Kişisel Gelişim

Etkili Sonuç Almak İçin Verimli Çalışmak

Gece gündüz çalışıyorum, kitap okuyorum, test çözüyorum, ders dinliyorum gibi yakınmalarınıza rağmen sınav sonuçlarınız her zaman hüsran mı oluyor? İş hayatınızda çok çalışmanıza rağmen işlerde hep bir sorun ve aksaklık mı oluşuyor? Eğer sorularınızın cevabı evetse verimli çalışma yapmıyorsunuz demektir. Verimli çalışma sizin için bilmediklerinizi öğrendiğiniz, bildiğiniz konuları tam bir şekilde pekiştirdiğiniz ve bütün işleri detaylı bir şekilde hazırlayarak sorunsuz bir şekilde ilerlediğiniz çalışmalara denir.

  1. Önce İşinizi Bitirin!

Çalışmalarınızı yaparken öncelikle elinizde olan işlerden başlayın. Örneğin, matematikten herhangi bir konuyu çalışmanız gerekiyor. Ancak siz bu konuyu sevmediğiniz için edebiyattan bir konuya geçiyorsunuz. Önce asıl olan işinizi bitirmediğiniz için çalışmanız etkili sonuç vermeyecektir. İnsanlar her zaman sevdikleri işi yapamazlar. Bu yüzden her zaman sevdiğiniz çalışmayı bulamayabilirsiniz. Bunu unutmayın!

  1. Konuyu Anlamak İçin Yollar Arayın!

Çalıştığınız bir konuyu üstün körü inceleyip bütün detayları anladığınızı sanarak başka bir konuya geçiş yapmayın. Eğer bir sınava hazırlanıyorsanız öğrendiğiniz her formülü ve kuralı test üzerinde görmeye çalışın. Eğer konuyu tam bir şekilde kitaplardan anlayamadıysanız video destekli derslere ve ya sınıf derslerine gidin. Sınıf ortamında dersi anlamıyorsanız size birebir bu konu hakkında bilgi verecek kişiler bulun.

  1. Tekrar Yapan Kazanır!

Etkili sonuç almak için verimli çalışmak gerektiğini her zaman söylesek de çalışmanın yol arkadaşı olan tekrarı bol bol yapmalısınız. Tekrar yaptıkça insan zihni öğrenmiş olduğu konuları netleştirir ve o konu artık beyinde sürekli gördüğü bir arkadaşı gibi hemen tanınacak hale gelir.

  1. Programsız Olmayın!

Hayatınızın her alanında önemli olan program yaparak çalışma konusunu yabana atmayın. Dersleriniz için, iş hayatınız için ya da gündelik hayatınız için programlar hazırlayın. Bu programlara uygun bir şekilde hareket ettiğinizde aslında size oldukça geniş bir vakit kaldığını ve çalışmak için doğru zamanları tespit edince verimin arttığını görebileceksiniz.

Etkili ve verimli çalışmak için kendinizi geliştirmeniz gerektiğini, sağlıklı bir beslenme düzeninizin olması gerektiğini, uyku düzeninize uymanız gerektiğini unutmayın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu