Erzak Yardımı Nasıl Alabilirim?

Erzak Yardımı Nasıl Alabilirim?

Maddi açıdan zor günler geçiren kişiler, bazı zamanlarda gıda ihtiyaçlarını dahi karşılayamayacak kadar kötü duruma düşmektedirler. Ülkemizde her ne kadar yoksul yok denilse de erzak yardımına muhtaç birçok ailenin var olduğunu söyleyebiliriz. Devlet, sosyal hizmet çatısı altında maddi durumu erzak almaya yetmeyen kişilere destekte bulunarak aylık belirli bir miktar üzerinden erzak yardımı yapmaktadır. Özellikle aile olarak adlandırdığımız çatının gıda alamayacak hale gelmesi birçok sorunum meydana gelmesine neden olmakta. Bu gibi durumların oluşmaması için hızır gibi yardıma koşan Sosyal Güvenlik Kurumu, başta ihtiyaç sahipleri olmak üzere muhtaçlara, öğrencilere, gelir sahibi olmayan kişilere her ay düzenli bir miktarda erzak yardımı yapmaktadır. Erzak yardımı paketi içerisinde ne bulunduğuna değinecek olursak; sosyal Güvenlik Kurumu, ortalama olarak 4 kişilik bir ailenin bir ay içerisinde tüketmesi gereken gıdaların maksimum tutarlar üzerinden bir paket hazırlamaktadır. Ailede bulunan birey sayılarına göre herkes eşit miktarda paket alıp ihtiyaçlarını karşılayabilmekte.

Belediyeler, bu konuda maksimum bir çalışma yürüterek ihtiyaç sahibi aileleri tek tek tespit etmekte olup birey sahiplerine göre erzak paketi hazırlamaktadır. Çevrenizde, ailenizde, akrabalarınız arasında ya da doğrudan siz erzak yardımı almak istiyorsanız yazımızın devamında yapmanız gereken işlemler hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

Erzak Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Erzak yardımı konusunda başvuru şartlarında neler olduğunu merak ediyorsanız aşağıdaki adımlarda bu konu hakkında belirlenen başvuru şartlarını listelemeye çalıştık.

  • Erzak yardımı başvurusunda bulunmak isteyen kişilere temin etmesi gereken ilk ve en önemli belge muhtaçlık belgesidir. Muhtaçlık belgesini bağlı bulunduğunuz Mahalle muhtarlarına giderek temin edebilirsiniz.
  • Muhtaçlık belgesini temin eden kişiler, kimlik fotokopileri ile beraber erzak yardımı almak istediklerine dair bir dilekçe doldurmaları gerekmektedir. Doldurulan dilekçe ile beraber belediyeye başvuruda bulunmanız yeterlidir. Belediye gitmeniz durumunda hangi birimlere gitmeniz gerektiğiniz yetkililer tarafından söylenmektedir.
  • Eğer dilekçe yazmayı bilmiyorsanız belediyelerde bulunan görevlilerden yardım isteyerek en sade ve net bir şekilde erzak yardım dilekçesi hazırlamalarını isteyebilirsiniz.

Bazı belediyeler başvuru yapılmadan ihtiyaç sahiplerini tespit ederek erzak yardımının kendileri otomatik olarak üstlenmektedirler. Bu konuda tam yetkili mercinin belediyeler olduğunu, belediyeler haricinde hiçbir kuruma başvuru da bunun olmaması gerektiğini belirtmek istiyoruz.

Erzak yardımının süresi hakkında net bir karar verilmediğini, kişilerin muhtaçlık durumunun devam ettiği sürece erzak yardımını almaya devam edeceklerini söyleyebiliriz. Erzak yardımı alan kişi, sigortalı ya da bağkurlu olarak bir işe girmesi durumunda yardımın otomatik olarak kesileceğini söyleyebiliriz. Bu ödenek ya da yardım tamamen ihtiyaç sahiplerinin kendilerini yalnız hissetmeleri için tasarlandığı da eklemek istiyoruz.Erzak yardımının süresi hakkında net bir karar verilmediğini, kişilerin muhtaçlık durumunun devam ettiği sürece erzak yardımını almaya devam edeceklerini söyleyebiliriz. Erzak yardımı alan kişi, sigortalı ya da bağkurlu olarak bir işe girmesi durumunda yardımın otomatik olarak kesileceğini söyleyebiliriz. Bu ödenek ya da yardım tamamen ihtiyaç sahiplerinin kendilerini yalnız hissetmeleri için tasarlandığı da eklemek istiyoruz.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button