Ana Sayfa / Sağlık / Kadın / Gebelik Kesesi Ne Zaman Görülür?

Gebelik Kesesi Ne Zaman Görülür?

gebelik kesesi ne zaman görülür

Gebelik Kesesi Ne Zaman Görülür?

Hamilelik döneminin başlangıç dönemleri oldukça heyecanlı ve karışık geçen bir süreci ifade etmektedir. Bundan dolayı anne bu dönemde oldukça duygusaldır. Ayrıca ilk dönemlerde bebeğin rahme yerleşmesi aşaması yaşanılmaktadır. Bu durumda annenin rahminde hızlı bir değişimin oluşmasına neden olmaktadır. Bu noktada gebelik kesesi ne zaman görülür? Sorusu sıkça sorulmaktadır.

Esasında bu soruya net bir yanıt vermek için gebeliğin başlangıç tarihinin net olarak biliniyor olması gerekmektedir. Hamileliğin başlangıcı bilindiği üzere son adet kanamasının ilk günü olarak sayılmaktadır. Burada hamileliğin ne zaman oluştuğunun net olarak bilinmesi bebeğin ultrasonda ne zaman görüleceği sorusuna da yanıt niteliğindedir.

Günümüz Teknolojilerinde Gebelik Kesesi Ne Zaman Görülür?

Teknolojinin gelişmesi beraberinde önemli kazanımları da getirmektedir. Bu durum şüphesi hamilik aşamalarının tespiti konusunda da önemli kazanımları beraberinde getirmektedir. Gebeliğin süresi herkesçe bilindiği üzere 40 haftadır. Bu 40 haftalık süreç içerisinde anne rahminde çok sayıda farklı gelişme yaşanılmaktadır. Bebek her geçen gün anne rahminde oldukça hızlı bir şekilde büyümeye devam eder. Aileler ileri teknoloji ürünü araçlar yardımıyla bebeklerini anne rahminde de görebilmektedir. Ancak bazı durumlarda ultrason sonuçlar net olmayabilir. Zira gebelik sırasında yumurta gelişiminin geç oluşuyor olması ya da hamilelik sırasında adet görme durumunun devam ediyor olması gibi nedenler ultrason sonuçlarını olumsuz yönde etkilemektedir.

Bu durum gebelik kesesi ne zaman görülür? Sorusu için de geçerli olan bir durum olarak karşımıza çıkmaktadır. Şayet gebelik testi sonrasında test pozitif çıkmışsa; gebelik durumu başlamış demektir. Ancak ultrasonda gebelik kesesi hemen görülmez.

Gebelik Kesesi Ultrasonda Ne Zaman Görülür?

Ultrason cihazı sayesinde gebelik döneminin pek çok aşaması seyredilebilmektedir. Bu doğrultuda gebelik kesesi ne zaman görülür? Sorusuna da ultrason sayesinde yanıt verilmektedir. Hamilelik durumunun tespiti sonrasında ortalama 10 ile 15 gün içerisinde ultrasonda gebelik kesesi görülmektedir. Ancak kese oluşumunun net olarak belirginleştiği dönem 4 buçuk ile 5 haftalık dönem içerisindeki dönemdir. Bu aşamada transvajinal ultrason vasıtasıyla da gebelik kesesi görülebilmektedir. 6 haftalık gebeliklerde artık gebelik kesesi oldukça rahat bir şekilde görülebilmektedir.

Son olarak bir önceki yazımız olan Gebelik En Erken Ne Zaman Belli Olur? başlıklı makalemizde gebelik, gebelik en erken ne zaman belli olur ve gebelik nedir hakkında detaylı bilgiler verilmektedir. İncelemeniz sizin için faydalı olabilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Evde Ek İş İlanları