Ella 30 Mg 1 Tablet Yeni Ertesi Gün Hapı

Günümüzde evli çiftlerin veya ilişki yaşayan kişilerin en büyük sorunlarından birisi de riskli geçen ilişkiler sonunda gebe kalma riskidir.Bu gibi durumlarda bayanlar ertesi gün haplarına başvurmaktadır. Ella ertesi gün hapı reçetesiz eczanalerden satın alabileceğiniz bir ilaç türüdür. Tek bir minik tablet halinde fakat oldukça etkili bir özelliğe sahip olmasından dolayı tercih edilen bir üründür. Piyasa da 52 ila 56 lira arası değişen fiyatı ile hemen hemen her eczanede bulabilirsiniz.

 

Daha önceden piyasada bulunan ertesi gün hapları korunmasız yaşanan cinsel ilişkinin ardından 72 saat sonrasına kadar kullanıldığında gebeliği engellediği biliniyordu. Bu haplar ne kadar erken kullanılırsa etkisinin de o kadar fazla olmaktadır. Hatta ilk saatlerde haplar gebeliği % 90 oranında engellerken ilaç ne kadar geç içilirse bu oran daha fazla azalmaktadır. Fakat Fransa’daki HRA Pharma adındaki ilaç firması bayanların ve evli çiftlerin bu sıkıntısını giderebilmek için  Ella ertesi gün hapının etken maddesi Ulipristal yumurtalıklardan yumurta atılımını gerçekleştirir. Diğer ertesi gün haplarında olduğu gibi Ella ertesi gün hapının da gebeliği yüzde yüz engellemesi kesin değildir. İlk saatler de ya da ilk gün kullanılan ilaç diğer günlere göre daha fazla etki gösterdiğinden dolayı bu ilacı mümkünse ilişkiden hemen sonra kullanmak daha sağlıklıdır.

Kullanan kişide mide bulantısı, kusma ya da baş dönmesi, kasıkta ve karında ağrı olabilir. Bunlar ilaç içildikten hemen sonra fark edilebilen yan etkileridir. Adet düzensizliği ise en çok bilinen yan etkileri arasındadır. Bu etkilerle karşı karşıya geldiğiniz zaman gebe kaldığınız ya da gebeliği engellediniz anlamına gelmez bu ayrıntıya dikkat edilmesi gerekmektedir.

Ertesi gün hapları ilişki yaşandıktan sonra maksimum beş gün sonrasına kadar riskli ilişkiden korunma yoludur. Şunu kullanıcılara belirtmek isterim ki hiçbir hap hamileliği yüzde yüz bitirir gibi kesin bir şey söylenmesi mümkün değildir. İlişki süresinden sonra haplar her ne kadar kısa süre içerisinde kullanılırsa ilaçların etkisi de bir o kadar artmaktadır.

 

4.1 terapötik endikasyonlar korunmasız ya da kazaya sonucu oluşabilecek riskli gebeliği önlemek için kullanılan bir yöntemdir. 120 saat yani 5 gün içerisinde ilacın kullanım süresi vardı.

Pozoloji Ve Uygulanma Şekli;

Yetişkinlerde korunmasız yaşanan ilişki, tecavüz ya da farklı bir şekilde gebe kalınma riskini ortadan kaldırmak için kullanılan uygulama yöntemi olmasından dolayı en az 5 gün içerisinde kullanılması gereken bir tablettir. Oral yolla alınan bir üründür. Hamilelik gibi bir durumla karşı karşıyaysanız şayet kesinlikle kullanılmaması gerekmektedir.

Uygulanma Şekli

 

Kullanılmadan önce tok olunması gerekmektedir. Ve bir bardak su yardımı ile alınmasına dikkat edilmelidir.Şiddetli derecede karaciğer yetmezliği bulunan hastaların kullanımı tavsiye edilmemektedir.Bu ilaç hakkında ilacı kullanan kişiler başta internet olmak üzere pek çok farklı yol ile yorumlarını ve şikayetlerini dile getirmişlerdir. Yorumların çoğu olumlu olsa da bazı olumsuz yorumlarda bulunmaktadır. Bu olumsuz yorumlar Ella ertesi gün hapının gebeliği önlemediği yönündedir. Zaten yazımızın başından da belirttiğimiz gibi yüzde yüz gebeliği önlememektedir. İlişkiden hemen sonra ve düzgün bir şekilde alınan ilaçların gebe olmama konusunda büyük bir rolü bulunmaktadır.

Related Articles

7 Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button