereketi de artacak, aile yokluk sıkıntısı çekmeyecektir.

İslam dininin evliliğe verdiği önem derecesinde gerdek gecesi edilen duaların kabul olması muhtemeldir.

Bir önceki yazımız olan Cünupken Namaz Kılınır Mı? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Evde Ek İş İlanları