Esmâ-ül Hüsnâ

Allah’ın Güzel İsimleri

Esmâ-ül Hüsnâ Allah’ın en güzel isimleridir. Yüce Rabbimizin diğer isimleri için genel olarak söylenir. 99 isimle sınırlı değildir. Allah’ın isimleri olarak Kur’an-ı Kerim’de geçen isimler bile yüzden fazladır. Hepsini kapsamasa da Esma-ül Hüsna 99 isimden oluşur ve okunur. Hüsnâ kelimesi en güzel anlamındadır ve bu sebeple Allah’ın en güzel isimleri olarak anılmaktadır.

Esma-ül Hüsna’nın kısa bir şekilde faziletleri şöyle sıralanmıştır (Ebûbekir İbnü’l-Arabî tarafından)
1 – Esma-i Hüsna hem Allah katında kişinin yükselmesini sağlar hem de kullar boyutunca saygı kazandırır.
2 – Kalplerin ferahlmasını sağlar ve kurtuluş için insanı rahatlatır.
3 – Sevap kazanılmasını sağlar, zikir ve dualarla birleştirilerek istenilen şeyin daha kolay olmasını sağlar.
4 – Bilgi yalnızca onu bilip işleyebilenin işine yarayacaktır. Allahu Teala tüm her şeyi bilir ve gözetir. O’nun isimlerini öğrenmek, ezberlemek şeref kazandırır.
5 – Allahu Teala’nın diğer isimlerini öğrenerek O’nun ne kadar bağışlayıcı, esirgeyici, rahmet eden olduğunu öğrenmemizi sağlar.

Dualarımız arasında Hazreti Muhammed Mustafa (sav) ‘e salat getirmeli ve selam göndermeliyiz. Onun dışında da Peygamberimiz (sav) adına yapılan tüm dualarda Esma-ül Hüsna’dan isimlerin geçtiğini bilmeliyiz. İslam Ansiklopedisine göre “Her kulun haline uygun düşen ilâhî bir isim vardır ki onun Rabbi o isim sayılır; kul bir bedendir, ona tekabül eden ilâhî isim ise onun kalbi gibidir.” yazar. Kul hallerine uygun Allah cc’ye ait isimleri öğrenerek kalplerini ferahlatır ve iyiliğe güzelliğe ulaşır. Kalplerimiz, gönüllerimiz Allah’ı anarken huzura erişir, ettiğimiz dualar kabul olunur. Dualarımızda hem Allah’ın adlarını zikretmek hem de Peygamber Efendimizi (sav) aracı kılmak dualarımızın kabul olmasında büyük kolaylık sağlar. Bizler aciz kullar olarak yalnızca Allah’a inanır ve tüm isteklerimizi O’ndan isteriz. O her şeyin yaratıcısıdır ve “Ol!” demesiyle tüm kainatı yaratır.

Kur’an-ı Kerim’de Taha Suresi 20/8 ayetinde şöyle buyurulmuştur: “Allah kendisinden başka ilâh olmayandır. En güzel isimler O’na mahsustur.” Bütün güzel isimlerin sahibi Allahu Teala’yı anmaktan ve dua yoluyla O’ndan yardım istemekten, af dilemekten asla çekinmeyin. Şüphesiz ki o kalplerde ve gönüllerde ne varsa tam anlamıyla bilir ve görür. Bizler için en hayırlısı neyse O’nu istemeli ve Esma-ül Hüsna, zikir, tesbihat ve salavat yoluyla O’ndan dileklerde bulunmalıyız.

 

Esma; Allah’ın (cc) bize Kur’an’da bildirdiği güzel isimleridir. Bizim bildiklerimiz 99 adettir. Yüce Allah (cc) insanı yaratırken kendi ruhundan üflemiş ve ona can vermiştir. Yani her insanda Allah’ın (cc) isimleri mevcuttur, ancak bazısı baskın bazısı saklıdır. Örneğin çok sabırlı bir insanda Es-Sabur ismi şerifi, mülayim bir insanda El-Halim ismi şerifi baskındır. Aşağıdaki isimleri inceleyerek sizde eksik olan yönlerinizi tamamlayıp, hoşunuza gitmeyen özelliklerinizi düzeltebilirsiniz. İsimleri ebced değeri kadar her gün tekrar etmelisiniz. Hemen ertesi gün sihirli bir değnek dokunmuş gibi değişeceğinizi düşünmeyin. Herşey zamanla ve sabırla elde edilebilir. Sürekli tekrar ettiğinizde kozmik bir enerji açığa çıkacak ve hedefinize ulaşacaksınız.

Related Articles

2 Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button