Genel Sağlık Sigortası Borç Sorgulama

Genel Sağlık Sigortası Borç Sorgulama

Türkiye, 2012 yılında zorunlu olarak Genel Sağlık Sigortası sistemine geçiş yapmış, sağlık güvencesi olmayan kişilerin de hastanelere giderek ücretsiz bir şekilde muayene olmalarına olanak sağlanmıştır. Ülkemizde yaşayan her vatandaş 2012 yılında otomatik olarak geçirilmiş, bu işlem sonucunda bazı kişilere GSS primi adı altında bazı borçlar yüklenmiştir. Kendi içerisinde 3 alt birimi bulunan Genel Sağlık Sigortası, kişilerin gelir durumlarına göre sınıflandırılmakta. Yüksek gelirli kişiler bir kategoride, orta gelirler bir kategoride, alt gelirli kişiler ise farklı bir kategoride yer almakta. Her kategoride yer alan kişiler, aylık gelir durumlarına göre belirli bir miktar genel sağlık sigorta primi ödemek durumundadırlar. Bu prim ödendiği sürece hangi Hastaneye giderseniz gidin ücretsiz bir şekilde muayene olabilirsiniz. Bazı kişiler ücretsiz olarak muayene olmaları durumunda GSS primlerini ödememelerinden dolayı borçlu olarak görmektedirler. Borcun ödenmemesi durumunda ücretsiz olarak verilen hastane servislerinin durdurularak herhangi bir olanaklarından yararlanılmasının önüne geçilmekte. Bu yazımızda genel Sağlık Sigortası borç sorgulama hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

TC Kimlik İle Borç Sorgulama

Genel Sağlık Sigortası borcu olduğunu düşünen kişiler varsa boş miktarlarının ne kadar olduğunu merak etmektedirler. Devlet, kamu kurum ve kuruluşlarının veznedar üzerinden verdiği hizmetleri dijital ortama aktararak istenilen her durumda ulaşılabilmesi için e Devlet sistemini hayata geçirmişti. E devlet kapısı sistemi’ne giriş yapmak için, ilk olarak PTT şubelerine giderek üyeliklerinizde kullanabilmeniz için bir şifre almanız gerekmekte. 2 TL’ye satılan bir şifreyle e Devlete kayıt olabilir, kamu kurum ve kuruluşlar üzerine almak istediğiniz tüm hizmetleri dijital ortamlar üzerinden kolaylıkla alabilirsiniz. E-Devlet içerisinde üst bölümde bulunan arama bölümüne “GSS Borç Sorgulama” yazarak ilgili birime kolaylıkla giriş yapabilir, TC Kimlik numaralarınız ile kısa sürede borcunuzun bulunup bulunmadığını öğrenebilirsiniz.

SGK Üzerinden Borç Sorgulama

Eğer gelir testi yaptırma değilseniz bu alanda borç durumu gözükmeyebilir. Uyarı olarak sizden gelir testi yaptırmanızın isteneceğini, yapılacak gelir testi ile borç durumunu belirli olacağını söyleyebiliriz. E-Devlet sistemine giriş yapacak durumunuz yok ise il merkezlerinde bulunan Sosyal Güvenlik Kurumu müdürlüklerini ziyaret ederek borç sorgulamasını bu birim üzerinden de yapabilirsiniz. Devlet bu konuda bazı kolaylıklar sağlayarak okuyan kişilerin gelir etmeleri durumunda dahi genel sağlık sigortası hizmetlerinden ücretsiz olarak yararlanmalarını, eğer borç durumu görünüyorsa borçlarının da otomatik olarak silineceğini belirtmiştir. Bu durum 25 yaş altı gençler için geçerli olup 25 yaş üstüne maalesef kapsamamaktadır. Borç ödemelerini ister SGK il müdürlükleri üzerinden istersen iste e-Devlet kapısı üzerinden kolaylıkla ödeyebilirsiniz. Bu konuda her türlü kolaylığın sağlandığını, ödemelerde taksitlendirmeleri dahi gidildiğini söyleyebiliriz. Sorgulama işlemleri ile ilgili herhangi bir sorun yaşamanız durumunda bizlere aşağıda bulunan yorum bağlantısı üzerinden ulaşarak yardım isteyebilir, sorunun çözümü konusunda sizlere elimizden geldiği kadarıyla yardım edeceğimizi hatırlatmak isteriz.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button