Kişisel Gelişim

Etkili Ekip Çalışması Nasıl Yapılır?

Tek başınıza harika sonuçlar alabileceğiniz çalışmalar yapabilirsiniz. Ancak hayat bazen ekip halinde hareket ederek çalışmanızı isteyebilir. Bireysel çalışmaların aksine oldukça zorlu bir süreç olan ekip çalışmasında hep birlikte karar almak ve bu kararı uygulamaya koymak oldukça zor bir konudur. Karar almada ve çalışmada yaşanan sıkıntılar ise ekip çalışmasının verimini düşürecektir. Etkili ekip çalışması yapmak ve başarıyı yakalamak ise birkaç ufak ipucuna bakıyor. Sizde ekip olarak başarılı işler ortaya çıkarmaktan yanaysanız işte detaylar…

  1. Herkesin Görüşünü Almak

Ekip çalışmalarında sıkça yaşanan hatta en büyük sıkıntı diyebileceğimiz herkesin görüşünü alma konusunda kimseyi es geçmeyin. Ekibiniz çok kalabalık olabilir, çalışma zamanlarına çeşitli sorunlar nedeniyle katılamayanlar olabilir. Böyle durumlarda dahi herkesin görüşünü alarak işe koyulmanız gerekiyor.

  1. Görev Paylaşımında Adalet!

Ekipler belirli konularda başarılı olabilmek için bir araya gelirler. Başarılı olabilmek için de her ekip üyesinin elini taşın altına koyması gerekir. Ekipteki kişilerin birkaçı çok çalışarak taşı göğüslerse bu ekip çalışması olur ancak etkisiz bir ekip çalışması olur. Görev paylaşımında büyüklüğünün ve ya zorluğunun farkı olmadan herkesin yapabileceği oranda iş yüklenmesi ise görev paylaşımında adalet olacaktır.

  1. Buluşma Zamanları

Okul ve ya iş hayatında sıkça karşılaşılan ekip çalışmalarında buluşma zamanları verimli ekip çalışması yapabilmek için en dikkat edilmesi gereken detayı oluşturur. Buluşma zamanları kimi ekip üyeleri için uykunun geldiği, çalışmanın bittiği geç vakitler olurken kimileri için de henüz oturup düşünme vakti olarak görülen gece vakitleri olabilir. Zamanı ayarlarken herkesin kendini verebileceği bir zaman belirlemek için de gün içerisindeki zaman dilimleri seçilmelidir.

  1. Ekip Saatlerini Verimli Kullanmak!

Etkili ekip çalışması yapmanın kilit noktası olarak görülen ekip saati kullanımında verimin artması için boş sohbetler bırakılmalıdır. Özellikle arkadaş ortamında bir araya gelmeye bağlı olarak çeşitli sohbetleri yapmak için ekip zamanları ideal görülebilir. Siz böyle yapmayın ve ekip buluşmalarında genel bir gündem belirleyin. Ekip için neler yapıldığını takip edin ve yeni kararlar almak için fikir danışma kısmı ayırarak görevlere yenilerini ekleyerek ayrılmayı seçin.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu