Eleştirel Düşünme Yeteneği Kazanmak

Kişisel gelişim dersleri içerisinde yine önemli bir ders olan eleştirel düşünme becerileri kazanmak adlı konuyu işliyoruz. Eleştirel Düşünme Yeteneği Kazanmak Bir durumun analitik değerlendirmesini içerir ve ayrıntı gerektirir, eleştirel düşünme süreci olarak bilinir. Bir durumun kaç açısı vardır? Gördüğünüz ve göremediğiniz yüzlerce farklı açısı olabilir. Bizler üstün körü düşünerek en fazla A, B, C planları oluştururuz. Ama Eleştirel Düşünme Yeteneği farklı bakış açıları arasında kritik ayrımcılığı ve problemi çözme olasılığının analizini içerir. Bu beceriyi kazanmak sizin hayatta karşınıza çıkacak problemleri kolayca çözmeniz için gereklidir.

Eleştirel düşünme becerilerini nasıl geliştirebilirsiniz?
Eleştirel düşünme becerilerinizi geliştirmek için problem çözümü için olası olan en iyi çözümü elde etmek amacıyla, bir durumu yöneten somut ve soyut faktörleri belirlemek gerekir. Hayattaki her durumu incelemek ve analiz etme pratiği ile geliştirilebilir. Kritik düşünme becerilerini geliştirmek ve gerçek yaşam senaryoları hakkında daha ayrıntılı ve analitik düşünme alışkanlığı yaratarak geliştirilebilir. Her durumu eleştirel olarak analiz edebilirsiniz bu tecrübe ile büyür ve gelişir.


Sağlıklı Düşünmede Eğitimin Rolü
Eğitim geçmişiniz ve hatta icra ettiğiniz mesleğiniz, düşünme becerilerinin gelişmesinde oldukça önemli bir rol oynar. Bazı insanların beyni sürekli problem çözmeye odaklı iken, bazı insanların beyni de sürekli problem üretmeye odaklıdır. Tüm mesleklerde, analitik düşünme, tıp, mühendislik, bilgi ve sistem analizi, araştırma geliştirme ve düzenleme gibi işlerde aranan bir özelliktir. Film ve medya eleştirmenlerinin bile eleştirel düşünürler olmaları istenir. Bu yeteneği kazanmak için, hikayeler okumanızı tavsiye ediyoruz. Küçük hikaye kitapları okuyun ve bir sonraki sayfayı okumadan önce; olacakları tasarlayın. Sonra da hikayeyi okumaya devam edin.

Bu egzersiz düşünme egzersizidir. Bu yöntem her zaman işe yarar. Bir haber okuduğunuzda, ya da dinlediğinizde, ya da zekayı ölçecek bir film izlediğinizde, hep zihniniz filmden önde olsun. Tahminler yürütün. Sinirleriniz arasındaki elektriklenme sayısı ve sinir ağınızdaki hücreler arasındaki trafik artacak ve size farklı açılardan bakış kazandıracak. Zihni zorlayacak soruları çözmek zorunda değilsiniz, onları çözmeye çalışmanız en önemli olandır. Çözüm gelmese de olur ama egzersiz çok işinize yarar. Bir adaya atıldınız, yanınıza alacağınız 5 şey ne olurdu? Düşünün! Bu eleştirel düşünme yeteneğinizi arttırır. Uzayda hava yoktur, yanma olayının gerçekleşmesi için mutlaka hava gerekir, peki uzayda güneş patlamaları ve yanma nasıl gerçekleşir? Düşünün! Dünyanın arka kısmına, devasa aynalar yerleştirildiğinde, tüm dünyada her an gündüz olabilir mi? Düşünün!

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button