Ana Sayfa / Teknoloji / E Okul Veli Bilgilendirme Sistemi Yenilendi

E Okul Veli Bilgilendirme Sistemi Yenilendi

E- Okul, Milli Eğitim Bakanlığınca Milli Eğitim Bakanlığı Bilişim Sistemlerinin bir projesi çatısı altında 2007 senesinin Ocak ayında altyapı çalışmalarının sonucu kullanıma açılmış olan bir okul yönetim bilgi sistemi web yazılımıdır. Programda, bir öğrencinin okula kaydından başlayıp, mezuniyetine kadar olan tüm süreç işlenir. Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı tarafından geliştirilen sistemde geçtiğimiz sene velilerin de bilgi alması amacıyla güncelleme yapıldı. Yapılan güncelleme ile veliler, bilgi sahibi olmak istedikleri öğrencilerin bilgileri üzerinden sisteme giriş yaparak öğrenci hakkında bilgiye erişebiliyorlar.

E-Okul öğrenci girişi ile veli bilgilendirme sistemine dahil olmak isteyen vatandaşlar, internet üzerinden sistemin çalışma şekli hakkında bilgi sahibi olmak istiyor. Öğrenciler, eğitimciler ve velilerin araştırdığı E Okul veli bilgilendirme sistemi internet üzerinden öğrencinin okul bilgilerine ayrıntılı şekilde ulaşılmasını sağlıyor. Devamsızlık, karne notu ve sınav sonuçları gibi birçok ayrıntının görüntülenebildiği sistemin kullanılması, öğrencilerin, velilerin ve öğretmenlerin hayatını kolaylaştırıyor.

Yenilenen e-okul sisteminde öğrenciler hakkında bütün bilgiler bulunuyor. Eğitim alanında büyük bir şeffaflık sağlayan sistem, velilerin çocuklarını rahatlıkla takip edebilmesini sağlıyor. Kullanılan yazılım sayesinde bilgilerin erişim kolaylığı bakımından tüm işlemleri oldukça kolaylaştıran bir yöntem olan e okul veli bilgilendirme sistemine giriş, öğrencinin T.C kimlik numarası veya okul numarasını girmesiyle sağlanıyor.

Sistemde Yer Alan Ayrıntılar
E-Okul Veli Bilgilendirme Sistemi’ne öğrencinin T.C kimlik numarası veya okul numarası ile birlikte şifresini girdikten sonra başarılı bir şekilde giriş yapabilirsiniz. Giriş yaptıktan sonra sol menüde yer alan not bilgisi seçeneğine tıklayarak öğrencinin notuna ulaşabileceğinizi belirten uzmanlar, not bilgisi seçeneğine tıkladıktan sonra açılan pencerede öğrencinin not bilgilerine erişim sağlanmasının mümkün olduğunu ifade ediyor.

Not bilgilerinin içerisinde, velisi olduğunuz öğrencinin yazılı ve sözlü sınavlardan aldığı notlar, performans veya proje ödevinden aldığı notlar gibi notlar ve ortalamalar yer alıyor. Yazılımın aynı zamanda mobil uygulaması da bulunuyor. Mobil E-Okul uygulamasını telefonuna veya tabletine indirdikten sonra giriş yapan veliler, sınav ve proje bilgileri, not bilgileri, ders programı, devamsızlık bilgileri, nakil işlemleri, yerleştirme ve sınav bilgileri, okul duyuruları, okuduğu kitaplar gibi bilgileri sistem sayesinde anlık olarak takip edebiliyorlar.

Velinin Kayıt Olması
E okul sisteminden yararlanmak için kişinin öncelikli olarak Milli Eğitim Bakanlığı sitesinden e okul uygulamasına giriş seçeneğini tercih etmesi gereklidir. Açılan pencerede üst bölümde bulunan veli bilgilendirme bölümünde bulunan ilgili alanları doldurmanız gerekmektedir. Bu bölümde doldurmanız gereken bilgiler, velisi olduğunuz ya da bilgi sahibi olmak istediğiniz öğrencinin T.C kimlik numarası, okul numarası ve rakamlarda bir hata yapmadığınızı teyit etmek için kutucuk içinde yer alan harf ve rakamları resimdeki rakamlar yazan alana giriniz ibaresini doğru şekilde tamamlamak gereklidir.

Söz konusu bilgileri girdikten sonra giriş butonuna basarak sisteme giriş yapabilir ve bilgi sahibi olmak istediğiniz öğrencinin okul bilgilerine ulaşabilirsiniz. En bilindik arama motorları üzerinden en çok aranan yedinci kelime olan e-okul sistemi, hem velilerin hem de öğretmenlerin hayatını kolaylaştırıyor. Öğrenciler hakkında detaylı bilgilerin bulunduğu sistem, velinin çocuğunun ders durumunu şeffaf bir şekilde takip etmesini sağlıyor.

E okul sisteminde, kısa vadede öğrencilerin sınav ve projelerden aldıkları notların sisteme işlenmesi, öğrenciye karne, takdir, teşekkür gibi belgelerin verilmesi ile ilgili ekranların devreye alınması planlanıyor. Yenilenen ara yüzüyle sadeleştirilen sisteme IOS ve Android uygulamalar aracılığıyla da giriş yapmak mümkün hale geldi. Aynı zamanda sistemin giriş sayfasında velileri ilgilendiren duyuru ve haberlere de yer veriliyor.

Bir önceki yazımız olan Youtube Kanalı Açmak Ve Youtube'dan Para Kazanmak başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Evde Ek İş İlanları