Gelişen teknolojinin insanoğluna faydaları ve zararları

Artık her geçen gün gelişen teknolojiye ayak uydurmaya yetişemez olduk. Maddi durum el verdiğince yeni çıkan her ürün ve son sistem cihazları elde edip kullanmak istiyoruz. Elbette birçok alanda ve özel hayatımızda yaşamı kolaylaştıracak birçok ürün yelpazesi var. Saymaya kalaksak sayfalar dolusu yazmamız gerekir sanırım. Bizler yazarken sizlerde okurken yorulursunuz emin olun. Teknoloji sayesinde artık gezegenler arasında seyahat dahi yapılıyor. Birçok bilgiye sahip olup bilgi dağarcığımız artıyor. Faydaları çok fazla elbette ki gelişen teknolojinin insanoğluna faydaları ve zararları her ikisi de var. Önce faydalarından bahsedilelim biraz dilerseniz. Gelişmiş teknoloji sayesinde artık birçok alanda insan gücü kullanılmadan son sistem cihaz ve makinelerle üretilen birçok ürün var. Bu ürünler iş alanında işverenin iş gücünü artırıp performansını ve sipariş yoğunluğu artırarak bol kazanç sağlanmakta.

Son model akıllı cep telefonlarını söylemeden geçmek olmaz tabi ki artık dünyanın neresinde olursanız olun bu akıllı cihazlar sayesinde eş dost sevdiklerimizle ister sesli ister görüntülü istersek mesaj yolu ile ve internet özelikleri sayesinde birçok sosyal medya ağları üzerinden kolayca ve kesintisiz iletişim sağlanmakta. Neredeyse hayatımızın her alanında ve her saatini bu cihazlar zabdetmiş durumda. Bu durumdan şikâyetçi olanımızda var hayır çok güzel bir şey olması gereken şeyler bunlar diyenimizde var. Aslında hiç düşündünüz mü? Gelişen teknoloji ile birlikte insanlar daha içine kapanık ve asosyal bir yaşam içerisine hapsolmuş durumdalar. Eskiden olduğu gibi yüz yüze gelip bir şeyler paylaşmak yerine akıllı cihazlarla bir kısa mesaj ya da sesli konuşmalarla birbirleriyle iletişim sağlayıp evlerinden iş yerlerinden çıkmaz hale geldiler. Eskiden sokaklarda insan kalabalığı olurdu artık olsa bile o insanlar ellerindeki cihazlarla oynarken yanlarından babaları geçse görmeyecek durumdalar.

Teknolojinin sağladığı birçok yenilikler sayesinde hayatımız kolaylaştı belki ama aynı zamanda insanlar birlerinden uzaklaştı ve giderek birbirine güvensiz bireylere dönüştüler en büyük verdiği zararlardan biride bu olsa gerek. Eskilerde bayramlarda büyükler ziyaret edilir hatır gönül sorulur el öpülür bayramlar akrabaları eşi dostu bir araya getirme bahanesi olurdu nerdeyse fakat günümüzde artık yerimizden bile kıpırdamadan tek bir mesajı telefon rehberimizde bulunan herkese işaretleyip yolluyor el öpmek yerine geçen bir öpücük ikonu yollayıp bayram kutluyoruz. Bunlar gerçekten çok acı eskiden özlemek özlenmek vardı gelişen sistemler sayesinde artık özlenmenin ya da özlemenin ne demek olduğunu ne anlama geldiğini bilmeyecek yeni nesil çünkü onlar özlemeyecek artık sevilip sevmek bile teknolojik oldu bir engel atıp bitiriyor bir ekleme yapıp başlanıyor sevmeye. Ve bir bildirim ekranda sevgi ve özlem yüzde altmış yükleniyor.

Çocuklar anne baba kardeşi anne baba da çocuklarını tanıyamıyor çünkü iletişim kopukluğu var arada anne aynı evin içerisinde çocuğundan bir bardak su getirmesini rica edecek olsa kısa mesaj geçecek neredeyse yani teknolojinin getirdiği bazı yenilikler insan yaşamına. Faydalı olduğu kadar çok fazla kalıcı psikolojik sorunları da yanında getirmekte aslında ama çoğumuzda bunun farkında bile değiliz hatta artık teknoloji olmadan yaşayamaz duruma gelmişiz de haberimiz yok. Gelişen teknoloji ile birlikte insanlar birçok işini yerlerinden bile kıpırdatan yaptığı için sağlık sorunları da artmış durumda hareketsiz bir yaşam sürüldüğü için obezite çağımızın hastalığı olmuş durumda. Artık ev hanımlarımız bile evlerinde bulaşığı çamaşırı hatta süpürme işlemini dahi kendi yapan teknoloji ürünleri kullanmakta ve buda tembellik hareketsizlik ve beraberinde birçok hastalığı getirmekte.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button