Elektrik Ve Elektronik Mühendisliği Nedir? Görevleri Bölümü Özellikleri

Elektrik elektronik mühendisliği günümüz dünyasında gelişen teknoloji ile önemli bölümlerden biridir. Elektrik ile elektronik ve haberleşme mühendisliğinden oluşan bir mühendislik dalıdır. Günlük yaşantımızda kullandığımız aklımıza gelecek birçok cihazların (telefon, çamaşır makinesi, paneller vb.) üretiminde önemli bir role sahiptir. Kısaca elektrik üretimi, dağıtımı, elektronik aletlerin geliştirilmesi ile ilgilenen bir mühendislik dalıdır. Bu içeriğimiz de sizlere Elektrik ve Elektronik Mühendisliği ile gerekli bilgileri paylaşacağız.

Elektrik Ve Elektronik Mühendisliğinin Özellikleri
İletişim ve haberleşme sistemlerin gelişmesi konusunda, iletişim cihazlarının tanıtımı, teknik satışı, üretimi ve bakımı gibi işlerin maliyetini ve iş gücünü hesaplar.
Dijital ve analog ortamlı sistemlerin bakımı, onarımı, yapımı gibi işlerin geliştirilmesini sağlar.
Doğal veya yapay kaynaklardan elektrik üretimi için çalışmalar yapar.
Tıbbi elektronik cihazların tasarımı, güvenliği ile ilgilenir
Elektriği üreten nükleer, hidroelektrik ve termik santrallerin çalışmasında ve bakımında yer alır.
Elektrik enerjisinin kullanımı hakkında ekonomik yolu oluşturarak projelerin sağlıklı bir şekilde sorunsuz ilerlemesini sağlar.
Yapım ve tüketim merkezinin enerjinin iletimini sağlamak için plan ve projeler hazırlar.

Elektrik Ve Elektronik Mühendisliği Bölümü
Bu bölümü kazanıp eğitim aldıktan sonra mezun olan kişilere Mühendis unvanı verilir. Hazırlık okunmadığı takdirde toplamda 4 yıllık lisans bölümüdür. Nerdeyse bütün illerde bulunan üniversitelerin Mühendislik veya Teknoloji Fakültelerinde eğitim verilmektedir. Elektrik Elektroniğe Giriş, Baskı-Devre, Elektrik Ölçme, Elektrik Makineleri, Mikrobilgisayarlar, Elektromanyetik Dalga Teorisi gibi alan derslerine ek olarak; fizik, kimya, ve matematik derslerinin eğitimi verilir. Teorik ve uygulama olarak iki farklı şekilde ders işlenmektedir. Uygulamada dersler laboratuvar ortamında işlenirken, teoride dersler sınıfta tahta üzerinde işlenir.

Elektrik Ve Elektronik Mühendisliği İçin Gereken Özellikler
Özgün düşünebilen ve hayal gücü ile icat etme tutkusu barındıran,
Plan ve tasarım konusunda yetenekli olmak,
Fen alanında en önemlisi de fizik konularına hâkim,
Mekanik yeteneği olan,
Sorumluluk duygusu gelişmiş, yapılmamışı deneyen ve görevi ile ilgili risk alabilen,
Grup çalışmasına dâhil olabilen,
İleriye dönük tahminler yürütebilen ve değerlendirme yeteneğine sahip,
Yeniliklere açık kendini geliştiren ve başkalarını yönetebilen,

Elektrik Ve Elektronik Mühendisliği İş İmkanları
Ülkemizde çok fazla tercih edilen bir bölüm olduğundan bu sebeple kişisel gelişime önem gösterilmesi gerekiyor. Bölümün çalışma alanları çok geniştir. Hemen hemen her şirket ve fabrikada gerekli olan bir meslek dalıdır. Elektrik mühendisleri inşaat sektöründeki yüksek kazançlarından dolayı bu sektörü daha çok tercih etmektedirler. Bölümden mezun olan kişiler dilerse Elektrik üzerine kendi firmalarını açma yetkisine sahiptir. Elektrik mühendislerine yıllık 500 bin metrekare elektrik projesi imzalama yetkisi verilmiştir. Araştırma şirketlerinde Ar-Ge mühendisi olarak çalışabilirler. Kendisine verilen yetki doğrultusunda yapı denetim şirketi açabilir, Birçok elektrik firmasında şantiye mühendisi ve proje mühendisi görevini yürütebilirler. Onarım, bakım ve kurulum gibi ekip yönetimlerinde bakım mühendisi olabilirler. Banka gibi kuruluşlarda yönetici olarak görev yapabilirler. Şirketlerde yazılım mühendisi olarak, üretimi yapılan bir ürünü firma ve fabrikalara pazarlamak için satış mühendisi olarak çalışabilir. Devlette elektrik mühendisliği kadrolarında çalışabilirler.

Elektrik Ve Elektronik Mühendisleri Ne Kadar Maaş Alırlar
Bölüm mezunlarının çalışma alanları geniş olduğundan her sektörün maaşı değişiklik göstermektedir. Özel sektörde ortalama 3000-5000 TL olan maaş, mühendisin kendini geliştirmesi ile 10.000 TL’ye yükselmektedir. Eğer yeterli derecede yabancı dil var ise yurt dışında çalışarak bu rakama çok daha kısa sürede ulaşması mümkün olabilir. Yurt dışında edindiği tecrübeler ile özel sektörde itibar kazanacaktır. Özel sektörde kısaca alınan maaş elektrik mühendisinin donanıma bağlı olduğundan sürekli değişiklik gösterir. Kamu çalışsan elektrik mühendisleri ise devlette işe ilk başladığında 3.700 civarında maaş almaktadır. Fakat bu ücret dil bilgisine, evli ve çocuklu olup olmadığına bağlı olup değişiklik gösterir.

Rusya Elektrik ve Elektronik Mühendisi maaşları; Rusya, özel sektörde dev projelere imza atmaktadır. Yeterli dil bilgisi ile çalışma hayatınızı Rusya’da sürdürebilirsiniz. Elektrik mühendisi maaşları ortalama 9.000 TL’dir
Azerbaycan Elektrik ve Elektronik Mühendisi maaşları; Azerbaycan kardeş ülke olduğundan iş hayatınızı kolaylıkla sürdüreceğiniz bir ülke. Ortalama maaş ise 10.000 civarında.

Katar,Kanada Elektrik ve Elektronik Mühendisi maaşları; Ekonomik yönden devlet sıralamalarında önde gelen ülkelerdir. Elektrik ve Elektronik Mühendislerinin ortalama aldığı maaş ise 15.000 TL civarındadır.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button