Ana Sayfa / Sağlık / Elektronik Sigara Güvenilir mi? Sigarayı Bırakmayı Sağlar mı? Ve Zararları

Elektronik Sigara Güvenilir mi? Sigarayı Bırakmayı Sağlar mı? Ve Zararları

Tütüne Alternatif, Elektronik Sigara Son dönemlerde kullanımı olan bir teknoloji ürünü haline gelmiş olan elektronik sigara, denetimsiz bir şekilde üretildiğinden dolayı halk sağlığı üzerinde olumsuz yönde bir etki oluşturabilmektedir. Bugün pek çok uzman, sigarayı bırakmak isteyen bireylerin yoğun bir şekilde başvurdukları elektronik sigara hakkında pek çok bilgiye detaylı ve bilgilendirici yanıtlar sunuyorlar. Peki elektronik sigara nedir?

Elektronik Sigara Nedir?
İçeriğinde belirli bir miktarda nikotin barındıran solüsyonu, herhangi bir yanma durumu söz konusu olmadan, pil gücü kullanılmaksızın ısı ile birlikte buhar haline getiren cihaz, elektronik sigara olarak isimlendirilmektedir. İçeriğinde likit olarak gliserol ya da glikol yer almaktadır. 2003 yılında Çin’de üretilmiş olan elektronik sigara, 2006’dan bu yana da Amerika ve Avrupa’da kullanılmaya devam etmektedir. Üretici firma sayısı her geçen yıl artmakta olan elektronik sigara, multi milyar dolarlık bir endüstri kolu olma özeliğine sahiptir.

Elektronik Sigaranın Güvenilirliği ve Zararlı Yönleri
Yaygın bir şekilde kullanılmakta olan elektronik sigara aslında son derece tehlikeli sonuçlar doğurabilmektedir. Cihazın içerisinde yer alan piller cep telefonu bataryaları ile hemen hemen benzer özelliklere sahiptir. Bu anlamda bazı elektronik sigaralarda tıpkı cep telefonları gibi aşırı ısınma ya da cihazın infilak etmesi gibi durumlar ortaya çıkabilmektedir. Normalde sigara kullanma alışkanlığı olmayan bireylerin de elektronik sigara ile sigara kullanmaya başladığı ve hatta uyuşturucu madde alımında da kullanıldığı ortaya konmuştur.

Likitin içeriğinde bulunan ve nikotin olarak adlandırılan madde, kullanıcılarda bağımlılık yapıcı bir etkiye sahip olup adrenalin salınımına neden olur ve bu da insülin direncinin artmasına yol açarak erken yaşlarda kalp problemlerinin ortaya çıkmasına sebebiyet verebilmektedir. Söz konusu bu sorunun kısa süreli elektronik sigara kullanımında sigara tüketenlere kıyasla daha az ortaya çıktığı tespit edilmekle birlikte etkilerinin de nikotin dozunun miktarına göre değiştiği saptanmıştır.

Elektronik sigara kullanıcıları, genel olarak sigaranın içeriğinde bulunan zararlımaddelerin bu aygıtta olmadığını ileri sürmektedirler. Bununla birlikte tat ve buhar üretmek için kullanılmakta olan kimyasal maddeler sanılanın asine hiçte masum ürünler değiller. Söz konusu bu sigaraların buharı, nikotin bileşimini çözmek amacı ile kullanılan birtakım maddelerin ısınmasına bağlı olarak meydana gelen indirgenmiş zararlı maddeleri de içeriğinde barındırmaktadır. Sözünü etmiş olduğumuz bu maddeler, sigaranın yakılmasıyla birlikte meydana gelen zararlı maddelerdir. Her ne kadar bu zararlı maddeler miktar olarak sigaradan daha az olsa da uzun vadeli etkileri henüz tam olarak bilinememektedir. Tüm bunların yanı sıra sigarayla birlikte elektronik sigara kullanımı, nikotin toksik etkilerin artmasına yol açmaktadır. Ayrıca pasif sigara içiciliği, elektronik sigara kullanımı için de söz konusudur.

Elektronik Sigara, Sigarayı Bırakmayı Sağlar mı?
Bu konu üzerinde gerçekleştirilen araştırmalar her ne kadar elektronik sigara kullanımının sigara kullanma oranını azalttığını ortaya koysa da bu anlamdaki pek çok çalışmada anlamlı bir fark bulunmamaktadır. Elektronik sigaranın içeriğinde tütün yer almasa bile 2016 yılının Mayıs ayından bu yana Amerika Gıda ve İlaç Araştırma Bürosu (FDA) elektronik sigaranın bir tütün ürünü olduğunu kabul etmekle birlikte bunun yanı sıra bu aygıtın zararlı yönlerini de ortaya koyarak bu ürünü kullanan kişilerin sigarayı bırakmasının mümkün olmayacağını öne sürmüştür.

Elektronik Sigara Normal Sigaraya Göre Zararsız mı?
Daha önce de  belirtmiş olduğumuz gibi bu konu üzerinde yapılan araştırmalar elektronik sigara kullanımının hem kullanıcı olan birey hem de halk sağlığı açısından olumsuz etkiler doğurduğunu ortaya koymuştur. Bununla birlikte elektronik sigaranın tek başına vermiş olduğu etkilerin kesin surette ortaya konabilmesi için minimum 20 yıllık bir zaman diliminin ardından değerlendirme yapılması gerekmektedir. Bu nedenle de kesin bir ifadede bulunmak mümkün olmayıp elektronik sigaranın zararlı etkilerinin sigaraya göre çok farklı olmadığını söyleyebiliriz.

Bir önceki yazımız olan Menenjit Aşısı Fiyatı SSK Ödeneği 2018 başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Evde Ek İş İlanları