Ana Sayfa / Genel / E-Devlet Soy Ağacı Sorgulama Nasıl Yapılır?

E-Devlet Soy Ağacı Sorgulama Nasıl Yapılır?

E-Devlet Soy Ağacı Sorgulama Nasıl Yapılır?

E-Devlet, kamu kurum ve kuruluşlar üzerinden alınan hizmetleri dijital ortamlara aktararak kişilerin anlık üzerinden sorgulamalar yapmalarına olanak sağlayan bir internet sitesi olarak gösterilmekte. Yönetimi tamamen devlet kontrolünde olan bu internet sitesi, kamu kuruluşları üzerinden sıra beklemeden hizmet almak isteyen herkese kapılarını açmakta. Başta ikamet çıktısı almak üzere adli sicil sorgulama genel sağlık sigortası hakkında bilgiler edinme askerlik tecili gibi tüm işlemler artık E-Devlet üzerinden kolay bir şekilde yürütülmekte. E-Devlet üzerinden işlem yapmak isteyen kişiler, PTT şubelerine giderek adlarına düzenlenmiş şifreyi 2 TL’lik bir ücretle satın alarak üyeliklerini tamamlayabilmek de dediler, geçtiğimiz aylarda e devlet tarafından hayata geçirilen soy ağacı sorgulama işleminde birçok kişi geçmiş yıllarda yaşayan aile bireyleri hakkında bilgiler edinerek soylarının nerelere dayandığını, hangi yıllarda nerelerde yaşadığını, doğum tarihlerine kadar birçok belgeye tek tıkla erişebilmiştir. Bugün, bu yazımız içerisinde E-Devlet Soy Ağacı Sorgulama Nasıl Yapılır? Hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

Osmanlı Dönemindeki ilk nüfus sayımı 1907 yılında yapılmış olup eldeki veriler o dönemden kalma yapılan nüfus sayımından kalmıştır. Soy ağacı sorgulama işlemi, 1907 yılında yapılan nüfus sayımı sonucunda elde edilen raporlar üzerinden düzenlenerek sunulmuştur. O tarihte yaşayan kişilerin tarihleri baz alınarak maksimum 1830’lu yıllara kadar kişiler sorular hakkında bilgi edinebilmekte. Bu sayede aslında Nerede olduklarını, eğer göçmenler ise hangi ülkelerden güçlüklerini, hallerinde yaşayan kişilerin hangi zaman dilimlerinde yaşadıklarını, doğum tarihlerini, ölüm tarihlerini,
Nüfusa kayıtlı oldukları yerleri bu sorgulama üzerinden rahat bir şekilde öğrenmektedir. Biraz önce de belirttiğimiz gibi E-Devlet üzerinden yapılan soy ağacı sorgulama hizmeti maksimum 1830’lu yıllara kadar sonuç verebilmekte. Arşiv kayıtlarını maksimum bu tarihe kadar olmasından dolayı daha geçmiş ile ilgili resmi bir kayıt bulunmamakta.

Bazı kişiler, uzun uğraşlar sonucunda binli yıllara kadar giden arşivlere ulaşarak soylarının daha eski kayıtlar nerede edebilmekte. Örnek olarak; kayseri’de yaşayan bir vatandaş, 10 yıl boyunca yaptığı araştırmalar sonucunda 1100 yılına kadar giden bir soy araştırması sonucuna varmıştır. Soy ağacı hizmetini kişilerin kattığı herhangi bir olumlu ya da olumsuz bir sonucu bulunmamaktadır. Bu sorgulama sadece kişileri geçmiş ile ilgili meraklarını gidermek üzere tasarlanmıştır. Sistem hayata ilk geçirildiği zaman kilitlenme noktasına gelmiş, edevlet hizmetinin bütünüyle çökmesine neden olmuştur. Haber kanalları üzerinden yapılan duyurular sayesinde bir anda popüler hale gelen soy ağacı sorgulama hizmeti bir anda milyonlarca kişinin ziyaret etti bir yer haline gelmiştir. Bu hizmet, diğer işlemlerinde iptal olmasına neden olmasından dolayı servis bir haftalığına bakım alınmış, edevlet sunucuları daha güçlü hale getirilerek bakımdan sonra tekrar aktif hale getirilmiştir. Şu an çok fazla popüleriliği olmamasından dolayı sunucuları rahat bir şekilde sorgulama işlemlerini izin verdiğini söyleyebiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Evde Ek İş İlanları