Ego Nedir Egodan Nasıl Kurtulunur Ego Programları

Ego özümüzün tam tersidir demiş Bir bilge. İnsanlar egoları ile kendilerini bütünleştirmeye adanmışlar sanki. EGO toplumun çevrenin ailenin yarattığı sahte bir benlik olduğu için ömrümüzün sonuna kadar başımıza bela olmaya devam ediyor. İnsanlar kaç yaşına gelmiş olursa olsun belli bir egoya sahiptirler. Son nefeslerine kadarda EGO onlara bir şeyler yaptırmaya çalışır. Gerçekten de mezarlıklara gidip baktığınızda orada ölmüş olan bütün insanların ölümden habersiz ileriye dönük düşünceler barındırdığını hissedebilirsiniz. Ego size asla ölmeyeceğinizi söyler ölümü kabul etmez!

Ego bir Programdır
Ego; sürekli kendini şişirmeye ve bunun için sizi araç olarak kullanmaya devam eder. İnsan doğduğu zaman beyaz bir sayfa gibidir. Daha sonra Ailesi toplumu onu değiştirirler her şeyde en iyi olmasını hiç olmazsa bir şey de en iyi olmasını isterler. Bunun için de ona baskı yaparlar. Aileler başaramadıkları işleri kendi evlatlarının başarmasını isterler. Fakat çocuklar ailelerinin istediği meslekleri işleri istemeyebilirler yine de bunu anlatamazlar. Kendi yetenekleri doğrultusunda ilerlemek isteseler de çevrelerindeki insanlar tarafından yönlendirilirler.

Kişisel gelişim Dersleri | Ego

Bu şartlandırma sürekli olarak çocuğun zihninde dallanıp budaklanmak ve çocuk adeta bir maratona zorlanıyormuşçasına koşmaya devam eder. Günün birinde yapmak istediği şeyin bu olmadığını fark ettiğinde mutsuz olur. EGO bir programdır. Sizin mutluluğunuzla ilgilenmez sadece kendi mutluluğu ile ilgilenir. İnsanların yaptığı hata egonun mutluluğunu kendi mutluluğuymuş gibi algılamasıdır. Basit bir örnekler izah edelim; bir sohbette bulunduğunuzu farz edelim, birisi sizi sohbette ezmeye çalışıyor, siz ortamı yumuşatmak yerine o kişiye daha fazla saldırıda bulunuyorsunuz. O kişi sizin çok yakınınız olsa da fark etmez. Ego ezikliği asla kabul etmez. Buna ister kibir deyin isterseniz nefs deyin fark etmez. Aynı şeyi işaret ediyoruz. Ego sizin saldırıya geçmenizi ister. Siz de saldırıya geçersiniz. Sonuçta her iki taraf da üzülür. Keşke yapmasaydım dersiniz. Sizi yanıltan neydi? Tam olarak egoydu. Bir an kendinizi uyanmış hissedersiniz ve bu öfkenin size ait olmadığını algılarsınız. Sonra uyku yine başlar. Siz yine dalarsınız ve ego sizi yönetmeye devam eder.

Egodan nasıl kurtulacağız

Ego kişisel gelişim yolunda ilerlerken, geride bırakılması gereken bir güçtür. Sizi engeller, potansiyelinizi sömürür, insanlığınızı alır. Ondan kurtulmanın en iyi yolu, onun dürtülerinin ve emirlerinin tersini yapmaktır. Birisi sizi öfkelendirdiğin de, öfkelenen siz değilsiniz, egonuzdur. Bunun bilincine vardığınızda büyük oranda hayatla ve insanlarla daha barışık olabilirsiniz. Ego hep her şeyin en iyisini başarmak ister ve sizi araç olarak kullanır. Siz zirveye çıktığınızda ise, bununla yetinmez. Daha yüksek hedefler koyar. Ve günün birinde siz yorulursunuz. Zaten, sınırlı bir enerjiniz vardır. Bu sınırlı enerjiyi daha dikkatli kullanmak zorundasınızdır.

Hayat size çok farklı sürprizlerle gelebilir.
Bunlar iyi de olabilir kötü de olabilir. Ama her olaydan, pozitif sonuçlar çıkarmak için ” her şeyde bir hayır vardır!” demek daha akıllıca dır. Sessizce bir kenara geçerek, şiddetle arzuladığınız şeyi; sizin mi yoksa egonun mu istediğini kolayca ortaya çıkarabilirsiniz. İçinizde, sizin iyiyi ve kötüyü ayırmanızı sağlayan çok sağlam bir vicdan mekanizmanız var. Bazıları bu mekanizmanın üstünü örter, sesini kısar. Bazıları ise onu can kulağı ile dinler ve rehber edinir. Herkes iyiyi ve kötüyü bilir ve ayırabilir. Size kötüyü emreden şey, egodur. İyiyi emreden şey ise sizin gerçek özünüzdür. Masum ve temiz olarak bu hayata geldik; yapmamız gereken şey yeniden masum hale gelmektir.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button