Ana Sayfa / Sağlık / Ella Ertesi Gün Hapı Nedir Ve Niçin Kullanılır

Ella Ertesi Gün Hapı Nedir Ve Niçin Kullanılır

                                       Ella Ertesi Gün Hapı Nedir ve Niçin Kullanılır?

 

Dönemimizde yoğun yaşanan olaylardan biriside bayanların tacize ya da tecavüze uğramalarıdır. Böyle zamanlarda hasarı en aza indirgemek yani mağdurun hamilelik olasılığını ortadan kaldırmak için ertesi gün hapı denilen haplar kullanılır. Ella ertesi gün hapı da tam anlamıyla bayanların imdadına yetişmeyi amaçlayan bir üründür. Ella ertesi gün hapı sadece tacizlerde değil başka durumlarda da kullanılır. Partnerinizle yaşanan korumasız bir ilişkinin ardından veya partnerinizle yaşadığınız ilişki esnasında kondomun yırtılması, kayması ya da yanlışlıkla çıkması durumlarında Ella ertesi gün hapının kullanılması gerekir.

 

Ella Ertesi Gün Hapı Hangi Aralıklarla Kullanılmalıdır

Halk dilinde ertesi gün hapı olarak bilinen ve Norlevo adındaki hapın yerine üretimi gerçekleştirilen bir üründür. Ella 30 mg 1 tablet Ulipristal Asetat içeren ve yeni piyasaya sunulan bir doğum kontrol hapıdır. Ella 30 mg tabletin Norlevo adındaki doğum kontrol hapından üç kat daha etkili olduğu ve tek tablet olmasından dolayı kullanımının daha rahat olduğu bilinmektedir.

Korunmasız ilişkilerin ardından bir kurtarıcı görevi gören bu ilacın yılda iki seferden fazla kullanılmaması önerilmektedir. Hamilelik oluşumunu yumurtalıklarda engeller ve etkisini çok hızlı bir şekilde göstermesinden dolayı diğer doğum kontrol haplarından daha fazla etkiye sahiptir. Amacının da bu olduğunu bilerek ve bu bilince vararak kullanılmalıdır. Bir ay içerisinde iki sefer Ella kullanımı etki edip etmeyeceği merak konusu haline gelmiştir. Fakat şunu bilmeliyiz ki ikinci kez alınması kesinlikle çok zararlıdır. Adet kesilmesine ya da gecikmesine neden olabileceği gibi âdetin daha ağrılı oluşmasını da sağlayabilir. Fazla kullanımı hormonlarda ciddi hasara sebep olabileceğini hatta ve hatta kısırlık gibi geri dönülmez sonuçları bile beraberinde getirebileceği bilinmektedir. Bu gibi etkiye sahip olan bu ürünün göz ardı edilmemesi gerektiğini unutmamak lazım.

 

Ella Ertesi Gün Hapı En fazla Ne kadar alınabilir?

Bayanların korunmasız bir ilişkiyi yaşadıktan sonra akıllarına gelen ve etkili bir ilaç olan Ella ertesi gün hapı bir geceyi kurtarmak için kullanılan bir üründür. Çok acil olunduğunda kullanılması tavsiye edilmektedir.

 

Ella Ertesi Gün Hapının Yan Etkileri

Bulantı, karın ağrısı kusma baş ağrısı, baş dönmesi, ağrılı adet kanaması, alt karında ya da kalça bölgelerinde ağrı, meme bölgesinde hassasiyet ve meme uçlarında acı, halsizlik. Bitkinlik duyu durumunda değişkenlikler kas ağrıları ya da sırt bölgesinde oluşan ani ağrılar bu tarz durumlarda en yakın sağlık kuruluşuna gidilmesi konusunda hassasiyet gösterilmelidir. Anormal bir şekilde vajinal kanama, burun bölgesinde ya da boğaz bölgesinde enfeksiyon, iştah durumundaki ani değişimler, akne cilt lezyonu ya da buna bağlı olan kaşıntı. Migren görme bozuklukları, sinirlilik, cinsel isteklerde artma ya da azalma, vajinal akıntı idrar yolu enfeksiyonu sıcaklık basması ve benzeri durumlarda da doktora başvurulmalıdır.

 

DİĞER İLAÇLAR İLE BİRLİKTE ELLA DOĞUM KONTROL HAPI KULLANIMI

Aşağıda yer alan rahatsızların yanı sıra verilen ilaçlarla birlikte Ella ertesi gün hapının kullanımı sağlığınız açısından sıkıntılar doğurabilir.

Epilepsi yani sara tedavisi sırasında kullanılan ilaçların ağır ilaçlar olmasından dolayı Ella’yı kullanmanız sıkıntı yaratabilir. Aıds tedavisi sırasında kullanılan ilaçların yanında kullanımı, Bepresyon ya da anksiyete’ye yönelik tedavi sürecindeki ilaçlar dâhilinde de alınması sağlık açısından risklere mahal verebilmektedir. Diğer markalardaki kullanılan doğum kontrol haplarının yanında Ella’yı kullanmak vücudunuzda alerjik tepkimelere sebebiyet verebilir. Bazı bakteriyel enfeksiyonlar karşısında uzmanların vermiş olduğu ilaçlar ve Ella da sıkıntılı bir sürece girmenize sebep olabileceğinden dolayı uzman dahilinde bu ilacı kullanmanız tavsiye edilmektedir.

Bir önceki yazımız olan Ella 30 Mg 1 Tablet Yeni Ertesi Gün Hapı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

6 Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Evde Ek İş İlanları