Ana Sayfa / Kişisel Gelişim / Etkili Sunum Hazırlama Yöntemleri

Etkili Sunum Hazırlama Yöntemleri

İş hayatında ya da eğitim hayatında çoğu zaman hayat kurtarıcı hamle olarak bilinen sunum hazırlama, karşı tarafa bilgileri kolay bir şekilde anlatma imkanı verdiği gibi sizin hitap kabiliyetinizi de ölçüyor. Etkili sunum hazırlamak için karşınızdaki insanı düşünerek hareket etmeniz ve sunumu dinleyen kişi siz olsanız nasıl bir sunum daha etkili olurdu diye düşünmeniz bu işin çözüm noktası oluyor. Sunumunuzda karşı tarafa yansıtabildiğiniz her fikir ve bilgi ne kadar etkili olursa sunumunuz o kadar başarılı olacaktır. Etkili sunum hazırlamanın püf noktalarını bilerek herkes tarafından dinlenilen biri olabilirsiniz.

  1. Yazılar Sadece Göz Yorar!

Sunumu bilgisayar programlarından herhangi birinde hazırlayacaksanız ve yazıların oluğu bir sunum düşünüyorsanız konuyu tamamen sunumda yazı ile açıklamayın. Ne kadar az yazı o kadar daha rahat sunum demektir. Sunum sayfalarına size konuyu hatırlatacak bir ve ya birkaç kısa cümle eklemeniz yeterli olacaktır. Bu cümleleri gördüğünüzde konuyu sizin anlatmanız dinleyicilerin sürekli olarak yazıyı okumaya çalışmasını engelleyecektir.

  1. Resimler ve Grafikler

Etkili sunum hazırlama yöntemleri içerisinde sunumun akılda kalıcılığını artıran detaylardan biri resimler ve grafiklerdir. Sunumunuz esnasında mümkün olduğunca konuyla uyumlu resimler kullanmaya çalışın. Ayrıca grafik kullanmanız da konunun yüzdelik paylarla akılda kalmasını sağlayacağı gibi tek bir grafikle yüzlerce farklı konu anlatabilmenizi sağlayacaktır.

  1. Evde Pratik Yapın!

Sunumu hazırlamak kadar sunmak da önemlidir. Sunumu sunarken nasıl davranmanız gerektiğini önceden ayarlamanız insanların karşısında bocalamanızı önleyecektir. Evde bol bol pratik yapmanız, sesli bir şekilde sunumu anlatmanız gerçek sunumda size fayda sağlayacaktır.

  1. Ufak Mizahlar Ekleyin!

Sunum yapacağınız ortam bir sınıf ve ya yakın iş arkadaşlarınızın olduğu bir grupsa, sunum esnasında herkesin gülebileceği ufak bir mizah konusu ile kendinizi ve sunumunuzu dinlenir hale getirebilirsiniz. İnsanların sunumlar esnasında sıkılmasını bu şekilde önlemiş olursunuz.

  1. Zaman Kontrolü Yapın!

Sunum esnasında sizin çok fazla anlatacağınız detay olabilir. Ancak karşınızda oturan grup bu detayları dinleyecek kadar size odaklanmış olmayabilir ya da süreniz bu duruma el vermeyebilir. Bu nedenle etkili sunum nasıl olur dediğinizde zamanı asla ve asla düzenlemeyi unutmayın.

Son olarak bir önceki yazımız olan Korkular gerçeğe dönüşür başlıklı makalemizde güveni yüksek bolca para kazanan mutlu bir kadın olmuştur. Öğrenilmiş çaresizlik, Kişisel Gelişim ve Kişisel gelişim dersleri hakkında detaylı bilgiler verilmektedir. İncelemeniz sizin için faydalı olabilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Evde Ek İş İlanları