Ana Sayfa / Eğitim / Eğitim Sisteminde Yaşanan En Belirgin Sorunlar

Eğitim Sisteminde Yaşanan En Belirgin Sorunlar

Eğitimin içinde yer alan bir eğitmen olarak eğitim sisteminde yaşanan sorunları lafı uzatmadan özetlemek istedim. Bu sorunların giderilmesi eğitimin kalitesini arttıracaktır. Bu yazı dizimizin gelişmesi siz değerli okurlarımızın yorumlarına bağlıdır. Yazı dizimizden değerli yorumlarınızı eksik etmeyin.

Eğitimde Yaşanan en belirgin sorunlar şunlardır.

1-Öğrencinin başarılı olsun ya da olmasın sınıfı geçmesi eğitimde kaliteyi düşürmektedir. 7.sınıfa gelmiş ve okuma yazma bilmeyen bir neslin ortaya çıkması hoş bir durum değildir. Dönemi başarıyla atlatmayan bir öğrenci mutlaka sınıfta bırakılmalıdır.

2-Velilerin ilgisiz tavırları: Bu durumu aşmak aslında çok kolay. Bir veli öğrencisini okula göndermiyorsa ve öğrencisi ile ilgilenmiyorsa bu öğrenciye verilen yardımların kesilmesi gerekir. Doğuda öğrencisini okula göndermeyip devletten öğrenci yardımı alan velilerimiz bulunmaktadır. Bu anlamda takip mekanizmasının işlemesi gerekir.

3-Öğretmen maaşlarının iyileştirilmesi eğitimde kaliteyi arttıracaktır. Birçok öğretmenimiz ek iş yaparak geçimini sürdürmektedir. Okulda bir hademenin öğretmenden daha fazla maaş alması öğretmene yapılan en büyük saygısızlıktır. Mesleğe verilen değerin ne kadar alt seviyelerde olduğunu göstermektedir. Bu okulda hademenin daha önemli bir durumda olduğunu göstermektedir.

4-Doğuda 5 yıl görev yapan öğretmene istediği yere tayin hakkı verilmesi gerekir. İzmir’e atanmış İzmir’de yaşayan ve İzmir’de yaşlanıp emekli olan ve doğuyu görmeyen öğretmenlerimiz var. Doğuya atanmış 6-7 yıl çalışıp batıya geçmek için cırmalayan öğretmenlerimiz var. Bu öğretmenlerimizin tek suçu doğuya atanmış olmak mı? Batıda çalışıp da nesi varmış doğuda çalışmanın diyen meslektaşlarımın doğuya gönderilip doğuda yaşamanın ve öğretmen olmanın nesi olduğunu yaşayarak öğrenmesi lazım.

5-Ders kitaplarının yeniden incelenip öğrenci seviyesine uygun formatta yazılması gerekir. Bugün 5.sınıf düzeyinde bir öğrencinin geometrik ifadelerle soyut düşünme gücünün en üst seviyede tutulduğu sorularla muhatap olması üzücü bir durumdur. Gelişim basamağı itibari ile somut işlemlerden çıkıp soyut işlemelere yeni giren küçük beyinlerin böylesine zorlu problemlerle muhatap edilmesi nesle yapılmış büyük bir kıyımdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Evde Ek İş İlanları