Ana Sayfa / Kişisel Gelişim / En Sık Sorulan Mülakat Soruları

En Sık Sorulan Mülakat Soruları

Kişisel gelişim dersleri arasında iyi bir kariyer elde etmek için işinize ne kadar bağlı olduğunuz, becerileriniz, sizi alacak şirket tarafından sorgulanır. Hemen hemen her zaman, iş görüşmeleri unutulmaz deneyimler ortaya çıkıyor. İyi hazırlanmış olan mülakat sorularının ne olacağı konusunda biraz çalışmış olan adaylar, tamamen hazırlıksız olanlarla kıyaslandığında daha şanslıdır. Bir Mülakatta önemli olan ne kadar iyi hazırlandığınız cevaplarınız ve verdiğiniz tepkidir. Mülakat soruları kesinlikle şirketten şirkete ve bireyden kişiye değişebilir. Birçok soru profile özgü olma eğilimindedir. Bu makalede işe alımda mülakatta en sık sorulan sorulara değiniyoruz.

1- Bize Kendini Tanıt
Bu genellikle görüşmecinin size soracağı ilk sorudur. Cevabınızda dürüst olun ama kesin konuşun. Gevşek cevaplar vermeyim. Mülakatla ilgisiz olan gereksiz detaylara değinmeyin. Akademik yeterlilikleriniz, aile geçmişiniz, eğitim ve profesyonel proje çalışmalarınız, hobiler veya müfredat dışı etkinlikler gibi temel bilgileri verin. Bunlar mülakatçıların bilmek istediği şeydir. En sevdiğin rengin ne olduğu, ya da köpeğinizin adı onları ilgilendirmez.

2-Neden bu işle ilgileniyorsunuz
İkna edici ama doğru bir cevapla hazırlanmanız gereken bir başka kesin sorudur bu. Görüşmeciler akıllı insanlardır ve blöf yaptığınızı fark etmeleri neredeyse bir iki saniye sürmez. İş profiline olan ilginiz ve neden pozisyona uygun olduğunuzu düşündüğünüzden bahsedin. Ben parasızım, para kazanmak evimi geçindirmek için bu işi istiyorum dediğinizde, kaybedersiniz. Onlara, işe değer katabileceğinizi gösterecek cümleler kullanmanız gerekir. Onlar sizden bir şey bekler. Sizin işsiz olmanız, ailenizin yoksul olması onların umurunda olmaz. Hayır kurumuna baş vurmuyorsunuz ne de olsa.

3-Geçmişte İş Deneyiminiz Var mı?
Bu soru temel bir sorudur. Yalan söylediğinizde, vücut dilinize bakarak kolayca anlayabilirler. Yeterli iş deneyiminiz yoksa yoktur, doğru şekilde bunu söyleyin. İşi başarabileceğinizi ve öğrenmeye hazır olduğunuzu gösterin. Çoğu görüşmeci dürüstlüğünüzü takdir edecek ve bu durum sizin lehinize olabilir.

4-Şirketimize ne kadar aşinasınız
Daha önce siz şirketi araştırmışsınızdır, şirketin neler yaptığını ne işler yaptığını nasıl işlediğini biliyor olmanız gerekir. Aksi takdirde şirket hakkında hiçbir şey bilmediğinizde, iş görüşmesinde ilk etapta bile elenebilirsiniz. Mülakatçılar şirketin bilançolarını ezberlemenizi beklemezler. Tek bilmek istedikleri, ilgilendiğiniz bir organizasyon hakkında bilgi sahibi olup olmadığınızı bilmektir. Bu sizin ciddiyetinizin ve içtenliğinizin bir yansımasıdır.

5-Kendini 5 yıl sonra nerede görüyorsun?
Bu soruya dürüstlükle cevap verin. Bu organizasyonda uzun vadeli planlarınız olmasa bile, görüşme sırasında bunu belli etmeyin. Temkinli yaklaşın ve sözlerinizi akıllıca seçin.

6-Güçlü ve zayıf yönleriniz nelerdir?
Her şeyden önce, her insanın bir zayıf tarafı vardır. Kendinizi çok güçlü ve sıfır zayıflığa sahip bir mucizevi yetenekli insan olarak yansıtmayın. Mülakatçıya iş ile ilgili durumlarla nasıl başa çıkabileceğine dair daha net bir resim sunmalısınız.

7-Neden Sizi işe alalım?
Mülakat yapacakların en sevdiği sorulardan biridir. Sizi neden işe alalım? Bize nasıl bir artı katabilirsiniz gibi sorular sorarlar. Siz daha önce, şirketi araştırmışsınızdır, işleyişi hakkında gözünüze bir aksaklık çarpmış olabilir. Değer katacağınızı onlara gösterecek bir cümle kurun.

8-Maaş beklentiniz nedir?
Onlar size maaş beklentinizi soracaktır. Abartılı rakamlar vermekten kaçının.

9-Son iş yerinizi neden bıraktın?
Yani neden kovuldunuz demek istiyorlar. Ne yaptınız da işinize son verildi diye sormanın daha nazik yoludur. Kelime oyunlarını sever mülakatçılar.

10-Eleştiriyi nasıl ele alıyorsunuz?
Eleştiri karşısında hemen saldırgan bir tavır takınıyor olsanız bile, siz de onlara bu kadar dürüst olmaya gerek kalmadan, şu cevabı verin. Eleştiri, kusurlarımı görmemi sağlar, onlar beni geliştirir. Gerçekte de bu böyledir. Her bir eleştiri size hatalarınızı gösterir ve siz de bunu dikkate alarak daha az hata yaparsınız.

Son olarak bir önceki yazımız olan Korkular gerçeğe dönüşür başlıklı makalemizde güveni yüksek bolca para kazanan mutlu bir kadın olmuştur. Öğrenilmiş çaresizlik, Kişisel Gelişim ve Kişisel gelişim dersleri hakkında detaylı bilgiler verilmektedir. İncelemeniz sizin için faydalı olabilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Evde Ek İş İlanları