Ana Sayfa / Dini Bilgiler / Fıtri Zekâ Nedir? Fıtri Zekâ TDK Anlamı Ne Demek

Fıtri Zekâ Nedir? Fıtri Zekâ TDK Anlamı Ne Demek

Fıtrata ait olan anlamına gelen fıtri kelimesi zekâ kelimesiyle yan yana gelince doğuştan, doğduğumuz andan itibaren dünya hayatını algılamamızı kolaylaştıran özelliklerimize verilen ismin tümünü kapsar. Akıl ve zekâ kelimesel anlam olarak birbirine çok yakın gelse dahi birbirinden anlam olarak çok farklı kelimelerdir. Akıl bizim çevreyle olan ilişkimizle direkt olarak eğilimliyken zekâyı aklın gerisinde çalışan ve algımızı yönetmemize yarayan bir sistem olarak görebiliriz.

Bir örnek verecek olursak bir bilgisayar sistemi düşündüğümüzde o bilgisayarın işletim gücü ne zekâyı, klavye ya da bilgisayarın dışardan bilgi almasına yarayan tüm gereçlerin bilgisayara getirdiği bilgiler de akılı temsil eder. Yani aklımızı kullanabilmemiz zekâmızın bize izin verdiği ölçüdedir. İslam dinine doğan bir Müslümanın fıtri zekâsı İslam’ın buyruklarını anlamasına izin verebilir ölçüde ise o kişi İslam’ın buyruklarından mükellef tutulur. Fıtri zekâ akıl gelişimimiz için varlığı bulunmalı ve en azından çevresel faktörlerle genişletilebilir olmalıdır. Akıl ölçülebilir bir ölçüt değildir fakat zekâ günümüzde IQ denen bir ölçütle ölçülendirilebilir.

Zekânın gelişimi 20 yaşa kadar devam eder daha sonra sabit kalır. Fakat akıl, zekâmız ölçüsünde algıladığımız dünya tarafından ömrümüzün sonuna kadar genişleme ve gelişme imkânı vardır. Ali İmran suresi 190. Ayette “Şüphesiz göklerin ve yerin yaratılışında, gece ile gündüzün artarda gelişinde temiz akıl sahipleri için gerçekten ayetler vardır. “ buyurmuştur Allah-u Teâlâ. Evrenin yaratılışını, bunca sistem içinde insanın varoluşunu yine insana Allah tarafından verilen akıl ile anlamamızı buyurmuştur. Ve yine Rad suresi 4. Ayette

“Yeryüzünde birbirine yakın komşu kıtalar vardır; üzüm bağları, ekinler, çatallı ve çatalsız hurmalıklar da vardır ki, bunlar aynı su ile sulanır; ama ürünlerinde (ki verimde ve lezzette) bazısını bazısına üstün kılıyoruz. Şüphesiz, bunlarda aklını kullanan bir topluluk için gerçekten ayetler vardır” idrak gücümüzün akılla sınırlandırılamaması için bize yaratılışın ve imanın akıl erdirmekten geçtiğini buyurmuştur.

Ankebut suresi 43. Ayette geçen “İşte bu örnekler; biz bunları insanlara vermekteyiz. Ancak âlimlerden başkası bunlara akıl erdirmez. “ buyrukta âlim olarak nitelendirilen insanlar fıtri zekâsıyla aklını ilmini geliştirmiş inşalara verilen sıfattır. Âlimler ve ilim, bilim sahibi insanların ve peygamber efendimiz Sallallahü aleyhi ve Sellemin yolunda Allah’a çıkmayan her yol müminin idrak gücünün zayıflığından ve aklındaki noksanlıktandır. Her mümin doğduğunda içinde fıtri olarak iman taşır. İnanmak korunmak sevilmek her insanın ihtiyacı ve dünyadaki sınavında en büyük yardımcısı olacak zırhıdır.

Şüphesiz biz insanı en güzel şekilde yarattık”:
“O`dur ki her şeyin yaratılışını güzel yaptı ve insanı yaratmaya çamurdan başladı.” (Secde, 32/7).
İnsanoğlunu çamurdan en güzel biçimde yaratan rabbimiz bize ruh ve ruhu dünyada taşıyalım diye bir beden verdi. En güzel biçimde en güzel görünümde yarattığı bedenlerimizi dünyada koruyalım ve o bedenin yardımıyla dünyada aşka, Allah aşkına kavuşabilmemiz için akıl verdi. Aklı geliştirsin diye bizi zeki yarattı. Tüm bunları yapan bizi güzel yaratan rabbimizi niçin aramaktan çekinelim ve niçin bize verdiği akıl için ona şükretmeyelim? Dünya bir sınav yeridir.

Sevdiğimiz eşimiz bile bize Allahlın bir lütfu ve yarattığını severek ona yaptığımız bir ibadet şeklidir. Bize verdiği fıtri zekâ ve akıllı olma becerisiyle daha fazla okumalı Allah’ı daha fazla aramalıyız. Kutsal kitabımız Kuranı Kerim insan rabbini bulsun diye rehber olarak gönderilmiştir bununla ilgili Alak suresinin doksan altıncı ayetinde geçen “Yaratan Rabbinin adıyla oku! O, insanı “alak”dan yarattı” buyruğunda fıtri zekâyı ve aklı, anlamaya aramaya çok net bir çağırmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Oruç Fidyesi Nedir? Oruç Tutamayan Kişi Ne Yapmalı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Evde Ek İş İlanları