FIFA ve PES Öncesinde Oynanan En Popüler 7 Futbol Oyunları

FİFA ve PES öncesinde oynanan en popüler futbol oyunları günümüz yetişkinleri tarafından iyi hatırlanır. Ancak yeni nesil, “Hadi bir kapışalım.” dendiğinde, bunun ne anlama geldiğini bilmiyor. O zamanlar joystickler kabloluydu ve öyle çok büyük hareketler yapmak da mümkün değildi. Oturduğunuz yerde efendi gibi oynamanızı gerektiriyordu. Bunlarla birlikte “Yerim rahat değil.” gibi bahaneler ortaya koyma gibi bir şansınız da bulunmuyordu. Makinaya yaklaşık 1 metre kadar yakınına oturarak oynamanız gerekiyordu. 

“Henüz playstation yokken büyüklerin futbol oyunları nasıldı?” sorusunun yanıtını siz de merak ediyorsanız, bu yazımızda sizler için FİFA ve PES öncesinde oynanan en popüler futbol oyunları dizisini sıralamaya çalıştık. Günümüz futbol oyunlarının ilkel versiyonlarını görmek için yazımızı okumaya devam edin.

1) Pele’s Soccer (Atari) 1981


Her ne kadar görünüş itibariyle pac-man’lerin maçı ile benzerlik gösteriyor olsa da, bugün oynanan futbol oyunlarının atasının Pele’s Soccer olduğunu söyleyebiliriz. Bir atari oyunu olarak 1981 senesinde karşımıza çıkan bu oyunun son derece realist kabul edilebilecek top hareketleri bulunuyordu. Her ne kadar sahada kaç oyuncunun var olduğu beli olmasa da bize göre çivilerle oynanan top oyunlarına  oldukça benziyor.

2) Football Manager (Spectrum) 1982


1982 senesinde oynanmaya başlayan Football Manager, son derece mükemmel perspektife sahip bir sahada oynanan bir futbol oyunu olarak karşımıza çıkıyor. Sinclair Spectrum platformunda çıkmış olan bu oyunun göze çarpan en önemli özelliği ise; seçtiğiniz takım ger ne olursa olsun tüm oyuncuların renginin siyah beyaz olmasıdır.

3) Soccer (Nes) 1987


“Home Computer” olarak adlandırılan ev bilgisayarlarının hızlarını tarumar eden oyun konsollarının hayata girmesi ile beraber, tabiri caizse eli yüzü daha düzgün oyunların gün yüzüne çıktığını görebiliyoruz. 1987 senesinde karşımıza çıkan ve Nes platformuna ait olan Soccer, çok olmasa da günümüz oyunlarına benzeyen bir tada sahipti.

4) Kick Off (Amiga) 1989


Bugün amca ve dayılarınıza Kick Off oyununu sorarak mazilerini canlandırabilir; ” Hey gidi, ne oyundu ama.” dedirtebilirsiniz. 1989 senesinde ve Commodore Amiga bilgisayarlarda karşımıza çıkan bu efsanevî futbol oyunu, o dönem futbol oyunlarının en iyileri arasında yer alıyordu. Daha sonra ikincisi ve üçüncüsü de çıkan bu oyunda, sahaya yalnızca üstten bakabilmek mümkündü.

5) Sensible Soccer (Amiga) 1993


Sensible Soccer oyununun oynanmaya başlanması ile birikte Kick Off’un pabucu da dama attırmıştır. 1993 yılı itibariye hayata giren ve Commodore Amiga bilgisayarında oynanmakta olan bu oyun, sahip olduğu gerçekçi ve hızlı donanımı sayesinde oldukça kısa bir zamanda adeta bir efsane olmuştur. Bunların yanı sıra oyundaki oyuncuların çok küçük olmasından dolayı, “cüce futbolu” adı ile de bilinmektedir.

6) FIFA International Soccer (Snes) 1994


FIFA’nın atası olarak kabul edebileceğimiz FIFA International Soccer o dönemin adeta bir olay oyunu olarak karşımıza çıkmaktadır. İzometrik bir perspektife sahip olan bu oyunun ait olduğu döneme göre gerçekçiliği çok büyük bir ölçüde yakalamış olması, futbol oyunu tutkunlarına tam anlamıyla bir şok etkisi yaşatmıştır. Döneminin en çok satan oyunları arasında yer alan FIFA International Soccer, 1994 senesinde Snes oyun konsollarında hayata girmiştir.

7) International Superstar Soccer (Nintendo 64) 1997


Nintendo 64 oyun konsollarında 1997 senesinde karşımıza çıkan bu oyun ile günümüz oyunlarına da oldukça yaklaşmış oluyoruz. Zira International Suerstar Soccer, günümüz oyunları ile oldukça yakın bir benzerlik gösteriyor. Oyundaki oyuncuların 3D hareket etme özeliğine sahip olmaları ve yine sahip oldukları belirgin takım formaları ile realist geçişe önemli bir adım niteliğindedir.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button