Fetih Suresi Anlamı

Fetih suresinin anlamına ve faydalarına sitemizden ulaşabilirsiniz
 

Fetih Suresi Anlamı

 

Kuran-ı Kerim içerisinde 48. sure olarak bulunan ve 29 ayet-i kerimeden meydana gelen Fetih Suresi önemli surelerden biridir. İnsanlara zaferi müjdeleyen sure birçok durumda okunabilen bir süredir. Hudeybiye Antlaşması’nın bazı hükümlerinden rahatsızlık duyan Müslümanların gönüllerinin ferah olması için indirildiği rivayet edilmektedir. Başarılı olmak ve her türlü sıkıntıyı bertaraf edebilmek isteyen insanların okuduğu en önemli suredir. Surede Hz. Peygamber ve onun yanında yer alan Müslümanların kazanacağı zaferler ve nimetlerden bahsedilmiştir. Bunun yanında münafıklarında başlarına gelecek olan cezalardan da detaylı bir şekilde bilgi verilmiştir. Cihaddan kaçan ve savaşa gitmeyen insanların da uğrayacağı belalarında anlatıldığı Fetih Suresi son derece önemli bilgiler içeren bir suredir. Birçok yönden fazileti olan sure okunduğundan insanlar üzerinde çok farklı etkileri bulunuyor.

 

Fetih Suresi Okumak Neden Önemli?

 

Fetih Suresini okumak insanlara her yönden kazandıran son derece iyi bir suredir. Müslümanlara Mekke fethinin müjdesini veren sure Hudeybiye Antlaşması’ndan sonra nazil olmuştur. Mekke yolunda Medine’ye dönerken 29 ayet-i kerime olarak Kuran-ı Kerim’in 48. suresi olan Fetih Suresi birçok güzel müjdeyi içerisinde bulunduruyor. İnsanların her türlü darlığı atlatmasında ve sıkıntıdan kurtulmasında önemli bir suredir. Sureyi okuyan insanlar kısa sürede Allah’tan yardım görür ve her alanda başarıyı daha kolay bir şekilde elde eder. Başarılı olmak isteyen, yeni bir işin iyi yürümesini isteyen, nasibinin açılmasını dileyen ve hayatını düzene sokmak isteyen insanlar için okunması oldukça önemli olan bir suredir. Fetih Suresini okumak isteyen insanların belli kurallara uyması son derece önemlidir. Her yönden başarı elde etmek isteyen insanlar Fetih Suresini sık sık okuyabilirler. Müslümanların kalplerine huzur veren ve zorluklar karşısında umutsuzluğa kapılmamaları gerektiğini vurgulayan ve Kuran-ı Kerim’in en fazileti bol surelerinden olan Fetih Suresi birçok bakımdan okunması gereken bir suredir. Her türlü durum için okunur.

 

Fetih Suresinin Okunma Şekli

 

Fetih suresi farklı şekillerde okunabilir. Sayıları ve okunma zamanları değişiklik gösterebilir. Ancak hangi okunma şekli seçildi ise o okumanın kaidelerine uyulması gerekiyor. 41 defa Fetih Suresi okumak bu okumaların içerisinde etkisi çok güçlü olan bir okuma şeklidir. 41 defa okunacaksa bu okuma sürecine cumartesi gününden başlanmalı ve bir sonraki cuma günü sela verilmeden bitirilmelidir ve her gün mutlaka gerektiği sayıda okunmalıdır. Kişilerin kalpten inanarak Fetih Suresini okumasının büyük bir faydası vardır. Sure okunmaya cumartesi günü 1 tane ile başlanmalı, pazar günü sayı 3’e çıkarılmalı, pazartesi 5 olarak devam etmeli ve salı, çarşamba ve perşembe günlerinde 7 defa okunmalıdır. En son gün olan cuma günü de seladan önce 11 tane okunarak okuma işlemi tamamlanmalıdır. Sonrasında istenilen durum için Allah’a dua edilmelidir. Dileklerin kabul edilmesi için cuma günü öğlen namazından sonra Fetih Suresinin ilk ayeti okunur 19 defa ve bu okumada 19 gün boyunca devam eder. Ramazan ayının ilk gecesinde Fetih Suresini okuyan insanlar tüm sene içerisinde her türlü kötülükten emin olur ve uzak tutulur.

 

Fetih Suresi Hangi Durumlar İçin Okunur?

 

Fetih Suresi birçok farklı neden için okunur. Evlenmek isteyen bir kız hayırlı bir nasip için bu sureyi sıkça okuyabilir. Allah’ın da yardımı ile hayırlı olan bir insan ile kısa zamanda evlenir. Sınava hazırlanan ve başarılı olmak isteyen öğrenciler ile aileleri bu sureyi okuyabilirler. Fetih Suresi sayesinde tüm zorluklar daha kolay bir hale gelir. Aşılması güç engeller için kişiye bir güç verilir. Belalardan ve kötülüklerden uzak durmak isteyen insanlar bu sureyi okuduklarında melekler tarafından sürekli olarak korunur.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button