Ana Sayfa / Genel / Evde Bakım Yardımı Nedir?

Evde Bakım Yardımı Nedir?

Evde Bakım Yardımı Nedir?

Belirli bir yaşın üzerindeki kişiler, yaşlanmalarından dolayı artık kendi bakımlarını kendileri yapamayacak hale gelmektedirler. Bazen tuvalete gitmekte dahi zorlanan yaşlılar, çocuklarının ya da özel bakıcıları eşliğinde hayatlarına devam ettirmeye çalışırlar. Sosyal ilkesi çerçevesinde devletin vatandaşlarına bazı özel yardımlar yaptığını söyleyebiliriz. Evlerinde bakıma muhtaç kişilerin bulunduğu aileler, devlet tarafından her ay belirli bir tutarda ödenek alarak yaşlı kişilerin ihtiyaçlarını karşılayarak yaşadıkları sorunlara çare bulurlar. Bu durumun sadece yaşlılarla ilgili olmadığını, aynı zamanda bakıma ihtiyaç duyan engelli kişileri de kapsadığını söyleyebiliriz. Özellikle ailelerinde engelli bireyleri bulunan kişiler, bazı durumlarda çok fazla masraf yaparak bu yükün altından kalkamamakta. Evde bakım yardım olarak adlandırılan bu ödenek uzun yıllardır verilmesinin karşın son zamanlarda birçok kişinin yeni yeni öğrendiği bir yardımdır.

2017 yılı itibari ile evde bakım yardımının 1.027 TL üzerinden verildiğini görmekteyiz. Her yıl enflasyon ve asgari ücret maçlarda verilen sabunlar doğrultusunda bu yardıma da çeşitli oranlarda zamlar getirildiğini söyleyebiliriz. 1018 yılı içerisinde geçerli olan evde bakım yardımının 1,105 TL olduğunu, 2019’da yardıma 1207 TL’ye yükseltilerin söyleyebiliriz. Ailelerinde evde bakıma muhtaç bir kişi var ise kişi üzerinden evde bakım yardımını nasıl alınacağını bir sonraki başlık altında ele almaya çalıştık.

Evde Bakım Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Evde bakım yardımı konusunda başvurular il merkezleri içerisinde bulunan defterdarlıklara, ilçe merkezlerinde bulunan kaymakamlıklara bağlı mal müdürlüklerinden yapılmaktadır. İlgili birimleri gerekli evraklarla gider kişiler, başvurularını oldukça kolay bir şeyler yaparak bu ödenekten rahat bir şekilde faydalanmaktadırlar. Gerekli başvuru evraklarından da bahsedecek olursak; evde bakım yardımı almak isteyen kişilerin ilk olarak mahallelerinde bulunan muhtarlıkları giderek bir muhtaçlık belgesi almaları gerekmekte. Muhtaçlık belgesini alan kişiler daha sonra SGK’ya giderek evde bakım yardımı başvurusu yapacaklarını dile getirmektedirler. SGK tarafından verilen belgelerinde tamamlanmasıyla yukarıda belirttiğimiz birimlere giderek başvurularınızı başarılı bir şekilde yapabilirsiniz.

Evde Bakım Maaşı Almanın Şartları

Bazı kişilerin bu yardımı farklı amaçlar için kullanmasından dolayı devlet bu destek için bazı şartlar getirmiştir. Evde bakım parası alabilmek için bakım yapılacak kişinin en az 65 yaş üzerinde olması gerekmekte. Engellerin üzerinden evde bakım parası alacak ise kişinin en az %50 oranında bir engel raporunun bulunması gerekmekte.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Evde Ek İş İlanları