Ana Sayfa / Sağlık / Elma Sirkesinin Faydaları

Elma Sirkesinin Faydaları

elma sirkesinin faydaları

Elma Sirkesinin Faydaları Nelerdir?

Elma sirkesinin faydaları aslında saymakla bitmez fakat unutmayalım ki her şeyin fazlası da zararlı olabilmektedir. Bugün sizlere önce faydaları hakkında detaylı bilgi vereceğiz ve ardından zararlarından da bahsedeceğiz.

Öncelikle elma sirkesinin tarihçesine bakmakta fayda var. Elma sirkesi, geçmişten günümüze birçok hastalığın tedavisi olarak kullanılmaktadır ve Milattan Önce, yaklaşık 5000’li yıllara kadar dayanan bir tarihi bulunmaktadır. Fransızca dilinde “eski şarap” olarak bilinen bu sirkenin birçok faydası bulunmaktadır. Cilt bakımından tutun, hastalık tedavilerine kadar sizlere birçok konuda yardımcı olabilecek bir besin türüdür. Fakat dikkat etmemiz gereken çok ama çok önemli bir husus bulunmaktadır ki bu hususu altını çizerek belirtmek gerekiyor; doğal olarak tüketin. Yani elma sirkesini elinizden geldiği kadar evinizde üretmeye özen gösterin. Eğer yapamıyorsanız, doğal olarak üretildiğine güvendiğiniz yerlerden satın alın. Aksi halde elma sirkesinin faydaları konusunu geçip sağlığınıza olan zararları konusunu incelemeye başlarsınız.  Çünkü doğal olmayan ürünler vücudumuz için genellikle zararlı olmaktadır.

Artık sizlere bu konuda hakkında madde madde açıklama yapma vakti gelmiştir. Elma sirkesi hakkında sizlere maddeler halinde bilgi verelim.

 

1- Sivilceleri Engeller

sivilceler

Elma sirkesinin faydaları dendiğinde aslında ilk olarak kadınlar tarafından göz atılan konulardan bir tanesi de şüphesiz sivilcelerdir. Elma sirkesinin sivilceleri seyrelttiği bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Elma sirkesini yüzünüze uygulayarak daha güzel bir cilde sahip olmanız, fevkalade mümkün. Tabi ki dozu fazla kaçırmamak şartıyla! Elma sirkesinin cilde faydaları gözlemlediğimiz üzere gerçekten çok fazladır.

Günlük kullanımlarda daha fazla etki göreceksiniz. Özellikle yatmadan önce yüzünüze uygulayabilir ve etkisini doğru bir kullanım çerçevesinde fark edebilirsiniz.

 

2- Bakterileri Öldürür

Elma sirkesi, bakteri düşmanlığı ile bilinen sirkelerden bir tanesidir. Uzun yıllar tedavi amacıyla kullanılan bu sirke, özellikle bit, bakteri, mantar ve en önemlisi de kulak enfeksiyonlarında kullanılmıştır. Hepimiz biliyoruz ki, kulak içi enfeksiyonları bazen akıl almaz ağrılara neden olmaktadır. Elma sirkesi sizleri bu ağrılardan kurtarabilir!

 

3- Kan Şekerinin Düşmesini Sağlar

kan şekeri

Çevremizde diyabet hastası olan tanıdıklarımız vardır muhakkak. Özellikle çoğu, şeker seviyelerini dengeleyememekle şikâyette bulunurlar. Şeker hastaları için şeker dengesi çok önemlidir. Şekerin sürekli olarak tırmanışlarda ve sürekli olarak düşüşlerde olması şeker hastaları için risktir. Kan şekerinin belli bir seviyede olması gerekir. Kan şekeri yükseldiğinde de, düştüğünde de kişi için risktir. Bundan dolayı kan şekerini belli bir düzeyde tutmak gerekir.

Kan şekerini ( şeker hastaları için )  belli bir düzeye getirebilmek için şekeri bir kenara bırakmak gereklidir. Tabi ki düzensiz çalışan karaciğer nedeniyle ne kadar şeker almasanız da, günlük yaşam içerisinde almış olduğunuz besinlerin çoğunda şeker bulunmaktadır. Şeker hastalarında karaciğer yapısı bozulduğundan pankreas insülin hormonları etkili şekilde görev yapamazlar. İnsülin kan şekerini düşürmeye yarayan bir hormondur. Yapısı bozulduğunda ( şeker hastalarında görülür ) kanın içerisindeki şekeri parçalayamaz ve kandaki şekerin artışı gözlemlenir. Bu durumda şeker hastalarının yapması gereken şey, dışarıdan insülin almaktır veya yediğine içtiğine dikkat etmesi gerekmektedir. Elma sirkesi tokluk hissi vermektedir ve vücuda giren yiyecek oranını dengelemektedir. Yapılan çalışmalarda elma sirkesi tüketen bireyin insülin cevabının azaldığı gözlemlenmiştir. Bu sebepten dolayı kan şekeri olan hastalar için elma sirkesi şiddetle tavsiye edilmektedir. Hadi beraber, elma sirkesinin faydaları nelerdir, sorusuna cevap verelim!

 

4- Zayıflamaya Yardımcı Olur

zayıflamak

Elma sirkesinin en büyük özelliklerinden bir tanesi de zayıflatıcı özelliğe sahip olmasıdır. Elma sirkesinin faydaları arasında en çok takip edilen konulardan bir tanesi de zayıflatıcı özelliğidir. Bayanlar tarafından çok fazla talep gören bu özelliği sayesinde, elma sirkesi kullanımı bayanlar tarafından sık şekilde yapılmaktadır.

Elma sirkesinin zayıflatıcı özelliğinin en büyük sırrı tokluk hissi vermesidir. Elma sirkesi beyaz ekmek ile tüketildiğinde tokluk hissi daha da artmaktadır. Hem kan şekerinin düşmesine neden olmakta, hem de kişinin daha sağlıklı bir şekilde kilo vermesine yardımcı olmaktadır.

Düzenli aralıklarla kullanıldığı takdirde, elma sirkesi kilo vermeniz için sizlere büyük ölçüde yardımcı olacaktır.

 

5- Kalp Krizi Riskini Azaltır, Kolesterolü Düşürür

kalp krizi riski

Elma sirkesinin faydaları arasında, muhakkak kolesterol dengesi de bulunmaktadır. Kolesterol düşürücü etkiye sahip olan elma sirkesi, kolesterol için çok rahat şekilde denenebilir ve gözle görülebilir sonuçlar alınabilir. Özellikle kolesterol hastaları için yağ düşmanı elma sirkesi şiddetle tavsiye edilmektedir.

Önemli olan konulardan bir tanesi de kalp krizi riskini azaltmasıdır. Dünyada en çok kayıp verilen rahatsızlıklardan bir tanesi de muhakkak kalp krizidir. Harvard Üniversitesinde yapılan araştırma sonucunda, elma sirkesi kullanan bayanlarda kalp krizi riskinin daha az olduğu görülmüştür. Bundan dolayı kalp rahatsızlığı olanlara doktor kontrolünde önerilmektedir.

 

6- Kansere Karşı Savaşta Etkinliği Gözlenmiştir

kanser

Aslında kanser ile ilgili kısmı bilimsel olarak kanıtlanmamıştır fakat yapılan gözlemler sonucunda kansere karşı olumlu etkiler yarattığı görülmüştür. Net olarak bilimsel bir kanıt olmadığından konuya bilimsel yaklaşımda bulunmak zordur fakat doktor kontrolünde elma sirkesi, kanserle savaş için kullanılabilir.

 

7- Migrene İyi Gelir

migren

Elma sirkesinin faydaları arasındaki en önemli faydalardan bir tanesi de muhakkak migren olacaktır. Tabi ki düzenli kullanımda fayda gören birçok insan gibi sizler de ağrılardan kurtulmak için deneyebilirsiniz fakat doktor kontrolünde bu işlemi gerçekleştirmenizin önemi büyüktür.

 

8- Vücudu Toksinlerden Arındırır

toksin

Aslında birçok sıvı vücuttaki toksinlerin arındırılmasında önemli görev oynar fakat elma sirkesini önemli kılan şey pH değerini dengelemesidir. PH dengesi yarattığından dolayı tonik görevi görmektedir ve bağırsakların daha hareketli bir yapı kazanmasını sağlar. Direkt olarak karaciğere etki eder ve yağların dengelenme işlemi sağlanır. Böylelikle daha sağlıklı bir gelişim süreci ortaya çıkar.

9- Diş Sağlığını Korur

diş sağlığı

Elma sirkesi ile dişlerinizi durulamanız durumunda dişleriniz daha kolay temizlenecek ve daha beyaz şekilde görünecektir. Temizleyici etkisi bulunduğundan diş sağlığını korumakta ve dişlerinize daha iyi bir görünüm kazandırmaktadır.

 

10- Saç Parlaklığına Destek Olur

parlak saçlar

Elma sirkesinin saça faydaları hakkında bilgi verirken pH değerini dengelediğini de belirtmiştik. Elma sirkesi, saç diplerindeki ölü hücreleri temizler ve saçtaki pH değerinin dengelenmesini sağlar. Böylelikle daha parlak ve daha açık saçlara sahip olursunuz. Saçların yumuşamasına da katkısı çok büyüktür. Bunun dışında ölü hücreleri temizlediği gibi, kepeği de temizlemektedir. Kepeğe karşı herhangi bir etkisi yoktur. Saçların yumuşamasını ve daha hızlı şekilde uzamasına destekte bulunur. Aslında elma sirkesinin faydaları saymakla bitmez!

 

11- Reflü Sorunu Olanlara İyi Gelir

reflü

Reflü, çoğu zaman hayatımızı zehir eden bir mide sorunudur. Mide yanması olarak bilinen reflü, insan hayatını gün içinde büyük ölçüde etkilemektedir. Elma sirkesinin pH üzerinde etkili olduğunu belirtmiştik. Bu sebepten dolayı midedeki asit dengesini sağlayarak reflünün giderilmesine yardımcı olur.

 

12- pH Dengesi Sağlar

ph değeri

Belki duymuşsunuzdur. pH, asidik ve bazik ortamların sayısal değerinin belirtildiği bir değerdir. İnsan vücudu için ideal pH değeri 7,4 şeklindedir. Bu dengenin sağlanamaması durumunda vücudumuz, birçok işlevini yapamaz hale gelir ve bu rakam ciddi derecede düştüğünde veya ciddi derecede yükseldiğinde ( kan için ) kişinin ölümü ile sonuçlanabilecek ciddi durumlar ortaya çıkabilir.  Kandaki pH değeri kendi kendine kolay kolay yükselmez veya düşmez. Dışarıdan yanlış müdahaleler yapılmadığı sürece!

Elma sirkesi de işte tam da bu işe yarıyor! Vücudumuzdaki pH değerinin daha sağlıklı bir şekilde dengelenmesine yardımcı oluyor ve pH değerimizin 7,4 üzerinde dengelenmesini sağlıyor.

 

13- Güneş Yanıkları İçin Önerilmektedir

güneş yanıkları

Elma sirkesi, güneş yanıklarında rahatlama sağlamaktadır. Elma sirksinin faydaları arasında yer vermemizin sebebi, çok fazla ihtiyaç duyulduğundan dolayıdır. Çünkü yaz aylarında ülkemiz çok sıcak olabiliyor. Bilimsel olarak kanıtlanmasa da, kullanıcılar tarafından tavsiye edilmektedir. Tabi ki bu uygulamayı, doktor tavsiyesi üzerine yapmak daha doğru olacaktır.

 

14- Temizlikte Yardımcı Olur!

yiyecek temizliği

Özellikle yiyecekleri yıkarken elma sirkesi kullanmak büyük oranda bakterilerin ölmesine yardımcı olacaktır. En başta da belirtmiştik; elma sirkesi bakterilere karşı etkilidir. 3 bardak su ve 1 bardak elma sirkesini karıştırarak meyve ve sebzeleri yıkayın. Etkisi farklı olacaktır.

 

15- Gıdaların Bozulmasını Engeller

gıda bozulması

Gıdalarımızın çabuk bir şekilde bozulmasını, elma sirkesi önlemektedir. Gönül rahatlığı ile bu konuda da deneme yapabilirsiniz.

Elma sirkesinin faydaları adı altında 15 madde sıraladık. Tabi ki unutmadan; sitemizdeki bilgileri kullanırken doktor kontrolü yaptırmayı unutmayın!

 

Son olarak bir önceki yazımız olan Meme Ucu Çatlağı ( Neden Olur? ) başlıklı makalemizde meme ucu çatlağı, meme ucu çatlağı neden olur ve meme ucu çatlağı sebebleri hakkında detaylı bilgiler verilmektedir. İncelemeniz sizin için faydalı olabilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Evde Ek İş İlanları