Sağlık

Ella Yan Etkileri

Ella Yan Etkileri

Cinsel destek ürünleri arasında, doğum kontrol hapları, bayanların oldukça yaygın olarak kullandığı tabletler yer almaktadır.Bunlardan birisi de ‘’ ella ‘’ olurken, koruma yöntemleri arasında tercih edilmektedir.

Hamileliği önlemek için

Hamile kalmak istemeyenler, düzenli olarak bu hapları kullanarak, bu süreci kontrol altında tutmaktadır. Böylelikle erkek ya da bayan tarafından diğer bir koruma yöntemi kullanmaya gerek kalmadan, direkt olarak cinsel birleşme mümkün olmaktadır. Tabletlerin içeriği dahilinde de hamile kalmak bu durumda mümkün olmamaktadır.

Nasıl kullanılır?

Kullanım bilgileri, aile hekimi tarafından kişilere doğru ve etkileri ile birlikte anlatılırken, yine ürün üzerinde yer alan kullanım talimatlarına da göz atarak, daha doğru bilgiler alınabilir. Bu ürünlerden etkili sonuçlar almak üzere, doktor tavsiyesi altında kullanım gerçekleştirmek her zaman önemlidir. Bu bilgilerin yanı sıra ella yan etkileri hakkında bazı bilgilere yine bu yazımız içerisinden ulaşabilirsiniz.

 • Ella kullanımı, her durumda hamile olmayı engellemez. Bunun için doğru kullanım gerekirken, doktor tavsiyesi altında kullanmakta önemlidir.
 • Genel olarak Ella kullanıcılarında % 2 ‘Lik bir oran ile hamile kalma riski bulunabilmektedir.
 • Korunmasız olarak, cinsel ilişkiden 5 gün sonrasında ella kullanan kişilerin %2 ‘ si hamile kalabilmektedir.

Ertesi gün hapı

Daha öncesinde kullanılan ürün, norlevo ertesi günü hapı olurken, değiştirilerek, ülkemizde ella ertesi gün hapı olarak çıkarıldığı bilinmektedir. İlişki sonrasından yaklaşık olarak 120 saat içerisinde kullanımı uygun görülmektedir. Korumasız olarak gerçekleştirilen birleşmelerde, prezervatif yırtılması ya da her hangi başka bir sebepten kaynaklı olarak, erkek kişinin vajinal bölgeye boşalması halinde hamilelik etkileri başlamaması adına 120 saat içerisinde kullanım gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Bu da 5 güne eş değer olmaktadır.

Yan etkileri nelerdir?

Ertesi gün hapı olarak tanımlanan ‘’ Ella ‘’ 30 mg tabletler halinde sunulmaktadır. Yan etkilerinden bazıları ise; ella yan etkileri olarak, şu şekilde tanımlanmıştır.

 • Baş ağrısı
 • Karın ağrısı
 • Mide bulantısı
 • Dismenore

Genel olarak yaygın şekilde görülen yan etkileri yukarıda ki gibidir. Bunların dışında ise bazı yan etkileri şu şekilde tanımlanabilir.

 • Duygusal bozukluklar
 • İdrar yolu hastalıkları
 • Baş dönmesi

Akne gibi bazı rahatsızlıklar meydana gelebilir. Olası yan etkilerden kurtulmak için, doktorunuz ile iletişime geçerek, kullanım gerçekleştirebilirsiniz.

Ella adet gecikmesi,ertesi gün hapı yan etkileri kaç gün sürer,ertesi gün hapı yan etkileri ne zaman geçer,ella zaraları,ella yan etkileri ne zaman görülür,ela prospektüs,ella nasıl kullanılır,ella kullanıp hamile kalan var mı ?

İlgili Makaleler

4 Yorum

 1. Merhaba iyi aksamlar. 18 yaşındayım ve bakireyim. Fakat sevgilimle perşembe günü yuzeysel bir iliski yaşadım. Icime bosalmadı. Zevk suyu oldu. Zevk suyundan hamile kalan cok insan varmis oyle okudum. Hamile kalir miyim diye korktum ve ella hapini aldim cumartesi gunu yani 2 gun sonra. Şimdi nolucak? Yan etki gormedim hic nolur cevap verin

 2. Merhabalar dün erkek arkadaşımla ön sevişme yaşadık. Fakat bir birleşme olmadı. Bir ara kondom çıkmıştı ve bacağıma boşaldığını gördüm. Genital bölgeme geldiğini görmedik fakat biraz sonra direk karın bölgemin alt tarafından başlayıp her yerimi suyla yıkadım. Bir saat içinde de ella hapını kullandım. Adetim tam bitmemişti. Ve bakireyim. Hamile kalır mıyım sizce?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu