Engelli Raporu Almak İçin Gerekli Evraklar

Engelli Raporu Almak İçin Gerekli Evraklar

Engelliler, hayatlarını sürdürme konusunda daima başkalarının yardımına muhtaç olup zor şartlar altında yaşamlarını sürdürmeye çalışmaktadırlar. Normal insanlardan ziyade devlet, engelli kişiler için bazı haklar tanımış olup özel ayrıcalıklar ile hayatlarını daha kolay bir şekilde sürdürmeye çalışmaktadırlar. Engelli haklarından yararlanabilmek için sözlerin yeterli olmadığını, bu konuda düzenlenmiş belgelere sahip olmak gerektiğini belirtmek isteriz. Bu yaz içerisinde engelli raporu hakkında bilgiler vererek bu raporun nerede alınabileceği hakkında bilgiler vermek istiyoruz.

Resmi amaçlar için kullanılan engelli raporu, gerekli Şartları yerine getiren her bireye oldukça kolay şartlar altında verilmektedir. Kanıt taşıma özelliği bakımından oldukça önemli olup engellilerin kendine özel haklardan yararlanabilmeleri ne büyük oranda katkı sağlamakta. Eğer Engelli bireylerin raporları yok ise kendilerine tanınan özel haklardan hiçbir şekilde faydalanamazlar. Engelli raporunu nasıl alınacak ile ilgili konulara değinecek olursak;

Engelli Raporu Nereden, Nasıl Alınır?

Engelli raporu almak isteyen kişiler, bu raporu Üçüncü Şahıs ya da kurumlar üzerinde alamamaktadır. Bu rapor sadece devlet hastaneleri ya da üniversite hastaneleri tarafından yapılan incelemeler doğrultusunda verilmektedir. Her devlet hastanesi ya da Üniversite Hastanesi, haftanın belirli günleri heyet ekibini toplayarak gelen kişileri engelli raporu alma talepleri inceleyerek bazı testler yapmakta. Bu testler, kişilerin rapor alımına uygun olup olmadıklarına karar vermektedir. Geçmiş yıllarda devlet tarafından yetkilendirilen bazı özel hastanelerinde engelli raporu verdiği bilinmekte idi. Bu durumun fırsatçılığa dönüştürülmesinde dolayı 2018 yılı itibariyle özel hastanelerin engelli raporu verme hakları elinden alınmıştır. Şu an için sadece devlet ve üniversite hastanelerinin rapor verdiğini söyleyebiliriz.

Engelli Raporu Almak İçin Gerekenler

Engelli raporu almak isteyen birçok kişi, hastaneye gitmeden önce rapor alımı sırasında istenen herhangi bir şey bulunup bulunmadığını da merak etmekte. Rapor almak için herhangi bir belge ya da evrağa gerek olmadığını, kimlik belgeleri ile sabah erken saatlerde hastanelere giden kişilerin sıraya girerek kurulun önüne rahatlıkla çıkabilecek deme söyleyebiliriz. Kurul girmeden önce hangi nedenden dolayı engelli raporu almak istediğinize dair bir dilekçe doldurmanız gerektiğini de belirtmek istiyoruz. Bu dilekçe kurul incelemesi sırasında önemli olup başvurunuzun olumlu ya da olumsuz yargılanmasına büyük ölçüde etki etmektedir.

Engelli raporu alan kişiler herhangi bir işletme kurdukları zaman vergiden muaf olabilirler, para çalmak istedikleri zaman ÖTV ve MTV’den muaf durumu düşebilirler. Bununla birlikte birçok kurum ve kuruluştan ücretsiz olarak hizmet alabilir, seyahatlerini indirimli olarak sürdürebilir, şehir içi ulaşımı hiçbir bedel vermeden seyahat hakkı edinebilir. Bir engelli için bu raporun oldukça önemli olduğunu söyleyebiliriz yukarıda belirttiğimiz üzere imkan ve olanaklarının tamamı raporlu kişilere sağlanmakta.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button