Ana Sayfa / Teknoloji / Gelmiş Geçmiş En İyi Teknolojik İcatlar

Gelmiş Geçmiş En İyi Teknolojik İcatlar

İnsan hayatı için bir dönüm noktası olan buluşlar, günümüzde tüm insanların hayatını çok büyük ölçüde kolaylaştırmakta ve hatta yaşantımızın vazgeçilmez elemanları halini almış bulunmaktadır. Peki geçmişten günümüze hayatımıza giren gelmiş geçmiş en iyi teknolojik icatlar nelerdir? Mucitleri kimlerdir? İşte bunlardan bazıları…

Telefon

Günümüzde, herkesin sahip olduğu, insan hayatında önemli bir yere sahip olan bu teknolojik cihaz ile insan sesi ilk olarak ses sinyallerine çevrildikten sonra elektrikli sinyaller ve kablolar vasıtası ile farklı bir mekanda olan herhangi bir kimseye aktarılabilmektedir. Mucidi, herkesin bildiği gibi Alexander Grahambell olup 1875 senesinde icat edildikten sonra çeşitli birtakım testlerin ardından insanlar tarafından kullanılmaya ve hızla yayılmaya başlanmıştır. Günümüzde, herkesin cebinde olan akıllı telefonların babası olarak bilinen telefon, günümüzde de pek çok insanın ilgi odağıdır.

Bilgisayar

Küçükten büyüğe pek çok insanın hayatında vazgeçilmez bir niteliğe sahip tarihin en büyük buluşlarından biri olan bilgisayar, icat edildiği ilk dönemde son derece büyük bir etki yaratmıştır. Geçmişe bakıldığında bu önemli buluşun tarihçesi oldukça uzun ve pek çok önem arz eden unsur ve gelişme barındırmaktadır.

İlk bilgisayar olan ENIAC’ın üretimi 1936 senesinde Konrad Zuse’nin buluşu olan programlanabilir bilgisayardaki gibi pek çok gelişmeyi barındırmakta olan bilgisayarların tarihi geçmişi sayesinde bugün son teknoloji olma özelliğine sahip olan laptop, tablet ve bilgisayarların çıkış noktalarını rahatlıkla gözlemlemek elbette ki mümkün.

Televizyon

Paul Linkow adlı mucidin 1884 senesinde sahip olduğu birkaç resmini birtakım metal diskler ve kablolar kullanmak suretiyle son derece düşük bir çözünürlükle yansıtma işleminden geçirilmesi ile birlikte televizyon insan hayatına girmeye başlamıştır. Yaşanan bu gelişme ile birlikte önemli bir icat olan televizyonun gelişimi iki farklı yöntem kullanılarak sürdürülmüştür. Bunlardan ilki; mekanik şekilde disklerin yönlendirilmesi ve bir diğeri ise elektronik şekilde katot ışınlı tüp kullanılmak suretiyle gerçekleştirilmiştir.

Katot ışınlı tüp teknolojisi kullanılarak gerçekleştirilen bu durum gelişimini her geçen yıl daha da hızlandırarak ilk kullanılan mekanik yöntemin zamanla etkisini kaybetmesine neden olmuş ve bu sayede ilk siyah-beyaz televizyonlar insan hayatına girmeye başlamıştır. Sahip olduğu yarı iletken teknoloji dolayısıyla tüplerin küçülmesi ve bunun yanı sıra  teknolojinin de ilerlemesine bağlı olarak öncelikle renkli ekran televizyonlar, ardından da LCD, LED gibi çok daha farklı sistemlere sahip televizyonlar hayatımıza dahil olmuştur.

Araba

Bir Fransız olan Nivolas Joseph Cugnot, 1u69 senesinde, yeryüzündeki ilk arazi taşıtının modelini temel hatlarıyla ortaya koyarak tarihe geçmiştir. Bununla birlikte Cugnot’un ortaya koymuş olduğu bu arazi taşıtı buhar ile çalışmaktaydı. Daha sonra 1885 senesine gelindiğinde Karl Benz, içten yanmalı özelliğe sahip olan motoru ile dünya üzerindeki ilk otomobil tasarlayıcısı olarak dünya tarihine adını yazdırmıştır.

Bunun da sonrasında bu konsepti geliştirerek daha da ileri seviyelere taşımış olan Gottlieb Daimler patent sahibi olmaya hak kazanmıştır. Bu sayede modern motorlu otomobillerin üretimi için temeller atılmaya başlandı. Böylece dünyadaki ilk dört tekerlekli içten yanma özelliğine sahip olan motorlu otomobil kullanılmaya başlandı.

Kamera

Lens vasıtası ile çekilmiş olan ilk fotoğrafik görüntünün sahibi Joseph Nicéphore Niépce adındaki mucit olup bi durum 1814 senesinde gerçekleşmiştir. Söz konusu bu fotoğraf, yaklaşık sekiz saat süren bir karanlık oda çalışmasından sonra ortaya kondu ve bundan bir süre sonra bu fotoğrafta solmaların ortaya çıktığı gözlendi. İlerleyen yıllarda fotoğrafçılık sanatının çok daha ileri seviyelere gelmesini sağlayan isim olan Louis Jacquues Mande Daguerre, aynı zamanda günümüzde kameranın da mucidi olarak bilinmektedir.

Bir önceki yazımız olan Aselsan'dan Özel Görev Uçakları Hava SOJ Geliyor! başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Evde Ek İş İlanları