healthKadın

Gebelik Nasıl Anlaşılır?

gebelik nasıl anlaşılır

Gebelik Nasıl Anlaşılır?

Evlenen çiftler bir süre sonra çocuk sahibi olmak isterler. Çocuk sahibi olmak her çift için kolay olmayabilir. Bazı çiftler istedikleri sürede çocuk sahibi olabilirken, bazı çiftler uzun tedavi süreçlerinden geçmek zorunda kalabilir. Bu süreç yıllarca sürebilir.

Çiftler çocuk sahibi olmaya karar verdikten sonra, kadınların gebeliği anlayabilmek için vücutlarındaki değişimleri düzenli kontrol etmeleri gerekir. Gebelik nasıl anlaşılır sorusunun cevaplamak gerekirse, gebeliğin en belirgin özelliği adet tarihinin gecikmesidir ve kesin sonuç için kan ve idrar testi yaptırmaktır. Pozitif çıkan sonuç ardından hamile olduğunu öğrenen kadın yavaş yavaş hamileliğin belirtilerini görmeye başlar.

Erken Gebelik Belirtileri

Test yapmadan önce gebelik nasıl anlaşılır diyorsanız en belirgin ve kesin bilgiyi bize, adet gününüzün gecikmesi verir. Bazı anne adaylarında, gebeliğin ilk haftasında gecikme ve adet görmeme durumu yaşanırken bazılarında ise adet görme fakat çok açık renkte bir kanma yaşanabilir. Adet dönemi yaklaştığında kasık ağrıları başlar. Adet görecekmiş gibi ağrılar olur fakat adet olunmaz. Bu durum gebeliğin habercisi olsa da kesin sonuç tıbbi testlerden sonra kesinleşecektir.

Ağrıların başlaması maalesef ki sadece adet dönemine denk gelmesine has bir durum değildir. Vücudumuzda özellikle göğüs bölgesindeki ağrılarda haberci olabilir. Şişmiş, daha hassas ve bir ölçüde ağrıyan göğüsler günlük yaptığımız işlerde, uykuda sağa sola dönerken, giyinirken veya banyo yaparken bizlere sinyal verebilirler. Vücudumuz kendini emzirmeye yani süt üretimine hazırlamaya başlar.

Başka bir belirti yorgunluk ve kendini halsiz hissetmektir. Gün içerisinde birden uykusunuz gelebilir veya daha erken uyumaya başlayabilirsiniz. Sabahları yatağınızdan kalmak işkenceye dönüşebilir. Herhangi bir iş ve hareketlilik halinde çok çabuk yorulabilir ve güçsüz düşebilirsiniz. Vücut ısınız da artış ve terlemeler yaşayabilirsiniz.

Gebelikte bir diğer durum ise sık sık tuvalete gitmektir. Bu durum çoğu anne adayında doğuma kadar devam eder. Mide bulantıları, yiyeceklerden tiksinme ve burnunuz daha hassas kokuları alır hale gelebilir.

Erken Gebelik Belirtilerinde Ruhsal Değişimler

Gebelik sürecinin başlaması ile birlikte hormonsal değişimlerde başlar. Gün içerisindeki ruhsal halimiz veya genel tutumumuz tamamen değişebilir. Aşırı sinir, stres yapabilir, aniden ağlayabilir ya da gülebilirsiniz. Bunlar oldukça normaldir ve gebe olduğunuzun işaretidir.

Gebelik nasıl anlaşılır sorusunun farklı bir cevabı ise önsezidir. Anne adayları önsezileri ile kendini hamile hissettiğini söylemiş ve büyük bir çoğunluğu yanılmamıştır.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button